bezár
 

építészet

2015. 07. 19.
Felújítottak több, iszlám szélsőségesek által lerombolt timbuktui mauzóleumot
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Anna Bokova, az UNESCO főigazgatója és Mali kulturális minisztere Timbuktuban vasárnap felavatott 14 újjáépített mauzóleumot, amelyeket három éve romboltak le iszlám szélsőségesek.

Szalafista fegyveresek 2012-ben lerombolták az UNESCO világörökség részeként számon tartott szenthelyeket, köztük a muzulmánok által szentként tisztelt Szidi Mahmúd (Ben Amar) síremlékét. Tucatnyi másik mauzóleum is barbár rombolás áldozata lett a Maliban folyt harcok közepette.

prae.hu

A féktelen pusztítás miatt az UNESCO felvette a világörökség veszélyeztetett kincseinek jegyzékébe a Timbuktuban lévő mauzóleumokat.

Az UNESCO közlése szerint a mauzóleumok felújítása mintegy félmillió dollárba került és több mint egy éven át tartott. A helyreállítás az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete irányításával folyik, és anyagilag támogatja az Európai Unió, Svájc, Norvégia valamint Franciaország, utóbbi fegyveres erői teremtettek rendet 2012-13-ban a kereskedővárosban.

A timbuktui mauzóleumok helyreállítása építészetileg és műszakilag is nagy kihívást jelent. A munka első fázisa, amelyet 2014-ben kezdtek, kísérleti szakasz volt. A második fázis februárban kezdődött és a nyáron fejeződött be - olvasható az UNESCO honlapján.

A Mali fővárosától mintegy ezer kilométerrel északra, a Szahara peremén fekvő Timbuktut "a sivatag gyöngyeként" szokták emlegetni. 1988 óta része a város a kulturális világörökségnek.

A XI. században tuareg törzsek által alapított város egykor az iszlám szellemi központja volt; erről tanúskodik a városban őrzött több ezer történelmi kézirat. Három nagymecsetje mellett 16 temető és 14 mauzóleum szerepel az ENSZ világörökségi jegyzékén.

Tuareg lázadók és az al-Kaida terrorista szervezettel kapcsolatban álló iszlamista csoportok 2012 márciusában katonai puccsot követően kerítették hatalmukba Mali északi térségét, benne Timbuktuval és Gaóval. Utóbbiban található a középkori szongáj fejedelemség legjelentősebb uralkodójának, Aszkia Mohamednek 17 méter magas, vályogból épített, piramis alakú síremléke. Ez utóbbi szintén része a kulturális világörökségnek.
    
http://en.unesco.org/news/director-general-praises-people-timbuktu-reconstruction-city-s-mausoleums

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Hiány és emlékezet című Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Beszámoló a 18. Velencei Építészeti Biennáléról
építészet

Szaúd-Arábia gigantikus beruházása
építészet

Reflexió a girlscanscan Tripping on Modernist Monuments című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Parasztopera az SZFE-n
Bill Viola, a videóművészet úttörőjének tárlata Budapesten
A Mesautó a Veres1 Színházban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés