bezár
 

irodalom

2014. 11. 11.
Konferencia a politika művészetre gyakorolt hatásáról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Művészet és politika - Kényszerhelyzetek és válaszok a 20. századi magyar művészetben címmel tartanak tudományos konferenciát november 19-én Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeumban.

A konferencia fő témája, hogy a 20. században miként hatott egymásra a politika és a művészet, azaz a politika mennyire volt képes befolyásolni a művészetet - mondta Kaján Imre múzeumigazgató a konferenciáról tartott keddi sajtótájékoztatón.
    

prae.hu

A konferencián Vasy Géza József Attila-díjas irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség korábbi elnöke A nyolcvanas évek és az Írószövetség címmel tart előadást - ismertette a programot Szemes Péter irodalomtörténész, emlékeztetve, hogy az Írószövetségnek meghatározó szerepe volt a rendszerváltozás közvetlen előkészítésében.
    

Bencze Lajos, a Muravidéki Magyar Tudományos Társaság elnöke Vlaj Lajos életművéről beszél majd. A lendvai születésű költő felismerte, hogy muravidéki magyarság megmaradása szempontjából fontos a magyar nyelvű oktatás, az irodalmi fórumok rendezése vagy például a Naptár című kiadvány életre hívása - emlékeztetett az irodalomtörténész.
    

Péntek Imre, a Pannon Tükör folyóirat főszerkesztője személyes élményei alapján beszél majd a múlt századi cenzúráról, versesköteteinek megjelenési nehézségeiről. Szemes Péter előadásában a zalai kötődési Utassy Józsefre (1942-2010) emlékezik. Az időszakra jellemző példáként említette meg, hogy a Csillagok árvája című könyvét Utassy József már 1970-ben befejezte, ennek ellenére csak hét évvel később jelenhetett meg, mert a költő egyetlen sort, egyetlen szót sem volt hajlandó kihúzni a kötetből.
    

A konferencia vendége lesz és Kényszerhelyetek és válaszok a 20. századi magyar művészetben címmel tart előadást Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Pótó János történész a Raul Wallenberg-szobor felállításának történetéről beszél, Legéndy Péter képzőművész pedig arra a kérdésre keres választ, hogy az alkotó hogyan éli meg, ha a politika beleszól a művészetébe.
    

Káli Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltárának igazgatóhelyettese a zalaegerszegi szocreál építészetet, a gyárak köré épült lakótelepek történetét mutatja be. A konferenciát Kostyál László művészettörténész zárja, előadásában Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásait elemzi.
    

A konferencián elhangzottakat a Pannon Tükör közli, így a tanulmányokat az érdeklődők az interneten is elolvashatják.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Bemutatták Nyerges Gábor Ádám Vasgyúrók című kötetét
Kilenc szabad növény és Boszorkányok nyara – Recenzió Sánta Miriám és Sárkány Tímea 2023-as köteteiről
Bemutatták Charles Bukowski A város legszebb nője című novelláskötetét
Kemény Lili Nem című kötetéről a miskolci bemutatón Moklovsky Rékával beszélgetett

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Bartók György szerzői estje a Fugában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés