art&design
Lee Miller a huszadik század egyik legjelentősebb művésze volt, szürreális alkotásokat, divat-, portré- és úti képeket és háborús riportfotókat is készített. A gyűjtemény a művésznek az 1929 és 1945 közötti alkotói korszakát öleli fel.
Karrierjének kezdetén Párizsban Man Ray avantgárd fotóművész volt Miller tanítómestere. Ekkor kísérletező technikákkal dolgozott. Szürrealista látásmódjával Párizs utcáit fotózva az abszurditás motívumait mutatta be, de a későbbi, 1932-ben készült portréfotóiban is felfedezhető ez a vonás.
Miller 1934-ben Egyiptomba költözött. Itt úti fotókat készített, amelyen a vidéket modern formában ábrázolta. 1938-tól Angliában élt, 1940-től a második világháború témáját fotózta. 1945-ben müncheni utazása során született meg az a híres kép, amelyen meztelenül ül Adolf Hitler kádjában. Egyike volt azon fotóművészeknek, akik a felszabadított dachaui és buchenwaldi koncentrációs tábort megörökítették. 1945 után Bécset fotózta.
A bécsi Albertina ezzel a kiállítással nyitja meg az új, 450 négyzetméteres fotógalériáját, amelyben évente két fotótárlatot és egy-két időszaki kiállítást terveznek.
Az amerikai fotóművész száz munkáját bemutató kiállítás, amely az eddigi legátfogóbb tárlata Ausztriában, augusztus 16-ig látható.