bezár
 

zene

2015. 08. 06.
Cseh Tamásra emlékeznek Balassagyarmaton
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Dalaival emlékeznek Cseh Tamásra halálának hatodik évfordulóján, pénteken este a balassagyarmati Civitas Fortissima Múzeumban - tájékoztatta az MTI-t a múzeum alapítója csütörtökön.

Matúz Gábor elmondta, hogy a program alapját a Cseh Tamás és Péterdi Péter által összeállított Magyar katonadalok és énekek a XX. századból című lemez adja, amelyen néhány dalt Cseh Tamás énekel. Játszanak majd Cseh Tamás-felvételeket más lemezekről is, így az Antoine és Désiré, a Fehér babák takarodója és a Frontátvonulás dalait is hallhatják a résztvevők.
    

prae.hu

Matúz Gábor hozzátette: a Cseh Tamás Archívum által önzetlenül biztosított lehetőségnek köszönhetően az est folyamán két különleges, kevéssé ismert felvételt is bemutatnak.
    

A Nógrád megyei városban 2011-ben már három balassagyarmati zenekar, a Kinopuskin, a Racing Rats és az egykori Mumpsz kontra bánat szervezett Cseh Tamás-emlékestet.
    

Cseh Tamás Budapesten született 1943. január 22-én. 1970 körül kezdett dalokat írni, ebben társa Bereményi Géza író, filmrendező volt. Első lemezük 1974-ben jelent meg Levél nővéremnek címmel.
    

A művész 1974-től a Huszonötödik Színházban, majd a Várszínházban, 1982 és 1998 között a Katona József Színházban adott önálló esteket, 1998-tól a Bárka Színházban lépett fel. Cseh Tamás több mint ezerkétszáz dal szerzője, ezek mindennapi élethelyzetekről, vágyakról szólnak.
    

Az előadóművész számos filmben szerepelt, ilyen volt a Nyom nélkül, A turné, a Csinibaba, valamint a 6:3 című alkotás. A Csillagokkal táncoló Kojot című, 2006-ban megjelent mesekönyv történeteit Cseh Tamás válogatta és fordította. Művészi munkája elismeréseként Liszt Ferenc-díjat és Kossuth-díjat kapott, emellett kitüntették a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével is.
    

Hatvanhat évesen, 2009. augusztus 7-én hunyt el.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Beszélgetés Karosi Júlia jazz-énekessel
Simon Géza Gábor: A magyar jazztörténet ösvényein. A magyar jazztörténeti kutatás hatvanöt esztendeje 1958–2023

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés