bezár
 

zene

2015. 08. 17.
Ezeréves fennállását ünnepli a Tolna megyei Báta
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Négynapos programsorozattal, ünnepi misével, téravatással, koncertekkel, kiállítással ünnepli ezeréves fennállását a hét végén a Tolna megyei Báta.

A Sárköz legdélebbi települését 1015-ben említi először történeti forrás: a pécsváradi apátság privilégiumlevelében Bátatő néven szerepel. 1093-ban Szent László király bencés apátságot alapított itt.
    

prae.hu

Az ünnepségsorozat augusztus 20-án kenyérszentelő misével kezdődik, majd augusztus 23-án, vasárnap a Szent Vér-templomban Udvardy György pécsi megyéspüspök celebrál millenniumi istentiszteletet - mondta Huszárné Lukács Rozália, a Duna-parti község polgármestere az MTI-nek.
    

Hozzátette: több új vagy megújult létesítményt adnak át az ünnep alkalmából. Felavatják a most elkészült turisztikai és ifjúsági parkot, a felújított Hősök terét, az ahhoz közeli millenniumi parkban pedig az ezer év emlékére kopjafát avatnak, amelyet a község székelyföldi testvértelepülése, Árkos ajándékozott Bátának. Az évfordulóra mintegy kétszáz Bátáról elszármazottat várnak, érkeznek vendégek a sepsiszéki faluból és Báta horvátországi partnerközségéből, a baranyai Kiskőszegről (Batina).
    

A polgármester azt is elmondta, az önkormányzat ezer példányban Bátáról szóló monográfiát ad ki a millenniumi ünnepségre, a falu történetét pedig a művelődési házban szombaton nyíló kiállítás idézi fel.
    

"Féja Géza Sarjadás című művében Bátát a Sárköz tündérkertjének nevezte; ez így igaz: Bátán minden van, hegy, folyó, gyümölcsös, gabona- és szőlőtermő vidék" - mondta a falu vezetője, hozzátéve, hogy a bátaiak megőrzik és átadják népművészetüket, hagyományaikat, a kézműves mesterségeket és az ízes bátai beszédet, anekdotákat.
    

A falu lakossága, amely a Sárköz református népétől eltérően többségében katolikus, megtartotta vallási hagyományait is. Idén ünneplik a középkorban nevezetes bátai Szent Vér-kegyhely 600 éves jubileumát, amelynek októberi zarándoklatára több ezer hívőt várnak - fűzte hozzá.
    

Bátát a történelmi Magyarországon a Szent Vér ereklye tette ismertté, 1526. augusztusban  II. Lajos király a bátai apátságban gyónt és áldozott utoljára. Az apátságot a török hódítók 1539-ben pusztították el, a falut a Rákóczi-szabadságharc idején a rácok, az 1848-as szabadságharcban császári csapatok égették fel, de mindannyiszor újra benépesült. Az 1828-as országos összeírás szerint Báta tisztán magyar település volt, 1901-ben lakóinak száma már meghaladta a négyezret.
    

Ma 1750-en lakják a sárközi falut, amely napjainkban leginkább gazdag népművészetéről és a gemenci erdő adta természeti értékeiről nevezetes.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
Nils Frahm: Day

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés