bezár
 

építészet

2015. 09. 15.
Pályázat a volt MTESZ-székház átépítésére
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nemzetközi ötletpályázatot hirdetett az Országgyűlés Hivatala a Kossuth téren álló egykori MTESZ-székház homlokzatának áttervezésére.

 A kormány 2012-ben döntött arról, hogy a Kossuth tér 6-8. szám alatti épületet, a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségének (MTESZ) egykori székházát át kell építeni és a homlokzatát a tér arculatába illeszkedő módon kell átalakítani.
    

prae.hu

Az ötletpályázat kiírásakor a legfontosabb szempont az volt, hogy a nemzetközi szinten legelismertebb építészirodáknak és a magyar építészhallgatóknak egyaránt legyen lehetőségük pályázni - hangsúlyozta Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára, a bíráló bizottság elnöke kedden Budapesten.
    

Hozzátette: a tervezés különleges kihívás lesz az építész szakma számára, hiszen egy olyan átalakítási ötletet kell kidolgozni, amely egyrészt illeszkedik egy már meglévő épület szerkezetéhez, másrészt amely alapján tovább lehet korszerűsíteni az épületet. Ezt a tér különleges adottságai, a metró közelsége, valamint a helyszín világörökségi besorolása tovább nehezíti.
    

Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője úgy vélte, hogy ha sikeres lesz az ötletpályázat, akkor december elején meg is hozhatja a zsűri a döntését. "A kiírás eredménye alapján kialakuló homlokzati elképzelés lesz a készülő tervezési program utolsó, ám leghangsúlyosabb eleme" - tette hozzá.
    

Mint mondta, a tervezés és engedélyezés nagyjából 6-7 hónapot vehet majd igénybe, így a jövő év nyarán akár a kivitelezés is elkezdődhet. Az átalakítás egy hasonló épület esetébe általában 12-14 hónapot szokott igénybe venni, de a tényleges idő függ a homlokzati terv bonyolultságától és a költségvetés összegétől is - fűzte hozzá a szakember.
    

A pályaművek díjazására és megvételére 200 ezer euró (mintegy 60 millió forint) áll rendelkezésre.
    

Az Országgyűlés Hivatala a kossuth6-8.parlament.hu kétnyelvű internetes oldalon teszi elérhetővé az ötletpályázattal kapcsolatos információkat és a nevezési díj befizetése után a pályázati dokumentáció is innen lesz letölthető.
    

Az akkori Fővárosi Közmunkák Tanácsa 1928-ban fogadta el a Kossuth tér beépítésére vonatkozó szabályozási tervet. Ebben az épületek külső megjelenését olyan módon szabályozta, hogy Hültl Dezső műegyetemi tanárral teljes homlokzatot terveztetett és előírta, hogy a déli térfalat alkotó épületek - azok funkciójától, szerkezetétől, alaprajzi elrendezésétől függetlenül, a megtervezett homlokzattal épüljenek meg.
    

A Kossuth tér 6-8. szám alatti irodaház és a vele egységet képező metrómegálló 1972-ben épült a Kossuth tér utolsó beépítetlen telkére. A megvalósult épület sem homlokzatképzésében, sem a szintek számában, sem lefedésében nem követte a Hültl-féle tervet. Az épület mára műszakilag és esztétikailag egyaránt elavult.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
építészet

Beszámoló a 18. Velencei Építészeti Biennáléról
építészet

Interjú Kőszeghy Flórával

Más művészeti ágakról

gyerek

Jubileumi kiállítás a Deák17-ben
art&design

Borsos Lőrinc Neo Inertia című kiállítása
Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
A Kortárs novemberi számának bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés