bezár
 

art&design

2014. 09. 16.
A Balassi Bálint Asztaltársaság tárlata
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Megnyílt kedden a salgótarjáni Balassi Bálint Asztaltársaság 25., jubileumi tárlata, amelyen a művészeti közösség 21 alkotójának festményeit és grafikáit mutatják be.

A megyei könyvtár Bóna Kovács Károly Galériájában látható kiállításra azok is küldtek képet és olyanok is részt vettek a megnyitón, akik már évekkel korábban elszármaztak a városból - mondta el Orbán György, az asztaltársaság elnöke az MTI-nek.
    

prae.hu

Az 1989-es megalakulása óta mintegy százötven alkotó, képzőművész és irodalmár fordult meg a Balassi Bálint Asztaltársaságban, amelynek a kezdetektől a Balassi Bálint Megyei Könyvtár adott otthont. Valójában a város híres szülöttéről elnevezett Bóna Kovács Károly Galéria létrehozását is egyik asztaltársasági tagjuk, Kicsiny Miklós kezdeményezte - idézte fel a szerveződés történetét Orbán György.
    

Emlékeztetett arra, hogy 25 évvel ezelőtt alakult alkotóközösségük az 1936-ban ugyancsak Salgótarjánban életre hívott Balassa Bálint Művész Asztaltársaság utódának tekinti magát. Céljaik is lényegében ugyanazok, vagyis a képzett és autodidakta, de napi megélhetésükön kívül is alkotni akaró értelmiségieknek, képzőművészeknek, zenészeknek, író-publikáló embereknek baráti, társasági közösséget biztosítani. Emellett város kulturális életébe is szeretnének "pezsgést vinni" és azt a város határain túl is megjeleníteni - tette hozzá a grafikus Orbán György.
    

Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta: az asztaltársaságból két alkotócsoport is kinőtt, a Pál József-kör, valamint az St-Art 2010 képzőművészeti csoportosulás, amely Városi Galériát is kapott tavaly. A polgármester kiemelte: a mindenkori városvezetésnek támogatnia kell a művészeti alkotóközösségeket, mert azok vonzása és kisugárzása Salgótarján megtartó erejét növeli.
    

Balassa Bálint Művész Asztaltársaság néven lelkes művészek a harmincas évek közepén alakítottak asztaltársaságot Salgótarjánban. Kraft Aladár költő, Bátki József és Bóna Kovács Károly festő- és szobrászművészek másokkal együtt az irodalmi, képzőművészeti, zenei és egyéb művészeti erőket egyesítették akkor a városban, négy évet élt asztaltársaságuk az akkori Nemzeti Szálló egy kis szobájában tartotta összejöveteleit.
    

A művészeti csoport újjászületése Balassi Bálint Asztaltársaság néven 1989 elejére datálható. Képzőművészeik a csoportos kiállításokon kívül évente 15-20 önálló bemutatkozást tartanak Nógrád megyében és részt vesznek országos megmérettetéseken, sőt bemutatkoztak már Szlovákiában, Horvátországban, Montenegróban, Cseh- és Lengyelországban, de eljutottak Londonba, Párizsba, Brüsszelbe és Amszterdamba is. Az elmúlt két évben az asztaltársaság a költészet napjára jelentette meg a Rebbenő madár és a Dombok mögött című tematikus kötetet.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Keresztes Zoltán privát ikonjai mellé
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán
art&design

Nagyívű nemzetközi kiállítás nyílik a Deák17 Galériában

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés