bezár
 

film

2015. 02. 24.
Nyitott kapuk az SZFE-n
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az idén 150 éves Színház- és Filmművészeti Egyetem február 28-án kinyitja kapuit a nagyközönség előtt, s betekintést enged az ott folyó filmes és színházi képzésbe. Az egész napos eseménysor házigazdái az egyetem népszerű művész tanárai. A program nyilvános és ingyenes.

Az SZFE150 elnevezésű emlékév célja, hogy hangsúlyozza az egyetem szakmai megbecsülését és a művészeti élethez való erős kötődését. Az ünnepi emlékév részeként az egyetem először nyitja ki kapuit a nyilvánosság előtt az egész napos Nyitott kapuk elnevezésű programmal. A szervezők a rendhagyó eseményre interaktív programokkal, eddig nem látható előadással, nyitott órákkal és beszélgetésekkel készülnek.

prae.hu

Február 28-án bemutatkoznak a színművész és a bábszínész hallgatók, a színházi dramaturgok, a látványtervezők, a televíziós műsorkészítők és a 6x6 elnevezésű filmes évfolyam.

Az SZFE-re ellátogatók betekinthetnek különböző beszédvizsgákba és improvizációs gyakorlatokba, részt vehetnek forgatás előkészítésen, megnézhetik, hogy zajlik a felvételi előkészítő, beállhatnak a kamera mögé egy tévéjáték forgatáson, részt vehetnek színházi próbán, lehetnek tévés műsorvezetők, de előadásokat és beszélgetéseket is látogathatnak. Lesznek csak erre az alkalomra összeálló produkciók, és első alkalommal külsősök számára is megtekinthetők az egyetemen rendszeresen futó órák, programok is.

A programok házigazdái az egyetem neves oktatói a színház, a film, a látvány és a tánc területekről: Bagossy László, Novák Eszter, Zsámbéki Gábor, Meczner János, Marton László, Hegedűs D. Géza, Almási Tamás, Szász János, Rajk László, Lőrincz Kati.

A programok reggel 9-től este 7-ig folyamatosan zajlanak az SZFE Vas utcai, Rákóczi úti és Szentkirály utcai tantermeiben. Előzetes regisztráció nem szükséges.

 

Ízelítő néhány programból:

> Lőrinc Kati: Balett-koordináció koordináták

A színművész szakon a mozgás oktatása több irányból közelít a test tudatos használata felé, ezek közül a klasszikus balett technika az egyik legnehezebb, legszigorúbb szabályrendszer. A látogatók egy balett órába tekinthetnek be.

 

> Zilahy Tamás:… És mégis mozog

Az SZFE stúdiójában egy tévéjáték forgatási munkálatait lehet szemügyre venni. A vállalkozó szellemű látogatók a kamera mögé állva segíthetnek a mű létrejöttében.

 

> Szász János: Haiku forgatás

Az érdeklődők  Szász János rendezővel és a rendező, operatőr, hangmérnök és vágó szakos hallgatókkal közösen készíthetnek el néhány óra alatt egy maximum 1 perces "haiku"  filmet, végigkövetve annak minden állomását.

 

> Még szerencse, hogy a kamera nem tud mesélni... – nyílt óra a II. éves televíziós műsorkészítő hallgatókkal

Befejezhetetlennek tűnő mondatok és könnyeket fakasztó vallomások - élmények, melyekkel a tv szakos osztályoknak meg kell küzdeni. Reggeli műsorok, interjúk, híradók. A hallgatók a bátrabb jelentkezőkkel együtt gyakorolják azokat a nem mindig egyszerű szituációkat, melyekkel a tévézés során lehet találkozni.

 

> Almási Tamás: Etikai kérdések a dokumentumfilmben

9 éves kislány heroinnal lövi magát, egy tüntető lángra lobbantja magát" Filmezed vagy segítesz? Be akarod bizonyítani a média mindenhatóságát, ehhez csalnod kell. Megteheted? Családodban valaki pedofil hajlamú. Filmezheted? A program során részleteket mutatnak világhírű filmekből, a felmerülő problémákról a dokumentumfilmes hallgatók és a látogatók közösen beszélgetnek.

 

> Kárpáti Péter: Transzformer

A másodéves színházi dramaturg hallgatók bemutatkozása. Szabadon választott prózai művek adaptációi. A sorozatban minden hallgató saját művét állítja színpadra felolvasó színházi formában.

 

> Zsámbéki Gábor: Budapesti rögtönzés

Részletek a II. éves színészosztály félévi vizsgájából: Tartuffe részletek, a növendékek által létrehozott jelenetek. Variáció a Versailles-i rögtönzésre.

 

> Martinkovics Máté: Közös népdaléneklés

Énekel az elsős zenés-színész és a másodéves színész osztály, illetve mindenki, aki kedvet kap!

 

> Marton László: Athéni Timon nyílt próba (címszerepben Hegedűs D. Géza)

Az ötödéves színészhallgatók készülő vizsgaelőadásának nyílt próbája. Shakespeare legkülönlegesebb és legrejtélyesebb darabjának külön érdekessége, hogy ifj. Vidnyászky Attila hallgatóként tanárát, a címszerepet alakító Hegedűs D. Gézát rendezi.

 

> Rajk László: Tervprezentáció

Rajk László mesterképzésben résztvevő látványtervező hallgatóinak aktuális munkái mutatkoznak be.

 

> Várady Zsuzsi (Momentán társulat): Improvizációs gyakorlatok

Hogy születhet jelenet, ha nincs szöveg, nincs próba és nincs terv? Mi az, ami összeköt? Figyelem, ajánlat, elfogadás, közös alapok teremtése, közös építkezés – bevezetés a színészi improvizáció alapjaiba.

Részletes program ITT található.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Emberpróbáló filmnézés a cannes-i filmfesztiválon
A 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál

Más művészeti ágakról

színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés