zene
Pärt idén szeptemberben ünnepelte 80. születésnapját, ebből az alkalomból a világ számos helyén tűzték műsorra műveit. A Tallinni Kamarazenekar és az Észt Filharmónia Kórusa a kerek évforduló előtt európai turnéval tiszteleg, amelynek első állomása éppen Budapest.
A Tonu Kaljuste vezette együttesek elsőként kedden lépnek színre a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében a komponista nagyobb előadói apparátust igénylő műveivel: elhangzik a Salve Regina, az Ádám panasza (Adam's Lament), a Cantus in Memoriam Benjamin Britten és a Te Deum.
Csütörtökön a Budapest Music Center (BMC) koncerttermében hallható immár csak a Tallinni Kamarazenekar, a műsoron ezúttal az Orient & Occidenttel, a Trisagionnal, a Spiegel im Spiegellel és a Tabula rasával. Másnap, pénteken ugyanitt a kamarazenekar szólistái hallhatók olyan darabokkal, mint a zongorára írt Für Alina, az alt hangra és zongorára szerzett Vater unser (Miatyánk) vagy a Robert Burns versére komponált, ezúttal alt hangon, hegedűn, brácsán, csellón és zongorán megszólaló My Heart's in the Highlands.
A Tallinni Kamarazenekart 1993-ban alapította Tonu Kaljuste. Az elmúlt két évtizedben az észt zenei élet meghatározó együttesévé vált és szívesen látott vendég Európa és a világ koncerttermeiben. A zenekar otthonosan mozog a legtöbb korstílusban, barokk és klasszikus műveket éppúgy játszanak, mint 20. századi és kortárs darabokat - olvasható a BMC ajánlójában.
Tonu Kaljuste a mai észt zeneszerzést reprezentáló felvételeivel a legrangosabb hanglemezdíjakat nyerte el, közöttük van a Diapason d'Or, a Cannes Classical Award, az Edison Prize és 2014-től már a Grammy-díj is. A világhírű dirigens számos nemzetközi kitüntetés birtokosa, a Svéd Királyi Zeneakadémia tagja.
Arvo Pärt életműve az idei CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál fókuszában áll. Szergej Krilov és a Litván Kamarazenekar Müpában adandó szombati koncertjén felcsendül a komponista egyik legismertebb műve, a hegedűre, vonószenekarra és ütőkre írt Fratres.