bezár
 

art&design

2008. 12. 21.
Hitler közelében állították ki Anna Frank figuráját
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az egyszer már lefejezett Adolf Hitler-bábu mellett pár méterrel állították ki Anna Frank viaszfiguráját Madame Tussaud berlini panoptikumában.

prae.hu

A náci haláltáborban meggyilkolt lány egy asztalnál ül és éppen naplóíráshoz készül. A figurát az amszterdami Tussaud-panoptikum kölcsönözte a berlininek, péntektől látható a náci vezértől néhány lépésnyire. "Szerencsére nem ugyanabban a teremben kaptak helyet" - nyilatkozott Thomas Heppener, a berlini Anna Frank központ igazgatója.
    
A viaszfigura körüli térben egy kiállítást rendeztek be, amely a lány és családja történetét mutatja be - írta online kiadásában a Die Welt című német napilap. A tárlat anyagának összeállításában közreműködött Heppener intézete. "Nagyon helyes, hogy a Tussaud-panoptikum társadalmi, történelmi témákkal is foglalkozik" - mondta az igazgató.
    
Anna Frank németországi holland zsidó családban született 1929-ben. A zsidóüldözés elől a család Amszterdamba költözött, és amikor bevonultak a nácik, Anna saját házukban elrejtőzött. 1942 és 1944 között vezetett naplójában hű képet festett Hollandia német megszállásának éveiről. A rejtekhelyet 44-ben a nácik felfedezték, a családot koncentrációs táborba küldték, és Anna nem sokkal 16. születésnapja előtt életét vesztette. Csodálatos módon fennmaradt naplója 1947-ben jelent meg először. Azóta milliók olvasták a világ számos nyelvén.
    
A lány figurája a második náci vonatkozású szenzáció a németországi Tussaud-panoptikumban. Az első Hitler viaszfigurája volt, amelyet a panoptikum július eleji megnyitásakor szabályosan lefejezett egy berlini férfi. A restaurált figurát szeptemberben helyezték vissza, azóta egy vastag üvegfal védi.
    
Az egykori náci vezér viaszbábujának kiállítását egyébként nagy tiltakozási hullám előzte meg, de a panoptikum vezetése ragaszkodott a tervhez. Végül beleegyeztek abba, hogy Hitler fölé egy magyarázó táblát helyeznek el, amely leleplezi a diktátor és a rezsim történelmi bűneit, a látogatóknak pedig megtiltották, hogy Hitler viaszfigurájával fényképeztessék magukat.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

A besorolás deficitje
art&design

Kritika a Kis magyar kockológia című kiállításról
art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
A teremtett „képzelet” határtalansága

Más művészeti ágakról

Oksana Karpovych: Lehallgatva című filmje a 21. Verzió Filmfesztiválon
Kupihár Rebeka A heterók istenéhez kötetbemutatójáról
Révész Emese és Sipos Fanni Amíg én oviban vagyok című könyvéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés