irodalom
A február 7-ig látható, A képek megszólítása című tárlaton a gyűjtemény mind a negyven darabja szerepel majd - mondta az MTI-nek Fertőszögi Péter, a kiállítás rendezője.
A kollekciót 2007-ben - halála előtt nem sokkal - Polcz Alaine hagyta a Kovács Gábor Művészeti Alapítványra, amely katalógust is megjelentett a jelentős hazai alkotók műveit is magában foglaló anyagról. A gyűjtemény zömében Bálint Endre (1914-1986) és Vajda Júlia (1913-1982) festményeit, erdélyi üvegre festett ikonokat tartalmaz, de megtalálható köztük Szőnyi István és Sváby Lajos egy-egy műve is.
A gyűjteménynek irodalmi kötődései nincsenek, alapvetően Mészöly és Polcz Alaine személyes és művészi kapcsolatait reprezentálja - tette hozzá a művészettörténész, megjegyezve, hogy többségét ajándékként kapta az íróházaspár Bálint Endrétől és Vajda Júliától, az ikonokat erdélyi útjaik során vásárolták, de Szőnyi István Zebegényi utca télen című festményéről, illetve egy ismeretlen orosz festő Mészöly-portréjáról nem tudni, pontosan hogyan került hozzájuk.
A kiállítást a Kossuth-díjas írót három évtizeden át megörökítő fotóművész, Móser Zoltán ajánlja a közönség figyelmébe, aki halála előtt az utolsó képet készítette róla.
Január 19-én, Mészöly Miklós (1921-2001) születésnapján a nevét viselő egyesület Szekszárdon adja át az íróról elnevezett díjat, amelyet eddig tíz kortárs magyar író, költő kapott meg, köztük Baka István (1948-1995) posztumusz. A hétfői emléknapon mások mellett Szörényi László irodalomtörténész, Darvasi László - korábbi díjazott író - és Kukorelly Endre költő idézi fel a 94 éve született Mészöly munkásságát.