irodalom
A kiállításról:
„a törés a szavakban van” – Holokauszt-emlékezet és irodalom
Látogatható: 2014. november 26-tól 2015. május 31-ig.
A Magyar Holokauszt Emlékév keretében megrendezett kiállítás célja kettős: nyomatékot adni a szembenézés megkerülhetetlenségének, ugyanakkor megmutatni, hogy az emberöltőnyi idő, amely ma elválaszt a Holokauszt traumájától, fogódzókat is kínál a feldolgozáshoz.
Nem egyszerűen magukra a szövegekre szeretnék a kiállítás által ráirányítani a figyelmet, amelyekben a magyar irodalom e trauma megidézésének hiteles formáit hozta létre. Azt is fontosnak tartják jelezni a kiállítással, hogy a Holokausztot átélők, illetve a rákövetkező generációk esetében a múlttal való szembesülés tétje, körülményei és módjai egyaránt változtak, s hogy e folyamat a jelenben is tart.
A kiállítás több, egyformán létjogosult megközelítésmódhoz is adalékokkal szolgál, egyfelől a dokumentum- valamint önéletrajzi irodalom, másrészt a fikció, illetve a kortárs médiaművészet területéről hozott példákkal. A felhasznált szövegek nemcsak tartalmuk révén, hanem látványelemként is olyan kiállítási tér létrejöttét szolgálják, amely alkalmas arra, hogy emlékezethelyként működjék.
A kiállítás kurátora: Török Dalma irodalmi muzeológus , PIM.
Szakmai konzulens: Szűcs Teri.
Látványterv: Jerger Krisztina művészettörténész.
Grafikai, tipográfia: Gerhes Gábor képzőművész.
Videómunkák: Barnaföldi Anna, Horváth R. Gideon, Maria Lima Victor, Mécs Miklós, Tillmann Hanna, Zilahi Anna – Magyar Képzőművészeti Egyetem, Intermédia Tanszék.
Koordinátor: Rigó Mária, Sólyom András.