bezár
 

art&design

2015. 04. 14.
Kiállítás Szinte Gábor hagyatékából
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Szinte Gábor (1855-1914) rajztanár, gyűjtő, fényképész hagyatékát és tevékenységét bemutató kiállítás nyílik csütörtökön A székelykaputól a törülközőig címmel a budapesti Néprajzi Múzeumban a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) keretében.

A 2016. február 28-ig látogatható tárlaton az érdeklődők Szinte Gábor tevékenységét ismerhetik meg, akinek úttörő szerepe volt a székelyföldi háztípus, a székelykapu, a fejfa (kopjafa) és az erdélyi fatemplomok kutatásában. Fényképészeti és rajzolói tevékenysége révén olyan értékes dokumentumokat hozott létre, amelyek a néprajz és a műemlékvédelem területén is kiemelkedő jelentőséggel bírnak - közölte a múzeum az MTI-vel.
    

prae.hu

Szinte Gábor nevéhez fűződik a legrégebbi székelykapu, a mikházi ferences kolostor kapujának (1673) megtalálása és lerajzolása. A Néprajzi Múzeum gyűjteményébe került kapu elemeit látványos installálással első ízben tárják a nagyközönség elé.
    

A mikházi székelykapu 1673-ban készült, a szájhagyomány szerint Kajáni mikházi ferences rendi szerzetes terve alapján. A kaput Szinte Gábor dokumentálta először 1900-as gyűjtőútján. A Néprajzi Múzeum munkatársai 1911-ben kezdték meg a tárgyalásokat a kapu megvásárlásáról, végül 1913-ban került az intézménybe. A mikházi kaput másik két székelykapuval együtt 1965-ben leselejtezték. Néhány darabja azonban megmaradt, köztük a kiállításon bemutatott szemöldökfa, valamint nyolcvan darab, különböző korszakból származó faszeg és a bal oldali kapuláb.
    

Szinte Gábor a rajzoktatás területén is fontos feladatokat látott el. Szemléletében a rajzoktatás szorosan kapcsolódik a népi kultúrához és a nemzeti díszítőművészethez. A nemzeti költészet, a népdalok példájára hivatkozva javasolja népünk képzőművészeti alkotásainak gyűjtését, "a kaputól az utolsó törülközőig".     
    

A kiállítás a fiatal generációt archív anyagok felhasználásával készült interaktív rajzolóprogrammal szólítja meg, lehetőséget adva virtuális kapuépítésre, díszítésre, saját kreatív alkotások létrehozására. Kvízjáték, látványos vetítés és iBeacon technológiára épülő androidos alkalmazás segíti a témában való alapos és élményszerű ismeretszerzést. A kiállítás kurátorai Bata Tímea és Tasnádi Zsuzsanna.
    

A tárlatot Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója, a BTF operatív testületének elnöke és Balassa M. Iván néprajzkutató nyitja meg, köszöntőt mond Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Az acb Galéria Redők című tárlatáról
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról
art&design

Eperjesi Ágnes és Várnagy Tibor: TAVATE: lebegés című tárlata az acb Galériában
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán

Más művészeti ágakról

Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés