art&design
A Ming-dinasztia neves csingtecseni császári porcelángyárának kemencéiben készült edényeket a szigorú felügyelők annak idején selejtnek minősítették és összetörették. Az egykor elföldelt, majd a régészek által évszázadokkal később kiásott és nagy gonddal restaurált maradványok több okból is értékesek az utókor számára - derült ki a Hszinhua hírügynökség összeállításából.
Egyrészt a csúcsminőségű termékekkel összevetve jól szemléltetik, hogy mi mindenre terjedt ki a szabvány, másrészt az évszázadok során sok első osztályú porcelán semmisült meg vagy került idegen kézbe, a selejtek pedig az elveszett darabokra utaló információval szolgálhatnak.
A Palotamúzeum három hónapos kiállítása első alkalommal mutatja be egyszerre a császári készlet raktárból előhozott hibátlan darabjait, összesen 137-et, valamint a megsemmisítésre ítélt porcelánok újjászületett példányait - közölte Lu Cseng-lung, a múzeum konyhai edényekkel foglalkozó osztályának helyettes vezetője.
Történelmi feljegyzések szerint a porcelángyártás virágkorában, Vanli császár uralkodása idején, 1573-1620 között körülbelül 100 ezren dolgoztak Csingtecsen császári és magán porcelánmanufaktúráiban. A termékek egy részét Afrikába, Európába és az amerikai kontinensre exportálták.
Az 1970-es évektől kínai régészek tonnaszámra ástak ki porcelánmaradványokat Csingtecsen ősi császári kemencéinek romjai alól, eddig mintegy 1400 darabot sikerült helyreállítaniuk.
A kínai főváros szívében található kiállításra eddig naponta átlagosan 10 ezren voltak kíváncsiak - számoltak be a rendezők. Azt is elmondták, hogy a Palotamúzeum 360 ezer darabos porcelánkollekciót őriz.