bezár
 

art&design

2015. 09. 10.
Szakrális témájú kiállítás nyílt a Várkert Bazárban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Ars Sacra Debreceniensis címmel szakrális témájú kiállítás nyílt csütörtökön a Várkert Bazárban a katolikusok Debrecenbe történő visszatérésének háromszázadik évfordulója alkalmából, az Ars Sacra fesztivál programsorozatának részeként.

 A Debreceni Művelődési Központ anyagából válogatott tárlaton csaknem 100 tárgyat mutatnak be szeptember 30-ig.
    

prae.hu

Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy a régi világban minden művészet szakrális volt. Felidézte Pilinszky János sorait, miszerint minden igaz művészet szakrális. Mint mondta, hasonló gondolatokat fogalmazott meg Somogyi Győző festőművész is, aki szerint a művészet első szintje a teremtett világ ábrázolásával foglakozik, míg a művészet mélyebb szintje az ars sacra, amelyet az üdvösségtörténet és a hit hat át.
    

Bosák Nándor, a Debrecen-nyíregyházi Egyházmegye püspöke köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy a kiállítás annak a 300 éves évfordulónak az emlékére született, amikor Debrecenben a katolikusok 185 év után engedélyt kaptak arra, hogy templomot építhetnek. Az évforduló alkalmából meghirdetett emlékév a Katolikus újjászületés Debrecenben címet kapta - tette hozzá.
    

"Az emlékév programjaival és ezzel a kiállítással is azt szeretnénk bemutatni és tudatosítani, hogy egy közösségben, egy városban, hogyan járul hozzá a katolikus jelenlét a város életéhez, történetéhez" - mondta.
    

A kiállításon olyan művészek alkotásai láthatók, akik valamilyen vonatkozásban kötődnek a városhoz, valamint műveikben megmutatkozik a szakralitás - mondta a püspök.
    

Nagy Márta, a kiállítás kurátora megnyitóbeszédében elmondta, a Várkert Bazár termeiben a hagyományos és a művészetfilozófiai értelemben vett szakrális műalkotások egyaránt megtalálhatók.
    

A kiállítás első egységében fellelhetők egyházművészeti tárgyak, ötvösmunkák, monstranciák, rózsafüzérek, asztali keresztek, papi öltözetek, úrasztali terítők és ékszerek, valamint ikonfestészeti alkotások is.
    

A második csoportban keresztény tematikájú szakrális képző- és iparművészeti alkotások: festmények, szobrok, grafikák, zománcok és textilek tartoznak, olyan kortárs vagy már nem élő, jelentős debreceni művészektől, mint Holló László, Medgyessy Ferenc vagy Bényi Árpád.
    

Mint mondta, a harmadik egységet nem keresztény tematikájú szakrális nagyművészeti alkotások teszik ki.
 

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Ketten Lugosi Lugo László Fotónaplójáról (1978-1982) című műve kapcsán
art&design

A tizenkettedik European Remembrance Symposiumról
(Súlyosan elfogult vélemény)
A teremtett „képzelet” határtalansága

Más művészeti ágakról

Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés
Prae Kiadói nap Pécsett
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés