bezár
 

építészet

2014. 03. 31.
Múzeumfaluba kerül a nyírkátai toronysisak
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Sóstói Múzeumfaluba kerül a műemléknek nyilvánított nyírkátai református templom toronysisakja.

prae.hu

Páll István, a skanzen igazgatója az MTI-nek hétfőn elmondta: a 18. század végén épített toronysisakot évekkel ezelőtt cserélték le, azóta őrizték, és mint építészeti ritkaságot felajánlották a nyírségi múzeumfalunak. A toronysisakot egy speciális jármű segítségével szállítják át a skanzenbe.

A templomtoronyrészt a múzeumfalu területén állítják fel, miután elvégzik rajta a szükséges felújításokat.

A műemléknek nyilvánított nyírkátai református templom 1762-ben épült, 1895-ig zsindelyes fatornya volt. Akkor nyerte el az imaház a mai formáját, s épült hozzá 30 méter magas torony, amely 1923-ban toronyórát is kapott.

Varjú Gabriella, a nyíregyházi Dunapack Kft. főmunkatársa közölte: a bádoglemezből készült toronysisakot Csoma Zoltán lelkész ajánlotta fel a Sóstói Múzeumfalunak.

Kiemelte: a skanzennel a cég igen jó kapcsolatokat ápol, ezért döntöttek úgy, hogy a múzeumfalu idei, fennállásának 35. évfordulója alkalmából segítik a toronyrész átszállítását. A költségeket a helyi Trans-Ped Kft.-vel együtt vállalták magukra, míg a szállítást a Texmo-Trailer Kft. tulajdonosa, Jakab Sándor ajánlotta fel, egy különleges jármű biztosításával.

A magas toronysisakot hétfőn, az esti órákban szállítják át Nyírkátáról a Sóstói Múzeumfaluba. A Nyírkáta-Nyíregyháza közötti útvonalon a speciális jármű haladását rendőrök segítik majd, s rövid forgalomkorlátozásokra kell számítaniuk az arra közlekedőknek.

Páll István, a skanzen igazgatója elmondta: a Sóstói Múzeumfalu a szokásos téli szünet után kedden nyitja meg kapuit. A nyolchektáros területen mintegy száz, népi építészeti objektumot láthatnak az érdeklődők, közte a nyírkátai toronysisakot is, amelyet az újlétai magtár mellett állítanak fel.
 
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Huszadik Média Építészeti Díja finálé
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe

Más művészeti ágakról

Bemutatták Ungár Péter Ismétlődő eltévedés című kötetét, Prae Kiadó, 2025
Jegyzetek Schillinger Gyöngyvér Rohadjon meg az összes című regényéről
Kotányi Attila Éberen kutató élet könyvét mutatták be a Nyitott Műhelyben
Vajon tényleg Babits egyik költeménye ihlette Weöres Bóbita-versét?


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés