bezár
 

art&design

2014. 10. 07.
Civitas Fortissima Múzeum Balassagyarmaton
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Január 29-én, a "csehkiverés" 96. évfordulóján nyílik meg a Civitas Fortissima Múzeum Balassagyarmaton. Az építészeti munkákat már befejezték, a következő hónapokban a speciális belsőépítészeti kialakításokon, valamint a berendezésen dolgoznak - hangzott el a keddi bejáráson.

Az Ipoly Erdő Zrt. saját forrásból finanszírozta a beruházást, a tulajdonában lévő, 250 négyzetméteres Huszár-villában az önkormányzattal és a Közép-Európai Média Intézet Kft.-vel közösen hozza létre a múzeumot.
    

prae.hu

Tóth Gábor, a társaság vezérigazgató-helyettese felidézte, hogy áprilistól dolgoztak Balassagyarmat egyik legszebb épületének felújításán.
    

A villa egy része lakhatatlan volt, beszakadt a mennyezet, hiányzott a padlóburkolat. A munkák során áthelyezték a válaszfalakat, megújult az épületgépészeti és villamossági rendszer, új tetőt kapott a ház, visszaépítették az eredeti homlokzatot az erkéllyel, új, kőoszlopos kerítést, új lépcsőket és vizesblokkot építettek, elkészültek a kiállítóterek, helyreállították a parkot. A felújítást a Tamis Dekor Kft. végezte.
    

Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere, megköszönve az Ipoly Erdő nemes gesztusát, kiemelte, hogy noha az időjárás nem kedvezett, kiválóan teljesítettek a kivitelezők, így rendezett állapotba került a város egyik szép épülete.
    

A múzeum emléket állít majd az 1919. január 29-i honvédő harcoknak, bemutatja a trianoni döntés elleni küzdelmet, emellett Huszár Aladár és Tormay Cécile emlékét ápoló kutatóhelyként is működik majd.
    

Balassagyarmatnak 2005-ben adományozta az Országgyűlés a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város címet, mert a városvédő harcokban 1919. január 29-én kiűzték a megszálló cseh katonaságot, elérve ezzel, hogy a határ menti város Magyarország része maradjon.
    

A villa akkori tulajdonosa, Huszár Aladár az 1919-es Tanácsköztársaság idején ebben a házban bújtatta Tormay Cécile írónőt.
    

A balassagyarmati születésű Matúz Gábor, a Közép-Európai Média Intézet igazgatója, a múzeum kezdeményezője elmondta, hogy általában is emléket állítanak a honvédő harcoknak, mert az országban több helyen is fegyvert fogtak az emberek a megszállók ellen, és sokan adták az életüket azért, hogy a határok másként alakuljanak.
    

Azt is megmutatják, hogyan látják Trianont az egykori ellenségek, a csehek, a szlovákok, a románok, a szerbek, és rávilágít a kiállítás az akkori nemzetiségi politikára is - tette hozzá.
    

A múzeum berendezésében Petró György képzőművész és Harth Tamás történész-muzeológus segít majd, az intézmény kialakítását 10 millió forinttal támogatja az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Isabela Muñoz Omega című kiállítása a Mai Manó Házban
art&design

Megnyitószöveg KristofLab Still Life című kiállításához
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Platon Karataev: Napkötöző
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés