bezár
 

film

2009. 01. 13.
Danny Boyle filmje és a John Adams tarolt a Golden Globe-gálán
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bollywood megérkezett Hollywoodba: a filmvárosba akkreditált külföldi kritikusok először díjaztak indiai zeneszerzőt, s ez az áttörés Danny Boyle Slumdog Millionaire című, Mumbaiban játszódó meséjének köszönhető, amely a legjobb filmzene mellett további három fontos díjat is kapott a Golden Globe (Arany Glóbusz) filmdíj vasárnap esti gáláján.

prae.hu

A 66. Glóbusz-ceremónia a tavalyi sztrájkszünet után teljes pompájában tért vissza a Beverly Hilton nagytermébe. A színpadon több mint ötven, díjat átadó sztár váltotta egymást az esten, amelyen a legtöbb elismerést a mozifilmek közül a Slumdog Millionaire, a televíziós produkciók közül pedig a magyarországi helyszíneken is forgatott történelmi miniszéria, a John Adams kapta.
    
Az HBO produkciójában készült John Adams az Egyesült Államok történetének első ötven évét dolgozta fel, az ország második elnökét, John Adamst állítva a középpontba. A legjobb miniszériának vagy tévéfilmnek járó Arany Glóbusz kapcsán Tom Hanks, a hétrészes sorozat egyik executive producere a magyar stáb munkáját is külön megköszönte.
    
A sorozat két főszereplője, az Adamst alakító Paul Giamatti és a feleségét játszó Laura Linney is Glóbuszt kapott, a Benjamin Franklin szerepében látható Tom Wilkinsont pedig mint mellékszereplőt díjazták.
    
A drámai tévésorozatok közül a Reklámőrültek bizonyult a legjobbnak, a vígjátéksorozatok közül pedig a 30 Rock nyert.
    
A brit Boyle keserédes hangulatban vette át a legjobb rendezőnek járó díjat indiai meséjéért, amelyben egy nyomornegyedben felnőtt fiú karnyújtásra kerül egy milliós díjazású kvízműsor fődíjától. \"Kemény év elé néznek az emberek, mindenki a világon. De mi szerencsések vagyunk, hogy idehoztak minket Bollywoodból Hollywoodba, valami őrült, lüktető szeretetet kaptunk\" - fogalmazott a filmes, akinek munkája a filmdráma kategóriában szintén nyert.
    
A külföldi kritikusok Simon Beaufoyt is díjazták a Slumdog forgatókönyvéért, de a legnagyobb meglepetés a legjobb eredeti filmzenét alkotó A. R. Rahmant érte. Bár Oxfordban végzett, és dél-indiai szülővárosában mindenki csak Madras Mozartjaként tiszteli, a 43 éves komponista zenéjéért eddig főként az \"indiai Hollywoodban\", azaz a mumbai (bombayi) központú Bollywoodban rajongtak.
    
Nevét hazájában az 1992-ben megjelent Rodzsa (Roja) című fim zenéje tette ismertté, melynek albumából 200 millió példány kelt el. A világ a Bombay Dreams című világzenei lemez és A Gyűrűk Ura színpadi zenéje után figyelt fel tehetségére. \"Az indiai és a nyugati zene ötvözött hangzásával bizonyosan világszerte elismertté válik\" - méltatta Visal Dadlani bollywoodi zeneszerző, aki szerint azért kitűnő, amit Rahman csinál, mert \"sikerült mindkét kultúra zenei világából úgy merítenie, hogy egyik sem vesztette el a varázsát\".  
    
A bollywoodi szakértők komoly áttörésként értékelték Rahman Arany Glóbusz-díját. \"Vannak a két kultúra között átjáró filmek, és díjak, valamint külföldi dicséretek, de egy Arany Glóbuszt nyerni, az igazi globális elismerés\" - örvendezett Sankar Mahadevan, egy másik bollywoodi zeneszerző.
    
A hollywoodi külföldi sajtószövetség (HFPA), amelynek több mint 90 tagja szavazott a díjakról, a mozifilmeket hagyományosan külön értékelte a drámai és a vígjáték/musical kategóriákban.
    
A legjobb vígjátéknak járó elismerést a Woody Allen rendezte Vicky Cristina Barcelona nyerte el. A vígjáték/musical kategóriában a legjobb férfi főszereplő Colin Farrell lett az Erőszakik című brutális feketekomédiából, a legjobb komika elismerését pedig Sally Hawkins kapta a Happy-Go-Lucky főhőseként.
    
A drámai alakítások közül Mickey Rourke birkózó teljesítményét honorálták a The Wrestler című filmben. 
    
Kate Winslet duplázott: A szabadság útjai című produkcióval a legjobb drámai főhősnő, A felolvasó című holokausztdrámával a legjobb női mellékszereplő Glóbusz-szobrát nyerte el. Ez utóbbi annyira meglepte, hogy így kiáltott fel: \"Az gondoltam Anne Hathaway nyer. Nem kérdés. Tényleg úgy érzem, mintha álmodnék.\"
    
A januárban elhunyt Heath Ledgernek ítélték A sötét lovagban játszott Joker-szerepéért a legjobb férfi mellékszereplő díját. A fiatal ausztrál színész tavaly januárban, röviddel a Batman-film bemutatója előtt, véletlen gyógyszer-túladagolásban halt meg. A produkció óriási siker lett, közel egymilliárd dolláros bevétellel, s sokan szurkolnak, hogy Ledger jusson eszébe az Oscarról szavazóknak is.
    
A legjobb külföldi film a Libanoni keringő című izraeli animációs dráma lett. A legjobb animációnak járó elismerést pedig a robotos sci-fi mese, a Wall-E kapta.
    
Steven Spielbergnek már tavaly odaítélték a külföldi kritikusok a Cecil B. DeMille-életműdíjat, ám a forgatókönyvíró-sztrájk miatt nem vehette át. Martin Scorsese most így mutatta be a közönségnek és az élő televíziós közvetítés sokmillió nézőjének: \"negyven éve felfedezi és újra feltalálja a mozit minden új filmjével\".
    
A Cápa, a Harmadik típusú találkozások, a Schindler listája és az Indiana Jones-filmek alkotóját orkánszerű tapssal köszöntötte a hollywoodi szakma krémje. \"62 éves vagyok. Vajon elég idős egy életműdíjhoz? Igen. Köszönöm szépen\" - ezekkel a szavakkal vette át az elismerést a háromszoros Oscar- és hatszoros Arany Glóbusz-díjas filmes.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Oksana Karpovych: Lehallgatva című filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Az idei Verzión fókuszba kerülnek az anyák küzdelmei
Till Attila: És mi van Tomival?

Más művészeti ágakról

(kult-genocídium)
A 2024-es Aranyvackor pályázat díjátadójáról
Kosztolányi Dezső Őszi reggeli című verséről
Sofi Oksanen esszékötetének margós bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés