bezár
 

art&design

2015. 04. 20.
Budapest és Bécs összhangja
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Budapest és Bécs építészeti összhangjáról nyílt fotókiállítás Bécsben hétfőn, a tárlat 300 képen keresztül szemlélteti a két Duna-parti főváros századfordulón kialakult építészeti arculatát.

A megnyitón résztvevő Szalay-Bobrovniczky Alexandra budapesti főpolgármester-helyettes az MTI-nek elmondta: a kiállítás, amelynek anyaga eddig még sehol nem volt látható, a polgári korszaknak azt a városképét mutatja be, amelyre sokan példaként tekintenek. Egy város akkor tud sikeres lenni, ha egyszerre van meg benne az újítás szelleme és a tradíció tisztelete - mondta a főpolgármester-helyettes, és hozzátette: a kiállítást várhatóan a Várkert Bazárban láthatja majd a budapesti közönség, előreláthatólag fél év múlva.
    

prae.hu

A kiállítás magyar társkurátora, Tamáska Máté a megnyitón elmondta: a Duna folyó kultúrközösséget is jelent, a folyó menti fővárosok közötti építészeti különbségeket az eltérő földrajzi fekvésük eredményezi. A körutas szerkezet, a széles utakon haladó villamosok, a császári és királyi vár pompája, valamint a két város operaháza Bécs és Budapest rivalizálására emlékeztet. A kiállítás anyag felhívja a figyelmet a különbözőségekre is. A Duna belvárostól való eltérő közelsége más-más panorámát kínál a két városban, és a Ring és Nagykörút nyomvonala is csak a térképen mutat hasonlóságot, a parkok és a középületek másfajta képét mutatják a két útnak. A két város szimbóluma lett a háború előtti boldog békeidőknek - mondta a kurátor.
    

A kiállítás másik kurátora, Adolph Stiller, a bemutató tárlatvezetésen a városfejlesztés aranykoraként jellemezte a 19. és a 20. század fordulóját. Kifejtette: Bécs idén ünnepli a Ringstrasse 150. évfordulóját, amely egyben a nagyváros kialakulásának kezdete. Ha néhány év különbséggel is, de az osztrák főváros építkezései a budapesti munkálatokkal egy időben folytak, hiszen a két főváros meghatározó épületeit majdnem egy időben építették, a bécsi operaházat és Ringstrassét 1870-ben, míg a budapesti Andrássy utat és az operaházat 1890-ben. Néhol akkora a hasonlóság, hogy a korabeli fotókon csak nagy odafigyeléssel lehet megállapítani, melyik fővárosban készült - hívta fel a figyelmet.
    

A kiállítás a bécsi Collegium Hungaricum, a Wien Museum, a bécsi Wiener Städtische-csoport, a budapesti Történeti Múzeum, az Osztrák Kultúrfórum és Budapest Főváros Levéltárának közös munkájával jött létre.
    

Június 2-án pódiumbeszélgetést tartanak a témában, a tárlat június 5-ig látható a bécsi Ringturm galériában.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

(Súlyosan elfogult vélemény)
art&design

Megnyitószöveg KristofLab Still Life című kiállításához
art&design

Gondolatok Metzing Eszter The skin sees when the eyes touch című kiállításáról, Inda Galéria / Budapest
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés