bezár
 

építészet

2014. 08. 14.
Felújították a "Magyar feltámadás barlangját" Salgótarjánban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Befejezték a salgótarjáni "Magyar feltámadás barlangja" rekonstrukciós munkálatait. Bóna Kovács Károly és Obrincsák Ernő építész 1931-ben készült alkotását a szocializmusban tönkretették: a benne lévő szobrokat összetörték, a barlangot pedig befalazták. Az újjáépített művet péntek délután adják át és szentelik fel – közölte a város polgármestere az MTI-vel.

Székyné Sztrémi Melinda elmondta: az Ipoly Erdő Zrt.-vel 2006-ban kezdték el a Salgótarján belvárosa fölé magasodó Szent Imre-hegyen álló kálvária rendbetételét. Először a stációkat takaró cserjéket, gyomokat és magoncról nőtt fákat takarították el, majd a kálvária közelében lévő panorámás helyen az egykori partizánszobor helyén a Makovecz-stúdió tervei alapján megépítették az országzászlónak szánt emlékhelyet, illetve restauráltatták a műemléki kálváriát.     

prae.hu

A polgármester megjegyezte: "az önkormányzat is kálváriát járt a rekonstrukciós munkálatokkal". Kiderült ugyanis, hogy magánkézbe került a kálváriához vezető lépcsősor, amelyet ki kellett vásárolniuk. Felújították, parkosították és térfigyelő-kamerákkal látták el a hegyoldalt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez a terület nem csak a vallásos emberek számára, de városképileg is fontos, a "Magyar feltámadás barlangja" rekonstrukciója pedig a városlakók történelmi gyökereit is erősíti.     

A "Magyar feltámadás barlangja" rekonstrukcióját az Ipoly Erdő Zrt. megbízásából a Három Szobrász Művészeti Kft. tagjaként Bobály Ádám szobrász-restaurátor, valamint Bobály Dávid szobrászművész végezte el. A salgótarjáni születésű alkotók a Magyar Képzőművészeti Egyetem növendékei. Munkájukat Bóna Kovács Károly örököseinek, azaz gyermekeinek, Kovács Balázsnak és Biczó Gézánénak a hozzájárulásával végezték.
    

A felszentelési ünnepség pénteken délután öt órakor kezdődik, a felszentelési liturgiát Varga Lajos, a Váci Egyházmegye segédpüspöke és Varga András esperes-főplébános tartja. Az ünnepségen közreműködnek Lengyel Judit, a Salgótarjáni Vonósnégyes, valamint a Zenthe Ferenc Színház művészei.     

A sziluettjében a Nagy-Magyarországot formázó "Magyar feltámadás barlangjában" egykoron a Szűz Máriát és a térdelő Szent Istvánt ábrázoló - Magyarország felajánlását megjelenítő - szoborkompozíciót helyeztek el.       

A salgótarjáni kálvária lezárásaként, a második világháború előtt a Szent Imre-hegyre kápolnát is terveztek, ám ennek felépítése elmaradt. Helyére a keresztre feszítést, a feltámadás-megváltás misztériumát szimbolizáló három kereszt került. Az egyházi szertartásokat, szentmiséket Salgótarjánban az első stáció előtti szikla üregénél tartották.   

A kálváriát a szocializmus évtizedei alatt pusztulni hagyták. A hatvanas években a "Magyar feltámadás barlangját" befalazták, a szakrális emlékhely szobrait pedig meggyalázták és tönkretették.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Fényképkollekció a Tabán utolsó évtizedeiről
építészet

Hiány és emlékezet című Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Reflexió a girlscanscan Tripping on Modernist Monuments című kiállításáról

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Platon Karataev: Napkötöző
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés