zene
Az amatőr énekesekből álló amerikai kórus most lép fel először Magyarországon. Világi és szakrális zenét ötvöző koncertjeiken Maurice Duruflé Ubi caritas című motettája és Josef Gabriel Rheinberger f-moll miséje után régi amerikai népi himnuszok és népdalok kórusfeldolgozásaiból adnak ízelítőt - mondta David Hayes zeneigazgató a hangversenyekről szóló hétfői budapesti sajtótájékoztatón.
A Carnegie Hallban is rendszeresen fellépő kórus 180 tagjából 65 énekes vesz részt a mostani, Bécsben kezdődött közép-európai turnén. A kar tagjai maguk állják az utazás költségeit, ezért csak azok tudnak eljönni, akik megengedhetik maguknak ezt a kiadást - magyarázta az 1958-ban alapított énekkart két éve vezető David Hayes.
A koncertet Nicolette Jelen-Bánffy, Bánffy Miklós unokája kezdeményezésére tartják a Mátyás-templomban, ahol 1916-ban Bánffy Miklós a koronázási ünnepségek intendánsa és főszervezője volt.
Nicolette Jelen-Bánffy a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az emlékév számára az "emlékezés diadalát" jelenti. Mint mondta, nagyapja személye és munkássága ma már világszerte ismert elsősorban annak köszönhetően, hogy irodalmi műveit több nyugati nyelvre is lefordították.
David Hayes felidézte: 25 éve, még diákként járt először Budapesten. "Emlékszem, az Operaházban megnéztem Wagner Bolygó hollandiját, meghatározó élmény volt számomra" - fogalmazott.
Az MTI kérdésére elmondta: a kóruséneklés rendkívül népszerű az Egyesült Államokban. "Szinte hihetetlen, de a Chorus America felmérése szerint élete folyamán mintegy 40 millió amerikai kerül aktív kapcsolatba a kórusénekléssel, akár iskolai, egyházi, amatőr vagy profi énekkarban". Kitért arra is, hogy a magyar zeneszerzők - elsősorban Bartók, Kodály, Ligeti és Kurtág - művei nagyon népszerűek Amerikában, maguk is repertoáron tartják több darabjukat.