bezár
 

film

2015. 07. 14.
Magyarok Szarajevóban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Magyarok Szarajevóban Négy magyar dokumentumfilm kapott meghívást a szarajevói filmfesztivál versenyébe. Almási Tamás tititá és Nagy Dénes Seb című alkotásainak a szarajevói versenyben lesz a nemzetközi premierje. 

Augusztus 14-22. között rendezik meg a 21. Szarajevói Filmfesztivált, mely a balkáni térség legfontosabb nemzetközi filmes eseménye. A szervezők nyilvánosságra hozták a dokumentumfilm válogatást. Tititá, Seb, Drifter, Káin gyermekei - négy alkotás érkezik Magyarországról a rangos versenybe, melynek fődíja a Szarajevó Szíve, amit eddig még sosem nyert el magyar film.

prae.hu

Almási Tamás (Sejtjeink, Puskás Hungary) legújabb dokumentumfilmje, a tititá a tizennyolc éves, fanatikus gitáros Anti történetén keresztül vizsgál olyan kérdéseket, mint hogy mi kell ahhoz, hogy megvalósíthassuk álmainkat, élni tudjunk a lehetőségeinkkel és hogy mi is tesz valakit jó zenésszé. Anti egy borsodi romatelepen él, nem ismeri a kottát, nem szokott hozzá a rendszeres gyakorláshoz, így amikor felvételt nyer a Snétberger Zenei Tehetség Központba, hamar rájön, hogy csoda helyett élete egyik legnagyobb kihívása vár rá. Nagyszerű zenei betétek és emlékezetes „tábori pillanatok” színezik az egész estés dokumentumfilmet, mely a Filmalap 34 millió forintos gyártási támogatásával készült. A tititá producere Almási Tamás és Ugrin Julianna. Almási Tamás filmjét Szarajevóban láthatja először a külföldi közönség. (Kritikánk a filmről itt olvasható: Élet gitárral.)

Az HBO legújabb saját gyártású dokumentumfilmje, a Nagy Dénes (Lágy eső, Együtt) rendezésében készült Seb is Szarajevóban mutatközik be nemzetközi közönség előtt. A film három középkorú nő életébe és gondolataiba vezet be. Mindhármukban közös, hogy sebeket hordoznak: vágták vagy vágják magukat, pengével, késsel vagy üvegszilánkkal. Sebeiket nem mutatják a külvilágnak, de legtöbbször még közeli hozzátartozóik sem tudnak róla. Nagy Dénes filmje ezeknek a sebeknek az eredetét kutatja, és ennek révén arra próbál választ találni, hogy mi lehet az az eredő seb, ami mindannyiunkban ott van, ami mindannyiunk életében elnyomva bár, de fájdalmasan sajog. A filmen az HBO a Campfilm csapatával dolgozott együtt, producerei Gerő Marcell és László Sára voltak. (Kritikánk a filmről itt olvasható: Kell a fájdalom, hogy érezd a törődést.)

Hörcher Gábor Drifter című 72 perces filmje egy szegénységben élő Bakony-vidéki 17 éves srácról szól, akinek az a nagy álma, hogy raliversenyző lesz és autót épít magának. A rangos amszterdami fesztivál (IDFA) legjobb elsőfilm díjával jutalmazott alkotás aktuális kérdéseket vet fel a periférián élő vidéki fiatal generáció társadalmi beilleszkedésének lehetőségeiről. A film forgatása közel 5 évig tartott, és mintegy 200 órányi leforgatott anyagból készült. A Drifter a magyar KraatsFilm és a német Weydemann Bros. koprodukciójában készült. Producere Iványi Marcell, kreatív producere Pálos György.

A Káin gyermekei című alkotás Monory Mész András 1985-ben készült Bebukottak című dokumentumfilmjének gyilkosságért elítélt fiatalkorú szereplőinek felkutatására és megszólaltatására vállalkozik. Gerő Marcell rendező és László Sára társszerző-producer 2010-ben látta először a 80-as évek betiltott alkotását, melyben büntetésüket töltő fiatalok nyíltan mesélnek a börtönélet kegyetlen hétköznapjairól, elkövetett bűneikről és a szabadulás utáni tervekről. „Döbbenetes hatással volt ránk az az ellentét, ami a megszólaló kamaszok nyílt arca, tiszta tekintete, higgadt és összeszedett beszéde illetve az előadott kegyetlen tartalom között feszül. Beszélgetéseink újra és újra annak találgatása felé kanyarodtak vissza, hogy vajon mi lehet ezekkel a srácokkal ma. Az első pillanattól kezdve világos volt, hogy ha sikerül felkutatnunk a szereplőket, akkor az ő harminc éven átívelő történetük révén az emberi létet alapjaiban érintő kérdésekhez jutunk.” – nyilatkozta Gerő Marcell. A filmötlet megfogalmazása után közel két éves kutatómunka következett, melynek eredményeképp az alkotók sikerrel jutottak a Bebukottak szereplőinek nyomára. A magyar–francia koprodukcióban készült film producere László Sára, Jacques Bidou és Marianne Dumoulin. Az alkotás a Campfilm, a JBA Production és az Arte France gyártásában, az HBO Europe koprodukciójában jött létre, világpremierjére a 62. San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyében került sor szeptemberben. (Kritikánk a filmről itt olvasható: Bűnre ítélve.)

A fesztivál keretében megrendezendő Talents Sarajevo programra 71 pályakezdő filmes kapott meghívást, köztük Bayer Csilla forgatókönyvíró, Csüllög Edina rendező, Kerékgyártó Yvonne rendező-forgatókönyvíró, Kovács Claudia operatőr, Mráz István producer és Zurbó Dorottya rendező.

Bővebb információ a fesztivál honlapján.

Forrás: sajtóközlemény, 2015. július 14., Magyar Filmunió / Magyar Nemzeti Filmalap.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Dev Patel: A Majomember

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés