bezár
 

színház

2014. 12. 15.
Külföldre megy az Orient
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A szarajevói polgármester és a török nagykövet már a szombati premier szünetében jelezte, hogy mindenképp szeretné, ha az Orient című zenés-táncos darabot saját országában is bemutatnánk - közölte Fekete Péter, az előadás rendezője, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója hétfőn az MTI-vel.

A darabot szombaton mutatták be a gödöllői Művészetek Házában. "Már a nyilvános főpróbán éreztük, hogy átütő sikere lesz, a bemutatón a szünetben alig akarták abbahagyni a nézők a vastapsot, a végén pedig 15 percig állva tapsolt mindenki" - mondta Fekete Péter.
    

Szkéné színház

A rendező-színházigazgató elárulta: ugyan már a bemutató napján több külföldi meghívást kapott az előadás, tárgyalásokat kell még folytatni arról, hogy pontosan hol mutassák be a darabot és ki állja majd a költségeket. "Mindenképp közelebb kerültünk álmunk megvalósításához, hogy a darab eljusson valamennyi városba, ahol egykor az Orient expressz megállt" - jegyezte meg.
    

A művet hétfő délután és este még Gödöllőn játsszák, májusban pedig legalább 20 alkalommal Békéscsabán adják elő. A békési megyeszékhely ugyancsak az Orient expressz egyik állomáshelye volt.
    

Fekete Péter még a próbaidőszakban úgy nyilatkozott az MTI-nek: szeretné, ha a darab közelebb vinne a keleti és a nyugati kultúra közti meg nem értés örök problematikájának megoldásához. A bemutató után erről úgy nyilatkozott: reméli, hogy a nézők olyan "beégetett, szimbolikus képeket" visznek magukkal az előadásról, amelyek segítséget nyújtanak egy idegen ember vagy civilizáció elfogadáshoz. "A záró kép azonban arra világít rá, hogy ismernünk kell a saját kultúránkat is, mert csak arra támaszkodva ismerhetjük meg és fogadhatjuk el a másik kultúráját" - hangsúlyozta.
    

Az első Orient expressz 1883. június 15-én indult el Párizsból Konstantinápoly felé, legendás korszakának az első világháború kitörése vetett véget. A darabban Párizsból egy férfi (Szomor György és Vasvári Csaba), Isztambulból pedig egy nő (Gubik Petra) indul el egymás felé, az utazás alatt a zene és a tánc lehetőségeivel mesélik el történetüket. A zimonyi Száva-híd 1914-es felrobbantásával az expressz nem közlekedett tovább, lehetetlenné téve a találkozást, szétszakítva az egymás felé tartó nőt és férfit.
    

A produkcióban a Talamba Ütőegyüttes, a Cimbaliband, a Fricska Táncegyüttes és a Békéscsabai Jókai Színház tánckara működött közre.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
színház

Az ÖrkényKÖZ 1,5 ezrelék bemutatójáról
Wagner kincse 2. – 1. alkalom, Márton László előadása A Nibelung-énekről
színház

Kabóca Bábszínház: Dödölle

Más művészeti ágakról

Renaud-Delage: Gru 4
Bartók György szerzői estje a Fugában
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje
Bemutatták Nyerges Gábor Ádám Vasgyúrók című kötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés