zene
Beethoven könnyed, felhőtlen szólódarabja, a sima vezetésű, lírai karakterű F-dúr románc vezeti be az estét, amelyen a Concerto Budapest zenekart annak vezetője, Keller András dirigálja. Max Reinhardt a legendásan szép és elbűvölő lánynak, Manon Gropiusnak az első angyal szerepét szánta az 1934-es Salzburgi Ünnepi Játékokon bemutatott, Hugo von Hofmannstahllal együtt átdolgozott Calderón-darab, A világ nagy színháza előadásában, Manon szereplését azonban megtiltotta mostohaapja. Egy évvel később az angyali teremtés már nem élt, ami sokkolta a kor számos művészét, köztük az éppen egy hegedűversenyen dolgozó Alban Berget. Hegedűversenyét – amely utóbb legnépszerűbb művévé vált – egy hónap alatt befejezte, és „egy angyal emlékének” ajánlotta. A Concerto Budapest zeneigazgatója, Keller András zseniális módon párosította ehhez a műhöz Bartók egyetlen operáját, A kékszakállú herceg várát, azt a darabot, amelynek női főszereplője, Judit hasonlóan angyali, tiszta és naiv lény, mint amilyen Manon lehetett.
Baráti Kristóf
Berg hegedűversenyének szólistája a Kossuth-díjas Baráti Kristóf lesz, a lélek mélységeit bejáró Bartók-darab női főszereplőjét pedig először fogja megformálni az ugyancsak Kossuth-díjas, a bécsi Staatsopertől a milánói Scalán és a londoni Royal Opera House-on át a New York-i Metropolitanig a világ szinte valamennyi jelentős operaházában otthonosan mozgó, nagyszerű lírai szoprán, Rost Andrea. Partnere a herceg szerepében a szentpétervári születésű basszus, Mikhail Petrenko lesz. A zenész családból származó orosz operaénekes neve a berlini Staatsopertól a milánói La Scala-ig jól ismert, Bartók darabjának címszereplőjét 2015 januárjában a Metropolitan Operában szólaltatta meg.
Rost Andrea (a Rost ékszerkollekció egy darabját viseli)
Program:
Beethoven: F-dúr románc Op. 50
Berg: Hegedűverseny - "Egy angyal emlékére"
Bartók: A kékszakállú herceg vára Op. 11
A Concerto Budapest egyike Magyarország vezető nagyzenekarainak, számtalan kiváló muzsikussal, köztük rengeteg fiatal tehetséggel. A zenekar elődje 1907-ben jött létre (akkor Postás Zenekar néven), majd további névváltozások után 2009-től vette fel a ma is használatos, Concerto Budapest nevet. A klasszikus művekből álló repertoárt kortárs zeneművek, gyermek- és ifjúsági programok teszik még színesebbé. A Zeneakadémia rezidens zenekara.
A leadben Mikhail Petrenko látható.