bezár
 

art&design

2015. 07. 06.
Huszita feliratot kapott a prágai Betlehemi-kápolna
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Za pravdu! - Az igazságért! - ez a cseh nyelvű jelszó olvasható hétfőtől a prágai Betlehemi-kápolna bejárata melletti falon.

A huszita mozgalom jelszava Husz János (1369-1415) cseh prédikátor, egyetemi tanár és nagyhatású vallásreformer máglyahalálának 600. évfordulója alkalmábó került fel hivatalosan a kápolna falára. Husz a 15. század elején ebben a kápolnában tanított és prédikált.
    

prae.hu

A fények és árnyak játékán alapuló installációs felirat csak napos időben olvasható jól. "Ez a jelszó olyan mint az igazság, amely szintén csak időnként kerül a felszínre" - mutatott rá Hynek Fajmon, a Husz örökségét gondozó társaság elnöke.
    

Az installáció néhány fémlapból áll, amelyek a falra vannak erősítve. A fémlapokba vésett lyukakon keresztül a feliratot a napsugár írja ki a kápolna falára, az tehát időjárásfüggő. A felirat azonnal látványosság lett, turisták százai fényképezték le.
    

Ugyanilyen installációt helyeznek el a németországi Konstanzban is, ahol a katolikus papot a zsinat máglyára küldte. Ott a felirat német nyelvű lesz és a Stephansschule épületén lesz elhelyezve. Huszt a zsinat idején ebben az épületben tartották fogva.
    

Az ötlet a cseh műszaki egyetem néhány diákjáé és tanáráé, és megvalósítását a Husz János-emlékbizottság támogatta.
    

Az évforduló alkalmából a Betlehemi-kápolna új harangot is kapott, amelyet az installáció leleplezése után megszólaltattak. A harangot egy biblia és egy kehely képe, valamint a Jénai-kódexből vett idézet díszíti.
    

Husz János papi és tanári tevékenységében magáévá tette a korabeli egyházi reformerek, elsősorban John Wycliffe tanait. A prágai Betlehemi-kápolna prédikátoraként erélyesen ostorozta az egyház korruptságát és romlottságát, amiért összeütközésbe került az egyházi vezetéssel.
    

Bírálta kora társadalmi viszonyait is, ezért tanai az egyszerű, vagyontalan városi és a falusi nép körében is nagyon népszerűek lettek. A Károly Egyetemen szót emelt a németek túlsúlya ellen, amiért a csehek szemében nemzeti nagysággá nőtt. A Husz tanaiból kinőtt huszitizmus, a huszita egyház máig a csehek nemzeti egyházának számít.
    

A Vatikán Husszal kapcsolatos álláspontja csak 1999-ben változott meg, amikor II. János Pál pápa kijelentette, hogy sajnálja Husz kegyetlen halálát, és az egyház reformerének ismerte el.
    

Husz János kivégzésének napja, július 6. ma állami ünnep Csehországban.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban
art&design

Kiállításkritika A kétely felfüggesztéséről

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés