zene
"A Nemzeti Filharmonikusok a Zeneakadémia újranyitását követően is rendszeresen adnak hangversenyeket az épület patinás nagytermében. A két intézmény a zenei nevelés és oktatás, valamint a zenei előadóművészet iránti mély elkötelezettségük, hivatástudatuk és felelősségük tudatában az eddig is gyümölcsöző, harmonikus és természetes együttműködésüket szorosabbra fűzi" - fogalmaz az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében az NFZ.
Mint írták, "a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a magyar felsőoktatási zenei képzés fellegvára, így a szerződés értelmében a kimagaslóan tehetséges növendékek egy-egy rövidebb zenemű előadásával fellépnek az NFZ saját rendezésű koncertjein", valamint az egyetem végzős hangszeres-, ének- és karvezetőképzős hallgatói lehetőséget kapnak egy-egy periódus erejéig az NFZ, illetve a Nemzeti Énekkar munkájában való részvételre. "Az NFZ a részvételért kisegítői honoráriumot fizet a hallgatóknak, néhány vonós hallgatónak hathónapos ösztöndíjat kínál" - áll a közleményben.
A megállapodás tartalmazza továbbá, hogy a Zeneakadémia növendékei rendszeresen látogatják az NFZ, illetve a Nemzeti Énekkar próbáit. Ezen túlmenően a karmesterképzős és karnagyképzős hallgatók számára konzultációs lehetőség nyílik Kocsis Zoltánnal, az NFZ főzeneigazgatójával, a Nemzeti Énekkar karigazgatójával, esetleg vendégművészekkel.
"A két kulturális intézmény a jövőben évente egy közös produkciót szervez" - írják, amelynek részleteit külön megállapodásban rögzítik.
Az együttműködés kiterjed a Nemzeti Filharmonikusok edukációs programjára is, amely az NFZ ifjúsági sorozataira vonatkozik, de érinti az egész országra kiterjedő általános és középiskolai rendhagyó ének-zene órákat, zeneiskolai "kis mesterkurzusokat" a művelődési házakban, klubokban, tornatermekben megtartott zenés ismeretterjesztő programokat, ahol a Zeneakadémia hallgatói mind hangszeres művészként, mind műsorvezetőként közreműködnek.
Kedden a Zeneakadémia, az MTVA és a Magyar Rádió Zenei Együttesei háromoldalú együttműködési keretmegállapodást kötöttek, amely többek között előmozdíthatja az egyetemi hallgatók zenekari gyakorlatszerzését, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara közreműködését a Zeneakadémia egyes programjain, így például az operavizsgákon.