bezár
 

art&design

2014. 09. 23.
Kiállítás Balla Péter emlékére
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A harminc éve elhunyt Balla Péter népzenekutató, hegedűművész, egyházzenész munkásságát mutatja be népzenei felvételein, kiadványain, etnográfiai tárgyain keresztül a Néprajzi Múzeumban kedden megnyílt A népdaloktól a genfi zsoltárokig című kiállítás.

Balla Péter ráismert arra, hogy népi hagyományainkban őseink századokon át hagyományozódott tudása manifesztálódott - hangsúlyozta a 2015. január 4-ig látogatható tárlat keddi megnyitóján az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára.
    

prae.hu

Hoppál Péter emlékeztetett arra, hogy a szervezett magyar népzenegyűjtés csak 1896-ban indult meg Vikár Béla kezdeményezésére, az ő nyomdokain haladt tovább Lajtha László, Bartók Béla és Kodály Zoltán és később Balla Péter.
    

A népzene gyűjtése, lejegyzése és megőrzése szorosan kapcsolódik a hagyomány tiszteletéhez. Mai kultúránk egyik legfontosabb kérdése, hogy felnő-e egy olyan generáció, amely átvevője a korábbi századok műveltségének, amely továbbviszi a felhalmozott tudást úgy, hogy közben befogadja az új ismereteket - szögezte le az államtitkár.
    

Hoppá Péter kiemelte: nincs nemzeti kultúra a kis közösségek kultúrája nélkül és nincs közösség kultúra nélkül, ezért fontos, hogy a helyi kultúra és hagyományok visszanyerjék megtartó erejüket.
    

Kemecsi Lajos főigazgató köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy az Ars Sacra Fesztivál keretében megnyílt kiállítás pontosan illeszkedik a rendezvénysorozat idei legfontosabb céljához: a remény jeleinek felmutatásához.
    

Tarr Zoltán, a Magyarországi Református Egyház zsinati tanácsosa kiemelte: Balla Péter a magyar népzene olyan jeles személyisége, aki a magyar református közösséghez is szorosan kötődött. Elmondása szerint Balla Péter felelősségérzetét támasztja alá az a munka is, amelyet az üldözött zsidók megmentéséért végzett - feleségével együtt megkapta a Világ Igaza kitüntetést -, ezért a holokauszt-emlékévben méltó így is megemlékezni róla.
    

A kiállítást Pálóczy Krisztinával együtt rendező Pávai István népzenekutató elmondta: Balla Péter a népzenegyűjtést Bartók, Kodály és Lajtha útmutatásával 1933-ban a bukovinai székelyek között kezdte. A Néprajzi Múzeum Hangtárát 144 hengeren mintegy 450 dallammal gyarapította. Bartók és Lajtha támogatásával közvetítő szerepet vállalt a román és a magyar népzenekutatók között, de egyházzenei tevékenysége is jelentős: fontos szerepe volt a Református Énekeskönyv egykori megújítási folyamatában, amelyhez a népzenét is felhasználta.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Az acb Galéria Redők című tárlatáról
A teremtett „képzelet” határtalansága
Kelemen Kinga kiállításának megnyitóbeszéde

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés