bezár
 

irodalom

2014. 11. 08.
Magyar-amerikai film állít emléket Radnóti Miklósnak
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az Erőltetett menet című amerikai-magyar játékfilm vetítésével emlékeznek több alkalommal is Budapesten és Pécsen az országos Radnóti-emléknapon. A Balassi Intézet szervezésében a költő halálának 70. évfordulója alkalmából három különböző időpontban és helyszínen láthatják a rendszerváltás előtt egy évvel született filmet, amely Radnóti Miklósnak állít emléket. 

A magyar-amerikai koprodukcióban készült film mindmáig az egyetlen közös gyártású film, amelyben egy magyar költőt, egy Oscar-díjra jelölt amerikai színész, Chris Sarandon alakít. A filmet a rendszerváltás előtt egy évvel Dick Atkins A-Pix filmvállalata, a magyar MTV és a MOVI Stúdió készítette, az amerikai Rick King rendezésében. A forgatókönyvet Dick Atkins és Karl Bardosh (Bárdos Károly) írta, az operatőr Márk Iván volt, a magyar származású George Zelma pedig mint executive producer működött közre. A New York-i Quad Művészfilmszínház a tavalyi év novemberében Radnóti emlékére felújította az alkotást, amelyet a Balassi Intézet közreműködésével november 8. és 10. között három alkalommal nézhet meg a hazai közönség.

prae.hu

Az angol nyelvű filmnek köszönhetően a világ angolul beszélő és értő nézői rangos fordításban ismerhették meg Radnóti költeményeit, így a Bori noteszt is, amelynek töredezett első oldalán a költő 5 nyelven kéri verseinek publikálását.

Karl Bardosh (Bárdos Károly), a film forgatókönyvének írója a filmről

„A Bori noteszt a háború után egy tömegsír felnyitásakor találták meg, ahová az erőltetett menetben lerongyolódott Radnótit belelőtték munkaszolgálatos sorstársaival együtt. A tömegsírból felszínre tört klasszikus veretű költészet a művészet diadalát hirdeti a háború fölött. Radnóti tragikus sorsa és örökérvényű költeményei a háború elembertelenítő szörnyűségére figyelmeztetnek mindnyájunkat, és arra ösztönöznek, hogy a békét és a toleranciát becsüljük meg és harcoljunk érte. Radnóti szívszorongató versei azt is tükrözik, hogy miként vált a kor tanújából a kor mártírjává. 

Filmünk egyúttal azt is bemutatja, hogyan válnak átlagos, alapvetően rokonszenves emberek (kiskatonák) is a gyilkosok segédjeivé a háborús gépezet nyomása alatt. Nem lehet passzívan szemlélni, ahogyan a gyűlölködő szavakból embertelen tettek lesznek. A film sajnos rendkívül időszerű, mióta a kapitalizmus és a szocializmus közötti konfliktust felváltotta a vallási türelmetlenség világszerte. A békés megértésért tehát küzdeni kell, főképpen az ifjúság körében, és reméljük, ebben lehet oktatói, nevelői szerepe filmünknek hosszútávon is.

A Radnóti emléknap alkalmából úgy éreztük, hogy erkölcsi kötelességünk filmünket vetíteni Magyarországon.”

Vetítési időpontok

November 8., szombat 19.00

Helyszín: Bródy Ház Stúdió, Vörösmarty utca

Belépés ingyenes (vetítés és közönségtalálkozó)

November 9., vasárnap 13:30

Helyszín: Kodály Központ, Pécs

Vetítés a Radnóti Nap keretében

November 9., vasárnap 18.30

Helyszín: Uránia Nemzeti Filmszínház

Vetítés

November 10., hétfő 10.00

Helyszín: ELTE Radnóti Gyakorló Iskola díszterme

November 10., hétfő 18.00

Helyszín: Budapest Film Akadémia

Prof. Karl Bardosh előadása az Amerikai filmoktatásról és a globális professzionális telefonos filmezésről.

 

Forrás: Balassi Intézet, sajtóinformáció.

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről
Kocsis Gergely és Tallér Edina könyvbemutatója a Margó Fesztiválon

Más művészeti ágakról

Renaud-Delage: Gru 4
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés