bezár
 

zene

2015. 09. 09.
Október a kortárs kultúra jegyében
CAFe Budapest sajtótájékoztató 2015. szeptember 9.
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Október a kortárs kultúra jegyében Alig egy hónap múlva ismét korunk művészetéé lesz a főszerep Budapesten. Október 2. és 18. között a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál fókuszában Bartók Béla és az idén 80 éves észt zeneszerző, Arvo Pärt lesz. Az összművészeti fesztivál 17 nap alatt olyan világsztárokat lát vendégül, mint az orosz hegedűművész-karmester, Szergej Krilov, Tõnu Kaljuste, az Észt Filharmónia Kórusa és a Tallinni Kamarazenekar, a Münchener Kammerorchester, a Radiohead frontembere, Jonny Greenwood, a Pink Martini, Django Lassi, Hauschka, Saul Williams, a Black Box Dance Company vagy a Philippe Saire Társulat. 

A 24. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál – amely idén is a Müpa, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ, továbbá a Magyar Turizmus Zrt. közös szervezésében valósul meg – 17 napja alatt számos program várja az érdeklődőket több tucat helyszínen: a Müpa, a Zeneakadémia, a Bálna Budapest, a Budapest Music Center, a Budapest Jazz Club, a Pesti Vigadó, a Trafó Kortárs Művészetek Háza, a Várkert Bazár, az A38 Hajó, az Akvárium Klub és a fővárosi galériák és színházak mellett a köztereken is felbukkan a kortárs művészet. 

prae.hu

Tarlós István

Az idei évtől kezdve a fesztivál minden évben kiemelt figyelmet szentel a magyar zenetörténet meghatározó szereplőjének, Bartók Bélának. A CAFe Bartók-tematikája mostantól rendszeresen megidézi a XX. század világhírű magyar komponistájának életművét, alkotásain és inspirációin keresztül élő kapcsolatot teremtve korunkkal. A 2016-os Bartók-év felvezető eseményeként a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál több programja is szorosan kapcsolódik Bartókhoz és örökségéhez. A szerző előtt tisztelegve állította össze műsorát közös koncertjére többek között a Söndörgő együttes a Kelemen Kvartettel, vagy a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Budafoki Dohnányi Zenekar. De Bartók balkáni utazásaihoz nyúlt inspirációért Agócs Gergely is Túlparton - Gyökerek és szárnyak című előadásához, a balkáni ritmusok ihlették a New York Gyspsy All Stars és a Fanfare Ciocarlia muzsikáját, és Jojo Mayer és Lajkó Félix közös koncertjét is. A mester szerzeményei felcsendülnek Bogányi Bence, Bogányi Gergely és a Münchener Kammerorchester, illetve a Magyar Rádió Énekkarának koncertjein is. Az Új Magyar Zenei Fórum 2015-ös zeneszerzőversenyének fő tematikája is Bartók köré épül.

Balogh Zoltán

A fesztivál másik kiemelt szerzője az idén 80. születésnapját ünneplő Arvo Pärt. A modern európai egyházzene megteremtésében oszlopos szerepet vállaló észt komponista műveit honfitársai és pályájának legavatottabb ismerői tolmácsolják. Budapestre érkezik Tõnu Kaljuste vezényletével az Észt Filharmónia Kórusa és a Tallinni Kamarazenekar, valamint Szergej Krilov és a Litván Kamarazenekar is.

Káel Csaba

A tavalyi évhez hasonlóan, idén is csatlakozik a fesztiválhoz társrendezvényként Kelet-Közép-Európa régióvezető művészeti vására, az Art Market Budapest.

Az operarajongók a bécsi bemutató után pár héttel először Budapesten láthatják a Neue Oper Wien és a Müpa legújabb koprodukcióját, Sosztakovics Az orr című pazar operaszatíráját. Az Óbudai Danubia Zenekar és a Proton Színház a CAFe-n mutatja be Mundruczó Kornél rendezését, a Schubert zenéjéből táplálkozó Winterreisét. A fesztiválon lesz látható Bella Máté legújabb darabja, A tavasz ébredése, és színpadra állítják Balassa Sándor negyedik operáját, a Kodolányi János drámája nyomán komponált Földindulást.

A leginnovatívabb kortárs művészek is a CAFe vendégei lesznek.  A Pesti Vigadóba érkezik a kortárs zene elkötelezett híve, a francia Diotima Vonósnégyes, a Bálnában lép fel az Ensemble Geneamus (Bécs-Budapest), eljön többek közt a modern lengyel zene zászlóvivője, a Lutosławski Quartet is.

A könnyebb műfajok rajongóinak is szép számmal akadnak kihagyhatatlan koncertek a CAFe programjában. Jonny Greenwood és a London Contemporary Orchestra szólistáinak koncertjén a Radiohead frontemberének saját kompozíciói szólalnak majd meg. A latin zenét jazzel házasító Pink Martini és a gyspy-swing koronázatlan királyaiként számon tartott Django Lassi biztosan felpezsdítik majd a közönséget. A jazzrajongókat a műfaj egyik legtermékenyebb és legsokoldalúbb muzsikusa, David Murray és az Infinity Quartet várja, akik a rapper, költő, prédikátor Saul Williamsszel fognak össze egy estére. A virtuóz énekhangjáról és lehengerlő kisugárzásáról ismert John Pizzarelli is megörvendezteti a BJC közönségét, míg az elektronikus hangzásokkal kísérletező Hauschka a Múm együttes finn dobosával, Samuli Kosminennel társul egy estére. Legújabb lemezének anyagával a sivatag varázslatos világába repíti majd a Bálna közönségét OUM, a Rájátszáson pedig a magyar irodalmi és zenei élet színe-java gyűlik össze egy egész estés örömzenélésre. Különleges összművészeti eseménynek ígérkezik az Orgonamátrix, amely során a hagyományos hangszerek és zenei eszközök a legújabb digitális technológiával szövetkeznek. A CAFe Budapesten mutatja be legújabb darabját, a Non Solust a Recirquel Újcirkusz Társulat, itt lesz PUSH című kétrészes darabjával a dán Black Box Dance Company, a Philippe Saire Társulat pedig a Black Out című, a térben különlegesen elrendezett produkciójával érkezik.

Káel Csaba

A zenei programok mellett számos kiállítás is várja az érdeklődőket: többek között a Ludwig Múzeum Ludwig Goes Pop tárlata, amely a pop art eddigi legnagyobb hazai bemutatója lesz olyan emblematikus alkotók műveivel, mint Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg vagy Andy Warhol. Az érdeklődők megismerhetik „100 szóban Budapest”-et a Bálnában, amely a Magyar Festészet Napjának is otthona lesz.

A magyar zenetörténet ikonikus alakja, a népzenekutató Bartók Béla előtt tisztelegve az idei évtől kezdve a fesztivál programján többször is felbukkan majd a közép-európai népzene nagy gyűjtőjének egy-egy szerzeménye. A CAFe Bartók-tematikája mostantól rendszeresen megidézi a XX. század világhírű magyar komponistájának életművét, alkotásain és inspirációin keresztül élő kapcsolatot teremtve korunkkal. A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál eseményei vezetik fel a 2016-os Bartók Évet, a szerző születésének 135. évfordulója alkalmából.

A nyitóesten, október 2-án a Söndörgő együttes és a Kelemen Kvartett varázsolja a Müpa színpadára a Bartókot is megihlető délvidéki dallamokat. Másnap a Bálna színpadán a kiváló kortárs balkáni cigányzenét játszó New York Gypsy All Stars a tradicionális cigányzene elemeit és a török dallamokat kombinálja jazz és funk alapokkal, olyan egyedi hangzást teremtve, amely az elmét és a lelket egyaránt kielégíti. Október 5-én a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Budafoki Dohnányi Zenekar „BARTÓKozmosz” című estjén a tánc, a költészet és a zene hármasa kalauzolja a nézőket Illyés Gyula és Bartók Béla világába a Müpában. Október 6-án Agócs Gergely és muzsikus partnerei Túlparton – Gyökerek és szárnyak című előadása visszarepíti a Várkert Bazár közönségét a korai 20. századba, hogy ők is részeseivé válhassanak annak a csodának, amit Bartók tapasztalt Magyarország falvait járva. A moldvai Fanfare Ciocarlia a balkáni ritmusokat hozza el október 10-én a Millenárisra. A 12 tagú zenekar gyors és pörgős fúvós cigányzenéje garancia a jó szórakozásra, ahogy az egyik muzsikus fogalmazott: „Nem kockáztathatjuk, hogy bárki is elszenderedjen! Hát erő van bennünk, nem?” A BMC és a Müpa ad otthont a 2015-ös Új Magyar Zenei Fórum 2015 Zeneszerzőverseny kamara, majd nagyzenekari kategóriadöntőjének, ahol a fiatal zeneszerző-generáció tehetségei Bartók Béla művészete és személyisége által ihletett műveikkel igyekeznek lenyűgözni a zsűrit. Október 14-én nyílik a Müpában a 20. század legnagyobb hatású muzsikusa, a 90 éves Pierre Boulez életműve előtt tisztelgő tárlat. Az interaktív multimédiás kiállításon a látogató végigutazhatja a francia mester életművének legfontosabb állomásait, megismerheti, hogyan hatottak rá pályatársai, többek közt Bartók munkássága. A fesztivál zárónapján, október 18-án két virtuóz egyéniség, a New Yorkban élő svájci dobos Jojo Mayer és Lajkó Félix közös estjén a legkülönbözőbb stílusok, köztük a Bartókot is inspiráló balkáni ritmusok is felcsendülnek majd. A Zeneakadémia Nagytermében egy ősbemutatónak lehet részese a hallgatóság, hiszen Bogányi Bence először a CAFe Budapesten szólaltatja meg Bella Máté Laniake címmel írott fagottversenyét. Testvére, Bogányi Gergely pedig Mozart C-dúr zongoraversenyének szólóját adja elő a Münchener Kammerorchester kíséretében. De elhangzik még a francia kortárs zene nagy egyénisége, Tristan Murail két szólógitárt is megszólaltató darabja, és természetesen ezen az estén is megemlékeznek Bartók Béláról, ezúttal háromtételes zenekari művével, a Divertimentoval.

A fesztivál másik kiemelt zeneszerzője az idén 80 éves Arvo Pärt lesz. Az észt komponistát az egyházi zeneszerzés legkiemelkedőbb ma élő képviselőjének tartják, a minimalista stíluson belüli saját fejlesztésű komponálási technikájával, az ún. tintinnabulival vált népszerűvé az egész világon. Pärt műveit műsorra tűzik legavatottabb tolmácsolói, a Tõnu Kaljuste vezette Észt Filharmónia Kórusa és a Tallinni Kamarazenekar, utóbbiak éppen a fesztivál alkalmából Budapesten kezdik európai turnéjukat. Szergej Krilov – Rosztropovics szerint az öt legjobb kortárs hegedűművész egyike –, a karmesterként is aktív orosz muzsikus a Litván Kamarazenekar szólistájaként érkezik a Müpába október 10-én, ahol többek közt Arvo Pärt egyik emblematikus művét adja elő. Október 13-án a Müpa színpadán Pärt legjelesebb oratórikus műveit hallhatja a közönség, míg október 15-én és 16-án a BMC-ben a zeneszerző zenekarra és szólistákra írt kompozíciói csendülnek majd fel. Bogányi Tibor és a Pannon Filharmonikusok az észt mester egy egészen különleges művével készül a fesztiválra, amit Pärt az 1976-ban elhunyt Benjamin Britten emlékére komponált. A darabot a brit zeneszerző II.  világháborút követően elsőként bemutatott operájából származó részlet és Sibelius öttételes szimfonikus költeménye követi majd október 6-án a Zeneakadémián. A Magyar Rádió Énekkara műsorával mind Pärt, mind Bartók életműve előtt fejet hajt október 8-án a BMC-ben Pad Zoltán vezetésével. A két mester művei mellett Ligeti György és az észt komponista magyar tanítványa, Zombola Péter egy-egy műve is felcsendül majd.

A CAFe Fesztivál idén is a legfrissebb és leginnovatívabb kortárs művészeknek és szerzeményeknek ad teret.

A kultikus brit rockzenekar, a Radiohead alapítójaként ismert Jonny Greenwoodról kevesen tudják, hogy a gitár és a billentyűk mellett fél tucat másik hangszeren is játszik, és a zenekar slágerei mellett több filmzenét és szimfonikus zenekarra írt darabot is komponált. Az oxfordi születésű zenészt több zenei szaklap is a világ legjobb gitárosai közt tartja számon. Október 17-én a London Contemporary Orchestra szólistáival érkezik a Müpába saját kortárs szerzeményeivel. A 20. század egyik legnagyobb lengyel zeneszerzőjének nevét viselő Lutosławski Quartet koncertjein a klasszikus repertoár mellett gyakran szólalnak meg kortárs művek is. Október 12-én a budapesti koncerten Paweł Szymański és Weinberg darabjai mellett az együttes névadójának egyetlen vonósnégyese is elhangzik. Egy másik figyelemreméltó produkciónak ad helyet a Bálna: a mindenkori zenei feladathoz más és más formációt alkotó Ensemble Geneamus (Budapest-Bécs) elsősorban abban szeretne újat adni az elektroakusztikus zene híveinek, hogy a tematikus műsor-összeállítás keretein belül olyan hangszereket állít a figyelem központjába, amelyeket a közönség ritkán vagy talán soha nem hallhatott eddig hasonló zenei közegben. Ezúttal régi és új zenei formák, hangzások, valamint mai és sok száz évvel ezelőtt divatos hangszerek találkoznak az együttesre jellemző különleges kompozíciók formájában. A kamarazenélés különleges összeszokottságot, sok próbát, rendszeres és állandó munkát kíván. Jól tudja ezt az 1989-ben Serei Zsolt által életre hívott Componensemble is, akik október 4-én a Bálnában egy saját kompozíció és három fiatal szerző ősbemutatóként felcsendülő darabjai mellett Schoenberg korszakalkotó dalciklusát, a Pierrot lunaire-t is műsorára tűzi. A 17 tagú Á la c’ARTe kamarakórus tagjai olyan fiatal hivatásos énekesek, akik magas szintű elméleti képzésben is részt vettek, valamint hangszertudással és színészi vénával is rendelkeznek. Október 14-én a Várkert Bazárban TRIVIA – kóruscirkusz című estjükön a klasszikus kórusművek mellett a tagok kedvenc könnyűzenei és filmslágerei is felcsendülnek majd. A Várkert Bazár ad otthont a Magyar Zeneművészeti Társaság rendezte kortárs zenei hangversenysorozatnak, a Mini-Fesztiválnak is október 5. és 13. között, melynek célja, hogy fórumot teremtsen a különféle szemléletű és magas művészi értéket képviselő nemzetközi és hazai kortárs alkotásoknak.

Az operák és színpadi darabok kedvelőit is számos előadás és bemutató várja ősszel.  Matthias Oldag a korábbi nagysikerű Tannhäuser-rendezése után Sosztakovics pazar operaszatírájával tér vissza a Müpába, amit a szeptemberi bécsi bemutató után a budapesti közönség láthat először. A Neue Oper Wien és a Müpa legújabb koprodukciója, Az orr két egymást követő este, október 7-én és 8-án kerül színpadra. Az Artus Goda Gábor Társulat új bemutatója, a csepp kánon – Hogy vagy, Hérakleitosz? egyszerre koncert, színház és tánc. A színpadon a színészek, a Thai Chi Chuan művészek és egy 17 tagú kórus alkotja meg és az Artusra jellemző színházi nyelven értelmezi újra a sok éves művészi munka során felmerült és körbejárt kérdéseket, aforizmákat, toposzokat, szútrákat és mítoszokat. Almási-Tóth András rendezésében a Zeneakadémián debütál az idén Az Év Junior Komolyzenei Alkotója díjjal kitüntetett Bella Máté legújabb darabja, A tavasz ébredése, amelynek alapjául Franz Wedekind 1891-es, azonos című „gyermektragédiája” szolgált. Az előadásban a Vajda Gergely vezényelte UMZE Kamaraegyüttes és a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatói működnek közre október 9-én és 11-én. Másfél évtizeddel a megszületése után október 16-án a Müpában mutatják be Balassa Sándor negyedik operáját, a Kodolányi János drámája nyomán komponált Földindulást. „A szövegkönyvet magam írtam. A történet az Ormánságban játszódik; a magyar földről és a magyar életről szól” – nyilatkozta a szerző. Mundruczó Kornél és az Óbudai Danubia Zenekar izgalmas vállalkozásaként jött létre Schubert Winterreise című dalciklusának színpadra állítása. Bár Mundruczó a tavalyi évadban az antwerpeni Vlamsee Operában már megrendezte a darabot, most az eredeti, zongorakíséretes változat helyett Hans Zender kiszenekarra írt kortárs feldolgozását viszi színre a BMC-ben október 3-án és 4-én. A reményvesztett fiatal férfi drámájának főszerepében Szemenyei Jánost láthatja és hallhatja majd a közönség, a különleges színpadi videóinstalláció pedig igazi posztmodern összművészeti élménnyé alakítja az estet.

Bán Teodóra

A CAFe Budapesten mutatja be legújabb darabját a Recirquel Újcirkusz Társulat október 15-én. A Non Solus a tánc és a cirkusz találkozása egy illúziókba font valótlan térben, a képzelet világainak legbenső mélységeit járva be. Mari Brolin-Tani rangos dán társulatával a Black Box Dance Company-val hozza el a Bálnába legújabb, 2015 februárjában debütált PUSH című előadásukat. A bosnyák Edhem Jesenković és a négyszeres Reumert-díjas brit koreográfus, Timothy Rushton által koreografált két különálló darab ékes bizonyítéka annak, hogy miért tartozik a 8 fős társulat a kortárs tánc élvonalába.

A bodylotion co-dance és a Livescape közös új előadásában három művészeti médium (a mozgás, a fény és a hang) kapcsolódik össze egy futurisztikus, vibráló világgá. A Bodyscape: Dar Winners egy négy részből álló darab, amelyek minden  esetben a táncosok  testéből  vagy  a  mozgásuk  által  keltett  hangokból  épül  fel, ezeket különböző szenzorok segítségével élőben rögzíti a zenész, és effektekkel, digitális technikával gazdagítja. A különleges produkció ősbemutatójára október 8-án kerül sor a Trafóban. Szintén a Trafó ad majd otthont október 16-17-én Philippe Quesne és Campo Next Day (Másnap) című előadásának, amelyben a gyerekek palacsintát sütnek, és felfújható medencében „pacsálnak” a színpadon, egészen addig, amíg egy őket ért támadás következtében szuperhőssé nem változnak. A Philippe Saire Társulat a Black Out című, a térben különlegesen elrendezett produkciójával érkezik október 12-én az Átrium Film-Színházba. Az algériai származású svájci koreográfus, Philippe Saire ebben a munkájában szokatlan nézőpontból láttatja táncosait, akik nem is mindig mozdulatokkal, hanem rendkívül kifejező mozdulatlanságukkal hatnak a nézőre.

A fővárosi intézményekkel való együttműködés keretében 2015 őszén is a fesztiválra időzített bemutatókkal készülnek a budapesti színházak. Az Átrium Film-Színházban az úgynevezett kőszínházi struktúrán kívüli Trojka Színházi Társulás előadása látható Dr. címmel. A Kamrában Simon Stephens darabját, a Harper Regant mutatja be a Katona József Színház társulata, az Örkény Színházban Kovács Márton–Mohácsi István–Mohácsi János–Parti Nagy Lajos Köd utánam című operettje kerül színpadra, a Katonában pedig Borbély Szilárd Az olaszliszkai című darabját Máté Gábor viszi színre.

A 2015-ös fesztiválról nem maradhattak távol a jazz, a világzene és a könnyűzene képviselői sem.

A latin zenét jazzel házasító Pink Martini koncertjein mindig pezsgő a hangulat, legyenek azok akár egy fesztiválon vagy egy koncertteremben. Október 6-án China Forbes énekesnővel készülnek elvarázsolni a Müpa közönségét. A berlini székhelyű Django Lassi stílusában mesterien elegyedik a rájuk oly jellemző gypsy-swing a balkáni ritmusokkal és az elektronikus tánczene alapjaival. 2013-ban megjelent „Szupa Czipa” lemezükön a korábban hegedűsként közreműködő Roland Satterwhite megcsillantja blues-os énekhangját, amit a magyar közönség október 8-án az Akvárium Klubban élőben is hallhat. A New York-i születésű Saul Williams rapper, költő, prédikátor, énekes és színész napjaink egyik legtermékenyebb és legsokoldalúbb jazzmuzsikusával, David Murray-vel és az ő Infinity Quartetjével karöltve veszi be október 10-én az A38 Hajó tetőteraszát. A Random Trip fogalommá nőtte ki magát az évek során a magyar zenei szcénában. A sorozatban a magyar zenészek krémje és neves külföldi sztárok gyűlnek össze hétről hétre egy kis táncos örömzenélésre. Október 6-án két brit vendégművészt, az Amy Winehouse-zal sikert sikerre halmozó soulénekest, Zalon Thomsont, illetve Mark Ronson állandó énekesnőjét, Tawiah Valerie-t köszöntheti az A38 közönsége a már megszokott vezéregyéniségek mellett. A Szahara soul-divájaként ünnepelt marokkói énekesnő, Oum nevét arról az esős sivatagi éjszakáról kapta, amin világra jött. Dalaiban mesterien ötvözi a keleti dallamokat a jazz és a soul ritmusaival. Budapestre legújabb, Zarabi (Szőnyegek) című lemezével érkezik, hogy egy varázslatos világba repítse a Bálna közönségét október 9-én. Matana Roberts év elején megjelent Coin Coin című albumának fókuszában az afroamerikai történelem, a feminizmus és az amerikai identitás kérdése áll. Az amerikai szaxofonos-zeneszerző október 10-én először lép fel hazánkban, a Trafóban. Az este másik fellépője az ausztrál multiinstrumentalista Oren Ambarchi lesz, aki az egyik legkeresettebb zenész az experimentális zenei szcénában. Stílusára legtöbbször a lassan kibomló minimalizmus jellemző, de szeret elkalandozni a kísérleti rock és a free jazz egymással határos és szokatlan vidékeire is. A nagyszerű harsonás és zongorista, Christian Muthspiel John Dowland lantra írt sorozatának nyomán készítette el Seaven Teares című albumát. A korong egyértelműen kiváltotta a nemzetközi szaksajtó elismerését. 450 évvel John Dowland születése után Muthspiel és zenésztársai interpretálják a reneszánsz mester dallamait október 3-án a BMC közönségének. A dán trombitaművész, zeneszerző, Palle Mikkelborg az északi jazz meghatározó alkotóművésze. Walesi származású feleségével, a klasszikus hárfatanulmányokat végzett Helen Davies-szel és a ghánai Ayi Solomonnal kiegészült trióját október 14-én hallhatja a jazzkedvelő közönség a BMC-ben. A BMC ad otthont október 12-én a CAFe Budapest és a Magyar Jazz Szövetség közös megrendezésében az I. Nemzetközi Csepregi Gyula Szaxofonverseny gálájának, Hommage à Csepregi címmel, amely egyúttal tisztelgés a fúziós jazz egyik legjelentősebb hazai képviselője és zenei öröksége előtt. A hazai kortárszenei és jazzélet egyik állandó szereplője Lukács Miklós cimbalomművész, aki október 17-én nemcsak legendás virtuozitásával, de egy kifejezetten az ő művészi adottságainak figyelembe vételével készült Eötvös cimbalomdarabbal is megörvendezteti majd a BMC közönségét. Ebben tökéletes partnere lesz a Vajda Gergely vezényelte THReNSeMBle együttes.

A fővárosi jazzélet egyik legpezsgőbb helyszíne, a Budapest Jazz Club a műfaj olyan avatott művelőivel várja a közönséget a fesztivál ideje alatt, mint a Binder Károly Duo, Micheller Myrtill és Pintér Tibor kettőse, a Lakatos Soso Sándor Quartet, Mózes Tamara Quartetje, a Pintér Zoltán Trio, és az Equinox. Nemcsak a jazzrajongók nagy örömére érkezik korunk jazz szaxofonművészetének kultikus alakja, az idén 75 éves Zbigniew Namysłowski és kvintettje. A majdnem félszáz saját albumot jegyző muzsikus a lengyel góral népzenét és a hard bopot szintetizáló, sajátos hangzásvilágú muzsikájával október 10-én a budapesti közönséget varázsolja el. Virtuóz énekhangjával és lehengerlő kisugárzásával mindenhol sikert arat az olasz-amerikai John Pizzarelli, aki a Boston Pop Orchestra és a Cincinnati Pops Orchestra mellett nem kevésbé tehetséges feleségével, az énekes Jessica Molaskey-vel már több mint negyven lemezt készített. Október 14-én rögtön két koncertet is ad a Budapest Jazz Clubban példaképei, a jazz nagy generációja, Frank Sinatra, Nat King Cole, João Gilberto és a már klasszikusnak számító George Gershwin dalaiból válogatva. Legújabb kísérleti jazz projektjével érkezik Budapestre a japán zongoraművésznő, zeneszerző, Aki Takase. A Berlinben élő japán írónő, Yoko Tawada inspirálta, szokatlan összeállítású La Planète Quartetben a zongora mellett klarinét, hegedű és cselló is megszólal majd október 14-én. A Rájátszásban a magyar pop-rock szcéna legismertebb alakjai, valamint kortárs költők írják újra és játsszák el egymás műveit.  A 2012-ben indult programsorozat mára a közönség és a kritika szerint is az egyik legfontosabb irodalomközpontú kulturális produkció lett, kamara és klubhelyszíneken egyaránt keresett előadás. Az indulás óta dokumentumfilm, könyv és CD is jelent meg, a Magvető gondozásában megjelenő második kiadványának irodalmi és zenei anyaga pedig a CAFe Budapest október 14-i koncertjén debütál a Müpában. A varázslatos hangú Harcsa Veronika kifogyhatatlan energiáit ezúttal Kassák Lajos költészete felé fordítja. Október 15-én a Müpában az avantgárd költő életműve a közönség szeme előtt születik újjá az énekesnő interpretálásában. Október 18-án a Várkert Bazárban mutatja be legújabb lemezét a sokoldalú zeneszerző-zongorista Sárik Péter. Az Idebent-odakint névre keresztelt korongon olyan zenésztársak működtek közre többek között, mint Falusi Mariann, Micheller Myrtill, MC Kemon, Sena Dagadu és Gyémánt Bálint.

Különleges összművészeti eseménynek ígérkezik az Orgonamátrix, amely során a hagyományos hangszerek és zenei eszközök a legújabb digitális technológiával szövetkezve egy varázslatos vizuális világba röpítik a nagyérdeműt. Október 8-án a Müpában az évad művészének választott Fassang László digitális kísérletében a „gépek” segítségével fedezik fel a hétköznapi világ felszíne mögött húzódó zeneiséget. Három évvel első, elemi erejű koncertje után egy igazi crossover produkcióval tér vissza a Luis Vasquez vezette The Soft Moon Budapestre október 2-án. Az amerikai zenekar legújabb, Deeper című lemezét bemutató koncerten egy pszichedelikus utazásra viszi az A38 közönségét egy posztpunk-posztapokaliptikus, kietlen világba. A magyar elektronikus zenei élet egyik kiemelkedő szervező csapata, az NVC 2010-ben hívta életre a Selected Sounds sorozatot, amelynek középpontjában az elektronikus és élő zene határán lévő, úttörő előadók állnak: ezúttal október 8-án a Bálnában a zongora átalakításával újszerű elektronikus hangzásokat kikísérletező Hauschka művésznéven ismert német Volker Bertelmann egy rendkívül innovatív zenésszel, a Múm együttes finn dobosával, Samuli Kosminennel lép fel. A két művész külön-külön már megfordult nálunk, azonban együtt a CAFe Budapesten debütálnak. A 4DSOUND olyan művészekkel dolgozik, akik a térbeli hangzás szerepét tárják fel a zenében, művészetben és immerzív technológiában, új, ismeretlen hangélményt kínálva ezzel a közönségnek. Az International Institute of Spatial Sound október 16-i és 17-i programjának nyitóelőadása fizikailag összeköti a nézőt az őt körülölelő térrel és hanggal az Art Quarter Budapestben.

A Ludwig Múzeum a fesztiválon nyíló, Ludwig Goes Pop új tárlatában a pop art eddigi legnagyobb hazai bemutatójára készül 2015. október 9. és 2016. január 31. között. Hatvan jelentős műtárgy érkezik az irányzat emblematikus alkotóitól – többek közt Jasper Johns-tól, Roy Lichtensteintől, Claes Oldenburgtól és Andy Warholtól –, a tárlatot jelentős magyar anyaggal egészít ki a Ludwig Múzeum. A budapesti galériák kortárs kiállításokkal, a képzőművészek nyitott műtermeikkel várják majd a látogatókat. A Magyar Festészet Napja Alapítvány rendezvénysorozatának fő kiállítása, az Élő Kortárs Festészet című, több száz kortárs műalkotást felvonultató tárlata a CAFe Budapest keretében, a Bálna Budapestben látható. A Chiléből indult és tavaly már Budapesten is hatalmas sikert aratott a 100 szóban a városról akció legjobb pályaműveiből nyílik kiállítás október 2-án. A Bálnában megrendezett tárlaton megtudhatjuk, mit jelent a város a benne élőknek, milyen történeteket, emlékeket, érzéseket, benyomásokat idéz meg bennük – 100 szóban Budapest. Október 2-án a Bálnában nyílik kiállítás és vásár a Design Randi projekt keretében, amelynek célja, hogy a kortárs ízlésnek megfelelő, piacképes termékek készüljenek a fogyatékkal élőket foglalkoztató műhelyekben.

A tavalyi évhez hasonlóan, idén is több rangos eseménysorozat csatlakozik a fesztiválhoz társrendezvényként. Kelet-Európa régióvezető művészeti vására, az Art Market Budapest idén a Balkánra fókuszál 2015. október 8. és 11. között a Millenárison.

17 napon át a kortárs kultúra újfent beköltözik Budapestre, a számos és változatos programkínálatból bőségesen válogathatunk többek között a Müpában, a Zeneakadémián, a Budapest Music Centerben, Budapest Jazz Clubban, a Trafóban, a Várkert Bazárban, a Ludwig Múzeumban, az A38 Hajón, a Bálnában, az új helyszínként csatlakozó Akvárium Klubban, a fővárosi színházakban és kiállítóterekben, és akár a közterületeken is.

Zongoraelőadás a sajtótájékoztató végén

A fesztivál stratégiai médiapartnere az MTVA, a közmédia csatornái kiemelt figyelemmel kísérik a CAFe Budapest eseményeit.

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál folyamatosan bővülő eseményeiről a www.cafebudapestfest.hu oldalon érhetők el naprakész információk.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

trabant: trabant LP (2024, purge.xxx)
Kurt Rosenwinkel The Next Step Band (Live at Smalls, 1996) júliusban megjelent albuma és a Magyar Zene Házában októberben tartandó koncertje tükrében
Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Nils Frahm: Day

Más művészeti ágakról

Kulcsár Szabó Ernő válaszai a prae.hu AI-körkérdésére
art&design

Farkas Tiffany megnyitóbeszéde Ernszt András és Körei Sándor 'Longing for Gaia' című kiállításán
Gyerek- és kamasz perspektíva a magyar irodalomban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés