bezár
 

irodalom

2014. 06. 07.
Az igazság a Harry Quebert-ügyben - Krimi és társadalomkritika egyben
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Nemcsak fordulatos és izgalmas krimi Az igazság a Harry Quebert-ügyben című regény, hanem elmélkedés a kortárs amerikai társadalomról, az irodalomról, az igazságszolgáltatásról és a média jelenkori állapotáról.

prae.hu

A svájci Joël Dicker új regénye Boros Krisztina fordításában a Göncöl kiadó gondozásában jelent meg. Mint Szikói Gábor, a kiadó ügyvezetője az MTI-nek elmondta, egy izgalmas, sokoldalú és fordulatos krimiről van szó, amely számos meglepetést tartogat az olvasóknak a történet közben és a végén is. Ehhez jön egy szép és megható szerelmi szál egy 15 éves lány és egy 30 körüli férfi tragikus vonzalmáról, de van benne társadalomkritika is, és bemutatja korunk médiavilágát, a népszerűségért és a közönség figyelméért folytatott, minden eszközt megengedő harcot is.

Szikói Gábor szerint a könyv irodalmi értékét a kitűnő karakterek adják: "a szerző nagyon jó jellemábrázoló képességgel ír fiatal kora ellenére", emellett ironikus is, amit a valóság és a könyv története közötti furcsa csavar idéz elő. Összességében egy nagyon jól felépített, jól szerkesztett, nehezen letehető olvasmányról van szó - tette hozzá.

Dicker könyvében megelevenedik az álmos amerikai vidék lakóival együtt, a nyugalmazott rendőrfőnöktől a Harley-Davidsont bütykölő lelkészig, a megkeseredett egykori szexbombától a nyers modorú nyomozóig. Megjelennek a jellegzetes kisvárosi helyszínek: az olajszagú hamburgervendéglő, a lefutott filmeket játszó mozi, a filléres cukorkát árusító vegyesbolt, a deszkaházak vendégmarasztaló tornáca és a New Hampshire-i tengerpart.

A történetben a híres író, Harry Quebert kertjében megtalálják a három évtizede eltűnt Nola Kellergan holttestét. Harry Quebert bevallja, hogy annak idején szerelmes volt a tizenöt éves lányba. Marcus, a sikeresen induló fiatal író, aki mesterének és példaképének tekinti Quebertet, képtelen elhinni a vádat, és nyomozni kezd. A kisváros lakóinak beszámolói alapján szinte elképzelhetetlen, hogy bármelyikük meggyilkolta volna a lányt, de ahogy halad az egyre szövevényesebb ügy feltárása, úgy keveredik gyanúba szinte mindenki.

Joël Dicker 27 évesen kapta meg a Francia Akadémia regénynagydíját. Második könyve, Az igazság a Harry Quebert-ügyben a csak Európában eddig eladott kétmillió példánnyal maga mögött hagyta A szürke ötven árnyalatát és Dan Brown Infernóját is. A megfilmesítés jogát a Warner Bros kapta meg, a film megrendezésére pedig Ron Howardot sikerült megnyerniük, A da Vinci-kód és az Egy csodálatos elme Oscar-díjas rendezőjét.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Horváth Iván (1948-2024)
Kemény Lili Nem című kötetéről a miskolci bemutatón Moklovsky Rékával beszélgetett
Kovács Dominik és Kovács Viktor Lesz majd minden című regényéről

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés