zene
A 18. századi zene nemzetközi hírű szaktekintélye és aktív fortepiano játékos, a Zeneakadémia legendás zeneelmélet-tanára, Komlós Katalin húsz zenetudományi tanulmányát válogatta össze a kötet számára. A részint külföldi, részint hazai folyóiratokban, illetve szakkönyvekben megjelent, önálló kötetben most először összegyűjtött írások Mozart, Haydn és C. P. E. Bach alakja köré rendeződnek és általános, műfaj- és kultúrtörténeti kérdéseket éppúgy tárgyalnak, mint speciálisabb, zeneelméleti, vagy analitikus témákat - olvasható a kiadó ismertetőjében.
Az írásokból világosan kirajzolódik, hogy a szerző számára a zene csakis elmélet és gyakorlat komplex egységeként képzelhető el. "Komlós Katalin, a gyakorló muzsikus izgalmas gondolatokkal inspirálja Komlós Katalint, a muzikológust, és megfordítva" - fogalmaznak.
Komlós Katalin a budapesti Zeneakadémián végezte zenetudományi tanulmányait, majd az amerikai Cornell Egyetemen szerzett PhD fokozatot. Tudományos publikációi elsősorban angol nyelven jelennek meg vezető zenetudományi folyóiratokban és tanulmánykötetekben. Fortepianos and their Music című könyve 1995-ben jelent meg az Oxford University Pressnél; ezt tíz évvel később követte a magyar nyelvű kiadás. Évekig vezette a Zeneakadémia zeneelmélet tanszékét, jelenleg az intézmény professor emerita címet viselő tanára.
A Tanulmányok a 18. századi zene történetéből című könyvet pénteken 18 órakor mutatják be az MTA BTK Zenetudományi Intézetének Bartók termében a kiadó és a Magyar Zenetudományi és Zenekritikai Társaság szervezésében. A könyvbemutatón Komlós Katalin mellett részt vesz Mácsai János zenetörténész, valamint Fazekas Gergely zenetörténész, a Rózsavölgyi és Társa Kiadó főszerkesztője, zongorán közreműködik Lantos István.