irodalom
A JAK Világirodalmi Sorozatába Bárány Tibor és Nádor Zsófia sorozatszerkesztők olyan műveket válogattak, amelyek egyszerre népszerűek és a legkifinomultabb művészi ízlésnek is megfelelnek. A művek nem csupán nagyszerű olvasási élményt jelentenek, hanem rengeteg kérdést is feltesznek a kulturális és egyéb társadalmi folyamatokról vagy az emberi természetről. A kötetek alkalmasak rá, hogy vitákat, beszélgetéseket gerjesszenek, hogy egyszerre szórakoztassanak és egy új világot nyissanak az olvasó számára.
„A JAK Világirodalmi Sorozat mindig is a világirodalom aktuális tendenciáit követte, s képes volt bemutatni olyan izgalmas, új hanggal rendelkező alkotókat, akik közül sokan ma már igen népszerű szerzők Magyarországon. Az új koncepció, az ArtPop esetében sem lesz ez másként, ám ezúttal a különböző regiszterek határterületeit is feltérképezi a könyvsorozat. A kiadóváltástól ugyanakkor újabb szintek elérését reméljük. Biztos vagyok benne, hogy a szerkesztőpáros szakmai felkészültségével és a Libri Kiadó erős hátterével mindenképpen új olvasókat tudunk majd megszólítani, s ezzel egy még szélesebb körben ismerhetik meg a JAK-ot” – mondta Gaborják Ádám, a József Attila Kör (JAK) elnöke.
Sárközy Bence, a Libri Kiadó ügyvezető igazgatója hozzátette: „A JAK fogékonysága az új minőségekre a mi rutinunkkal és piaci erőnkkel társítva várhatóan új fejezetet nyit ennek a nagyon fontos világirodalmi sorozatnak a történetében. Együttműködésünk első két kiadványa is ezt mutatja: Jessie Burton A babaház úrnője című regénye az év szépirodalmi szenzációja volt tavaly Angliában, egyszerre aratott kritikai sikert és érte el a sikerlisták csúcsát, Stefan Spjut Stallo című könyve pedig osztatlan elismerést hozott a fiatal szerző számára Svédországban. Mindkét könyv jelenleg világhódító útját járja, és büszkék vagyunk rá, hogy nálunk ez a megújult sorozat adhat nekik otthont. A Stallo szerzőjével pedig személyesen is találkozhatnak az olvasók a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.”
A Stallo című kötet főhőse, a trollok után kutató Susso egy kriptozoológiai honlapot üzemeltet. Rögeszméjét ismert természetfotós nagyapjától örökölte. Amikor egy idős nő azt állítja, hogy egy őt és unokáját figyelő apró lényt látott ólálkodni a háza körül, Susso magához veszi a kameráját és ijesztő utazást tesz az ismeretlenbe. Kiderül, hogy trollok valóban léteznek, és elviszik a gyermekeinket…
A könyvet Fejérvári Boldizsár fordította.
Stefan Spjut 1973-ban született, korábban irodalomkritikusként és kulturális szerkesztőként dolgozott. Bemutatkozó regénye, a Fiskarens Garn (A halász meséje) 2008-ban jelent meg.
A babaház úrnője című regényében Jessie Burton a női sors és a szabadságvágy örök témáit járja körül, miközben regényének lapjain megelevenednek a tizenhetedik század végi Amszterdam hétköznapjai.
A könyvet Farkas Krisztina fordította.
Jessie Burton 1982-ben született. Első regénye, A babaház úrnője 2014-ben jelent meg, amelyet Anglia legnagyobb könyvesbolthálózata, a Waterstones az év könyvévé választott. 2015-ben 31 nyelven jelenik meg a regény. A szerző jelenleg második művén dolgozik.
A Stallóhoz Havasréti József író, kritikus, A babaház úrnőjéhez pedig Margócsy Dániel történész írt utószót.
A kötetek bemutatója március 24-én 19 órakor lesz a Katona József Színházban. Közreműködik: Csion bölcsei (Csider István Zoltán, Pion István), Dunajcsik Mátyás, Karafiáth Orsolya, valamint Pálmai Anna, a Katona József Színház színésznője.