art&design
Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára az eseményen hangsúlyozta, hogy a művészetek nyelvén megfogalmazott örökség szépíti az életet, hozzájárul a minőségi életkörülmények megteremtéséhez.
A mostani a múzeumpedagógiai módszerek megújulásának korszaka, amelyben az értő közönség nevelése, valamint növelése előremutató, példamutató tettnek és gondolatnak számít - jegyezte meg.
Hozzátette, a kulturális kormányzat bízik abban, hogy egyre többen lesznek kíváncsiak a múzeumok által őrzött és e szellemiség jegyében bemutatott értékekre.
Az államtitkár Marc Chagall-t világviszonylatban is rendkívüli alkotónak nevezte, s reményét fejezte ki: műveiből a Janus Pannonius Múzeumnak a Káptalan utcai Martyn Múzeum falai közé szervezett tárlata elnyeri a pécsi és a városba látogató közönség tetszését.
Hoppál Péter azt mondta, hogy a képzőművészet mestereit a többgyökerűség és a kompozíciós technikák széles körű alkalmazása teszi naggyá. Ilyen volt Chagall is, akinek látomásos művészete egyaránt merít a kelet európaiságból, a párizsi iskolákhoz való mély tartozásból, valamint az öt és félezer éves zsidó identitásból.
A politikus bejelentette, hogy a kulturális tárca tárgyalásokat kezdett a MÁV vezetésével annak érdekében, hogy a jövőben a kultúrakedvelő közönség ne csak Budapestre, hanem három másik kulturális központ, Pécs, Miskolc és Szolnok eléréséhez is kapjon vasúti utazási kedvezményt.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere arról szólt, hogy a most megnyílt kiállítás anyagának tulajdonosa, a német Thomas Emmerling a baranyai megyeszékhely kulturális jelentőségét szem előtt tartva döntött a Chagall-művek itteni bemutatásáról.
A polgármester megjegyezte, bízik abban, hogy a tárlat népszerű lesz, valamint szólt arról, hogy a városban a jövőben is lesznek hasonló nívójú kiállítások, kulturális események.
Thomas Emmerling azt emelte ki, hogy a kiállítás Marc Chagall gyermeki világát, álmait szeretné megosztani a látogatókkal 148 legfontosabb litográfiája, azaz kőnyomata, grafikája segítségével.
A közönség az április 28. és október 31. között nyitva tartó, Álom ihlette művészet című tárlaton a művész bibliai témájú és Homérosz Odüsszeia című művéhez kapcsolódó litográfiáit, a Párizsi Opera mennyezetének megújítására készült tervrajzait, vázlatait és a jeruzsálemi Hadassah Egyetemi Kórház zsinagógájának ablakillusztrációit tekintheti meg.
A kiállítás anyaga augusztustól a művésznek a Szépművészeti Múzeumban található Kék falu című festményével egészül ki.
Sárkány József, a JPM művészettörténeti osztályvezetője a tárlatot beharangozó februári sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy Pécsen néhány évvel ezelőtt volt már Chagall-kiállítás, de az nagyságrendjét tekintve messze elmarad a mostanitól. Hozzáfűzte: anyagát ebben az összeállításban még nem mutatták be Magyarországon.
Magyar Attila, a Janus Pannonius Múzeum gazdasági vezetője arról szólt, hogy a múzeum idei "húzó kiállítása" egy német céggel kötött kedvező szerződésnek köszönhetően jön létre, és várhatóan kiegészül két, a Szépművészeti Múzeumban őrzött Chagall-képpel.
A kiállítás a múzeum részéről nem igényel jelentősebb anyagi ráfordítást, a logisztikai és biztosítási költségeket a német partner vállalja a jegybevételek egy részéért cserébe - mutatott rá.
A gazdasági vezető utalt rá: a tavalyi Leonardo-kiállításnak köszönhetően az előző évi 80 ezerről 150 ezerre nőtt a múzeumhoz tartozó intézmények látogatóinak száma, s abban bíznak, hogy kiállításaik iránt idén is hasonló lesz az érdeklődés.