bezár
 

art&design

2015. 02. 26.
Bálint Endre montázsai és grafikái
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Bálint Endre (1914-1986) festőművész életének utolsó éveiben alkotott montázsaiból, valamint néhány jelentős grafikájából nyílik kiállítás pénteken a Ferenczy Múzeum Szentendrei Képtárában.

 Basics Beatrix művészettörténész, a kiállítás kurátora az MTI-nek elmondta: a Ferenczy Múzeum 2010-ben vásárolta meg a Bálint-hagyatékból azt a harminc darab montázst, amely a kiállítás gerincét képezi.
    

prae.hu

A szakember emlékeztetett rá: bár a művésznek sem műterme, sem állandó lakhelye nem volt Szentendrén, neve mégis összeforrt a várossal, mert nemcsak műveiben használta fel a városkép jellegzetes elemeit, de írásaiban is hozzájárult a Szentendre-kép megteremtéséhez.
    

Ugyanakkor a 20. századi magyar művészetben, ezen belül a szentendrei művészetben elfoglalt helyéhez képest csekély számú művével rendelkezett a Ferenczy Múzeum és a vásárlás kiemelkedő jelentőségűnek bizonyult.
    

Bálint Endre alkotásai közül nagyon sok került magángyűjteménybe, és bár a Ferenczy Múzeum több jelentős művét őrzi, montázsokból például egyáltalán nem került a gyűjteménybe 2010-ig, noha művészetében a negyvenes évek második felétől kezdődően jelen volt ez a technika – mutatott rá a szakember. Ám ez a harminc montázs élete utolsó öt évében keletkezett, és mind technikájában, mind témájában eltér a korábbiaktól.
    

Basics Beatrix felidézte azt is, hogy a vásárláskor a leltározáshoz kaptak ugyan címszerű leírást a művek, azokat most mégis cím nélkül állítják ki, mivel a művésztől nem maradt fenn hiteles cím. A közönség először láthatja most együtt e harminc montázst néhány jelentős grafika kíséretében.
    

A tárlat május végéig látható a Szentendrei Képtárban.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Az acb Galéria Redők című tárlatáról
art&design

Megnyitószöveg KristofLab Still Life című kiállításához
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés