zene
Izgalmas koncertekkel várja a jazz rajongóit a fesztivál. Az események egyik fő helyszíne a Budapest Jazz Club lesz, ahol október 14-én korunk egyik legismertebb jazzgitárosa és énekes előadója, John Pizzarelli ad dupla koncertet, míg a jazz szaxofonművészet kultikus alakját, a 75. életévében járó Zbigniew Namyslowskit október 10-én hallgathatja meg a közönség. A New York-i születésű Saul Williams rapper, költő, prédikátor, énekes és színész napjaink egyik legtermékenyebb és legsokoldalúbb jazzmuzsikusával, David Murrayvel és az ő Infinity Quartetjével karöltve veszi be október 10-én az A38 tetőteraszát. De magyar formációkból sem lesz hiány. Október 3-án Binder Károly és Borbély Mihály duója a határok nélküli zene világába kalauzolja el közönségét, két nappal később pedig a Micheller Myrtill és Pintér Tibor alkotta ének-gitár formáció lép fel. Október 7-én és 9-én a 2015. évi Lakatos Ablakos Dezső jazzelőadóművészeti ösztöndíjasok bemutatkozó koncertjein Grencsó István és Miklós Szilveszter közös formációját, a GreMiDózert, valamint a kimagasló tehetségű fiatal szaxofonos, Lakatos Soso Sándor kvartettjét ismerhetik meg a kíváncsi fülűek. Október 8-án az Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, Márkus Tibor Mysterious Tales című albumának zenekarra írt kompozícióiból az Equinox játszik. Október 12-én a Mózes Tamara Quartet saját dalokból és sztenderdek új, egyedi hangszerelésű változataiból építi fel műsorát, október 15-én Pintér Zoltán jazz-zongorista Balázs Elemérrel és Egri Jánossal közös triója lép fel. A Müpa Üvegtermében október 15-én Harcsa Veronika zenésztársaival Kassák szellemében készült új lemezét mutatja be. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben október 18-án Lajkó Félix a világ egyik leggyorsabb jazzdobosával, Jojo Mayerrel ad közös koncertet. Ugyanezen a napon Sárik Péter a Várkert Bazárban mutatja be Idebent-odakint című lemezét. Az album igazi szerelemlemez, ugyanis a zeneszerző-zongorista kedvenc előadói és zenészei közreműködnek rajta, így a koncerten többek között Berki Tamás, Falusi Mariann, MC Kemon, Sena és Gyémánt Bálint is fellép. A Budapest Music Centerben október 12-én a fúziós jazz egyik legjelentősebb hazai képviselőjére, Csepregi Gyulára emlékeznek. A fellépők – Tálas Áron Trió, a Trio Midnight és Andy Middleton, a Studio 11 Tony Lakatossal és Billy Cobhammel – a legendás szaxofonos legfontosabb formációi lesznek. Az Opus Jazz Clubban is a jelenkori jazz meghatározó zenészei mutatkoznak be a fesztivál ideje alatt. Fellép a nagyszerű harsonás és zongorista, Christian Muthspiel, a dán trombitaművész, Palle Mikkelborg és a kísérleti jazz egyik legeredetibb személyisége, Aki Takase.
A világzene rajongói igazán különleges koncertek részesei lehetnek a fesztivál 17 napja alatt. A berlini székhelyű Django Lassi stílusában mesterien elegyedik a rájuk oly jellemző gypsy-swing a balkáni ritmusokkal és az elektronikus tánczene alapjaival. 2013-ban megjelent Szupa Czipa lemezükön a korábban hegedűsként közreműködő Roland Satterwhite megcsillantja bluesos énekhangját, amit a magyar közönség első kézből tapasztalhat meg október 8-án az Akvárium Klubban. A Szahara soul-divájaként ünnepelt marokkói énekesnő, OUM nevét arról az esős sivatagi éjszakáról kapta, amin világra jött. Dalaiban mesterien ötvözi a keleti dallamokat a jazz, a soul és a bossa nova ritmusaival. Budapestre legújabb, Zarabi (Szőnyegek) című lemezével érkezik, hogy egy varázslatos világba repítse a Bálna közönségét október 9-én. A New York Gypsy All Stars a tradicionális cigányzene elemeit és a balkáni dallamokat a jazz és a funk alapjaival kombinálva teremtette meg a kifejezetten rájuk jellemző zenei műfajt, amiből a fesztivál látogatói október 3-án, a Bálna színpadán kaphatnak ízelítőt. Szintén a balkáni motívumokat választotta vezérfonalául a hazai világzenei paletta egyik legfrissebb, leglendületesebb zenét játszó zenekarát, a Söndörgő együttes és a Kossuth-díjas hegedűművész Kelemen Barnabás alapította Kelemen Kvartett. Bartók és Balkán című október 2-i közös koncertjükön a Bartókra is nagy hatást gyakorló balkáni népzene különös ritmusai, régi évszázadok emlékét őrző dallamai csendülnek fel a Müpában. A moldvai Fanfare Ciocarlia pörgős fúvós cigányzenéje garancia a jó hangulatra október 8-án a Millenárisban. Agócs Gergely Túlparton – Gyökerek és szárnyak című koncertje ugyanis visszarepíti a közönséget a korai 20. század Magyarországára, hogy egy estére ők is részesei lehessenek annak a csodának, amit Bartók tapasztalt az ország falvait járva.
A könnyűzenei programok egyik fő helyszíne Európa egyik legkedveltebb szórakozóhelye, az A38 Hajó lesz. Három évvel első, elemi erejű koncertje után legújabb, Deeper című lemezével tér vissza Budapestre a Luis Vasquez vezette The Soft Moon október 2-án. Az amerikai zenekar egy pszichedelikus utazásra viszi a közönséget egy posztpunk-posztapokaliptikus, kietlen világba. A Random Trip immáron fogalommá nőtte ki magát az évek során a magyar zenei szcénában. A sorozatban a magyar zenészek krémje és neves külföldi sztárok gyűlnek össze hétről hétre egy kis táncos örömzenélésre. Október 6-án két brit vendégművészt, az Amy Winehouse-zal sikert sikerre halmozó soulénekes, Zalon Thomsont, illetve Mark Ronson állandó énekesnőjét, Tawiah Valeriet köszöntheti a budapesti közönség a már megszokott vezéregyéniségek mellett. A CAFe egyik legjobban várt eseménye kétségtelenül a Pink Martini koncertje lesz október 6-án a Müpában. A portlandi együttes zenéjében a jazz, a klasszikus hollywoodi filmzenék, a latin, balkáni és kortárs elemek jól megférnek egymással. A minimum tíz főből álló zenekar az alapító énekes-díva China Forbes vezetésével bűvöli el a magyar közönséget. A Rájátszásban a magyar pop-rock szcéna legismertebb alakjai, valamint kortárs költők írják újra és játsszák el egymás műveit. A 2012-ben indult programsorozat mára a közönség és a kritika szerint is az egyik legfontosabb irodalom központú kulturális produkció lett, kamara és klubhelyszíneken egyaránt keresett előadás. A Magvető gondozásában megjelenő második kiadvány irodalmi és zenei anyaga az október 14-i koncertjén debütál a Müpában. Jonny Greenwood ugyan a Radiohead alapítójaként és gitárosaként vált ismertté, a kultikus brit rockzenekarral 3 Grammy-díjat is begyűjtő zenész ennél sokkal összetettebb művész. Több mint fél tucat hangszer avatott ismerője, a Radiohead slágerei mellett több szimfonikus darabot is komponált, és több film zenéje is fűződik a nevéhez. Október 17-én a London Contemporary Orchestra szólistáival érkezik a Müpába.
John Pizzarelli Quartet
2015. október 14., 21.30
Budapest Jazz Club
A kvartett tagjai: John Pizzarelli – gitár, ének, Konrad Paszkudzki – zongora, Martin Pizzarelli – nagybőgő, Tony Tedesco – dobok.
Namyslowski Quintet
2015. október 10., 20.00
Budapest Jazz Club
David Murray Infinity Quartet feat. Saul Williams
2015. október 10., 20.00
A38 Hajó – Tetőterasz
A kvartett tagjai: David Murray – tenorszaxofon, basszusklarinét, Orrin Evans – zongora, Jaribu Shahid – nagybőgő, Nasheet Waits – dobok.
Jojo Mayer és Lajkó Félix
2015. október 18., 20.00
Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Sárik Péter: Idebent-odakint
Lemezbemutató koncert
2015. október 18., 20.00
Várkert Bazár – Multifunkciós rendezvényterem
Közreműködik: Berki Tamás, Falusi Mariann, Luiza Zan, Micheller Myrtill – ének, Pély Barnabás – ének, gitár, MC Kemon – rap, Sena Dagadu – ének, rap, Gyárfás István, Gyémánt Bálint – gitár, Borbély Mihály – szaxofon, Sárik Péter – zongora, Fonay Tibor – basszusgitár, nagybőgő, Gálfi Attila – dob, Barbinek Gábor – harsona, Pecze Balázs – trombita, Tar Gergely – perka.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál további jazz programjairól bővebb információ itt.
Django Lassi
2015. október 6., 20.00
Akvárium Klub – KisHall
Az együttes tagjai: Roland Satterwhite – ének, hegedű, Yasir Abdulkadir Hamdan – ének, ritmusgitár, Laurent Humeau – szólógitár, Yatziv Caspi – dobok, Jonas Müller – trombita, Der Klark – nagybőgő.
OUM
Lemezbemutató koncert
2015. október 9., 20.00
Bálna Budapest – Event Hall
Közreműködik: OUM – ének, Yacir Rami – úd (oud) arab lant, Lorenz Rainer – trombita, Damian Nueva – nagybőgő, Franck Camerlynck – ütőhangszerek.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál további világzenei programjairól bővebb információ itt.
Pink Martini
2015. október 6., 20.00
Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
The Soft Moon
2015. október 2., 20.00
A38 Hajó – Koncertterem
Közreműködik: Luis Vasquez – ének, gitár, szintetizátor, ütőhangszerek.
Random Trip feat. Zalon (ex-Amy Winehouse Band) & Tawiah
2015. október 6., 20.00
A38 Hajó – Koncertterem
Rájátszás
Szívemhez szorítom – lemezbemutató koncert
2015. október 14., 19.30
Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Előadó írók, költők: Erdős Virág, Grecsó Krisztián, Háy János, Kemény István.
Előadó zenészek: Beck Zoltán, Egyedi Péter, Kardos-Horváth János, Kollár-Klemencz László, Szűcs Krisztián.
Közreműködő zenészek: Jancsovics Máté – dob, Sárközy Zoltán – billentyűk.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál további könnyűzenei programjairól bővebb információ itt.