bezár
 

art&design

2015. 05. 12.
Átadták az Ős-Dráva Látogatóközpontot
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Ormánság természeti, kultúrtörténeti értékeit, a helyi gazdálkodási hagyományokat bemutató, európai uniós támogatással felépült létesítményt adtak át ünnepélyes keretek között a Baranya megyei Szaporcán kedden.

Az Ős-Dráva Látogatóközpont európai uniós pályázati támogatást élvezett, mintegy egymilliárd forintból valósult meg a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) beruházásában. A létesítmény a nemzeti park területe és a Dráva folyó bemutatása mellett nagy hangsúlyt fektet az ormánsági élet, a hagyományok megismertetésére, valamint a természetvédelmi, tájhasználati problémákra való figyelem felkeltésére.
    

prae.hu

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter megnyitóbeszédében azt mondta, hogy a fejlesztés szervesen illeszkedik a kormány által támogatott több száz természetvédelmi, turisztikai célú beruházás sorába. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hét esztendőben 38 milliárd forintot használtak fel ilyen célra, és bejelentette azt is, hogy 2020-ig további 46 milliárd forintot ad a kabinet e területeken különböző beruházásokra. Jelezte: a magyar történelemben még nem volt példa arra, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen mértékű fejlesztés valósuljon meg természetvédelem, s az ehhez köthető turizmus tekintetében.
    

A tárcavezető azt mondta, az Ős-Dráva Látogatóközpont példaértékű beruházás abban a tekintetben, hogy egy nehéz helyzetben lévő tájegységen, térségben valósult meg, s alkalmas arra, hogy turisták tízezreit vonzza a jövőben. Utalt arra, hogy a fejlesztés kapcsolódik a 25 milliárd forintos, 45 ezer hektárt érintő Ős-Dráva programhoz, melynek lényege, hogy a vizes élőhelyek revitalizálásával, vízkormányzási rendszer kialakításával az Ormánságban fellendüljön a mezőgazdaság és az ökoturizmus.
    

Tiffán Zsolt országgyűlési képviselő, az Ős-Dráva Programért felelős miniszteri biztos arról szólt, hogy projekt segítségével a fejlődés útjára léphetett Ormánság, hiszen annak révén sikerült az itt élőknek felkutatniuk értékeiket, megmutatni önmagukat a világnak, nyomot hagyniuk. Kijelentette: a tájegység egy új kor hajnalán áll, hiszen a leszakadás száz évét követően a fejlesztéseknek köszönhetően ismét van jövője a térségnek.
    

Az Ős-Dráva Látogatóközpont a nagyközönséget április óta fogadja. A híres ormánsági templombelsők mintájára fakazettás mennyezettel díszített főépületben interaktív kiállítás segítségével ismerhetik meg az érdeklődők a térségre jellemző élőhelyeket, azok fajokban gazdag élővilágát, valamint a terület kultúrtörténeti, néprajzi értékeit.
    

A látogatók bepillanthatnak a holtágat szegélyező mocsarak madarainak életébe, a víz közeli fás legelők különlegesen fajgazdag életközösségébe, és képzeletben a fás ligeterdők árnyas lombjai alatt is sétát tehetnek.
    

Korszerű eszközökkel felszerelt, hatvan fős oktatóterem ad otthont környezeti nevelési programoknak, ismeretterjesztő előadásoknak. Az épület kilátótornyából a bemutatóközpont területét és a környező tájat csodálhatják meg az érdeklődők. A látogatóközpontban játszótér, és tűzrakó helyek szolgálják a kikapcsolódást, emellett a főépület körül hagyományos tájfajtákból álló gyümölcsös, valamint fűszer- és gyógynövénykert is létesült.
    

A látogatóközpontban szemügyre vehetik az érdeklődők az állattartás, rétgazdálkodás, gyümölcstermesztés, méhészkedés, kosárfonás, fűszer- és gyógynövénytermesztés eszközeit is. Bárki kézbe veheti, kipróbálhatja a tárgyakat és megtapasztalhatja, miként hasznosították a régiek a természet adományait.
    

A régi magyar háziállatokat bemutató majorban tekinthetőek meg azok a ma már ritkán látható állatok – mint a szürkemarhák, mangalica sertések, hucul lovak, régi juh- és baromfifajták -, amelyek a térségben élők mindennapi megélhetését segítették egykor.
    

A látogatóközponthoz három tanösvény kapcsolódik, amelyek bejárása során a látogatók élményekkel és ismeretekkel gazdagodva fedezhetik fel a Dráva természeti értékeit, a hagyományos gazdálkodás világát, valamint az Ős-Dráva program megismerésére is lehetőség nyílik. Utóbbi például azt mutatja be, miként használták a múltban a természet erőforrásait, s milyen hatást gyakorolt a környezetre és az élővilágra a folyószabályozás.
    

A DDNP munkatársai a látogatóközpontban természetismereti, környezeti nevelési programokat, a környéken gyalogtúrákat szerveznek, valamint iskolai oktatást kiegészítő gyakorlati foglalkozásokat, szakmai kutatásokat, terepgyakorlatokat tartanak az érdeklődőknek.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

A besorolás deficitje
A városarcheológia szervetlen fossziliája
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Mit jelent az ifjúsági irodalom ma? – kerekasztal-beszélgetés
Dan Schoenbrun: Ragyogj TV, ragyogj!
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés