bezár
 

színház

2015. 04. 09.
A két színházi társaság együtt választja a POSZT zsűritagjait
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) szakmai zsűrijét a szakmai szervezetek javaslata alapján a Magyar Színházi Társaság (MSZT) és a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) állítja össze egyetértésben - hangsúlyozta a Magyar Teátrumi Társaság főtitkára csütörtökön az MTI-nek.

Szabó László arra reagálva beszélt erről, hogy a Színházi Kritikusok Céhe csütörtökön bejelentette: kilép a Magyar Színházi Társaságból (MSZT), mivel a céh jelöltjét, Csáki Juditot nem fogadták el zsűritagnak. Az MSZT sajtónyilatkozatából pedig az derült ki: a céh javaslatát a Magyar Teátrumi Társaság nem fogadta el.
    

Szkéné színház

Szabó László emlékeztetett arra, hogy az országos színházi találkozót egy nonprofit kft. bonyolítja le. A kft. többségi tulajdonosa Pécs városa, a két kisebbségi tulajdonos, egyenlő arányban a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság.
    

A titkár hozzátette: a tulajdonosok közötti megállapodás alapján a fesztivál darabjainak válogatóit, valamint - több tucatnyi jelölt közül - a hétfős szakmai zsűrit a színházi és a teátrumi társaság választja ki többféle szempont mérlegelése alapján.
    

Mint hangsúlyozta, a fesztivál lebonyolításáért a felelősséget a tulajdonosok vállalják. "Nincs senkinek sem lehetősége arra, hogy a zsűribe delegáljon személyeket, mert a zsűriről azok döntenek, akiké a felelősség. Ajánlani lehet, sőt kell, dönteni azonban a tulajdonosok döntenek" - mutatott rá.
    

"Egyetértésben hozta a két szakmai szervezet a döntést, mint ahogy a korábbi években is. A szakmai tulajdonosok nem döntöttek senki ellen. A hét zsűritag mellett döntöttünk" - hangsúlyozta Szabó László, hozzáfűzve, hogy a zsűri tagjainak névsorát május elején hozzák nyilvánosságra.
    

Vajda Márta, a Magyar Színházi Társaság ügyvezető titkára az MTI-nek csütörtökön azt mondta: ugyanazt tudja közölni, mint szerdán a Magyar Narancs érdeklődésére. E szerint mindig ügyeltek arra, hogy a szakmai zsűri összeállításába ne szóljanak bele, az egyes szakmai szervezeteket kérték fel olyan zsűritagok delegálására, akik a versenyprogramban nem érintettek. Így tettek azóta is, hogy a teátrumi társaság belépett a tulajdonosi körbe, jelezve, hogy a jelölés még nem jelent biztos tagságot.
    

"Sajnos azóta egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy teljesen elfogadták volna a szakmai szervezetek javaslatait, minden esetben kompromisszumot kellett kötnünk – nagyjából fele-fele arányban kerültek be a szakmai szervezetek, illetve a teátrumi társaság által javasolt szakemberek. A kritikus céh eddig abban a szerencsés helyzetben volt, hogy javaslataikat a másik színházi szervezet is elfogadta. Az idén ez nem így történt" - fogalmaztak.
    

A Színházi Kritikusok Céhe csütörtöki közleményében kifogásolja, hogy a színházi társaság nem állt ki jelöltjük mellett. Mint az elnökség tagjai által jegyzett dokumentumban írják, a szervezet "elfogadhatatlannak tartja, hogy (...) a Magyar Színházi Társaság a kritikuscéh delegáltja mellett nem állt ki, valamint a céh vezetőségének megkérdezése nélkül beleegyezett más kritikus meghívásába. Mindez nyilvánvalóvá tette, hogy az MSZT képtelen tagjai érdekeinek képviseletére, ezért a Színházi Kritikusok Céhe ezennel kilép a Magyar Színházi Társaságból".

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Haydn out, Muse in – múzsadilemmák
Komáromy Bese Soha jobban című darabjáról

Más művészeti ágakról

art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés