irodalom
Mint Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója emlékeztetett, immár másfél évtizede döntenek a könyvszakma képviselői titkos szavazással a megelőző év legkiemelkedőbb teljesítményét nyújtó kiadójáról, valamint fővárosi és vidéki könyvesboltjáról.
Idén 15 kiadóra érkeztek szavazatok, amelyek közül a Magvető Könyvkiadó került ki győztesként, elnyerve az Év kiadója díjat. A második legtöbb szavazatot a Corvina Kiadó kapta, a harmadik helyen a Kossuth Kiadó végzett.
A könyvkereskedők versenyében a vidéki boltok kategóriájában idén tizenheten vettek részt, a szavazatok alapján az első helyet a vecsési Market Central Líra Könyváruház szerezte meg, a második helyre a szegedi Fókusz Könyváruház került, a debreceni Libri Könyvesbolt pedig a harmadik lett.
Az Év fővárosi könyvesboltja kategóriában idén tizenöt kereskedőre érkezett szavazat. A harmadik helyen az Örkény István Könyvesbolt végzett, másodikként az Új Buda Center Líra Könyváruház teljesítményét ismerték el, az első helyezett a Rákóczi úti Fókusz Könyváruház lett.
Az immáron negyedik alkalommal, közönségszavazás eredményeként átadott Év hangoskönyve díjat idén Esterházy Péter nyerte el a Ha minden jól megy és A mi a bánat című kiadványaiért, amelyek a Kossuth és a Mojzer Kiadó gondozásában jelentek meg.
Szintén átadták a II. kerületi önkormányzat által alapított, legjobb oktatásban hasznosítható kiadványokat elismerő Budai-díjakat is. Mint Ötvös Zoltán, az önkormányzat művelődési irodájának vezetője elmondta, az elismerésekkel azt szeretnék segíteni, hogy a mostani fiatalok közül a lehető legtöbben váljanak részévé a rendszeresen és minőségi könyveket olvasók jelenleg igencsak szűk körének.
A Budai-díjakról ebben az esztendőben is a Móricz Zsigmond Gimnázium szaktanáraiból álló grémium döntött, amely a nyomtatott kategóriában a Zrínyi Kiadó A Nagy Háború 1914-1918. című dobozkönyvét, míg hangzóanyagáért a Holnap Kiadó gondozásában megjelent Virtuózok című kötetet ismerte el.
Az ünnepélyes díjátadón idén először osztották ki az Ács Kató Irodalmi Alapítvány, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára és Információs Központja által alapított "Fehéret, feketét, tarkát…" nemzetközi irodalmi pályázat elismeréseit is. A gyermekírói verseny első helyezettje Koós István budapesti gimnazista lett, az Év írói műhelye címet pedig a Csirke Mária pedagógus vezette Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Gimnáziumban működő alkotóközösség nyerte el.