bezár
 

építészet

2008. 11. 22.
Nemzetközi konferencia Budapesten a városi történeti tájról
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A történelmi városok és városrészek, valamint tágabb környezetük megőrzésének, kezelésének lehetőségeit, gyakorlatait tekintik át a szakemberek azon a nemzetközi konferencián, amelyet hétfőn és kedden tartanak Budapesten - tájékoztatta Róna Katalin, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal sajtófőnöke a sajtót.

prae.hu

Rámutatott arra, hogy ezek a kérdések világszerte előtérbe kerültek az elmúlt két évtizedben, az 1990-es évek óta ugyanis ugrásszerűen megnövekedett a világ népességének városiasodása a társadalmi, gazdasági változások eredményeként. Már az 1980-as évektől erőteljesen átalakult a városirányítás korábban elfogadott módja, kiszélesedett a döntésekbe beleszólást követelők köre. Ezek a tendenciák együttesen járultak hozzá, hogy a történeti városrészek kezelésének kérdésében fejlesztési és megőrzési szempontok feszülnek egymásnak világszerte.

A közép-európai régió országaiban a képet tovább árnyalja a történelmi városrészek relatív elhanyagoltsága, kiszolgáltatottságuk a politikai és gazdasági viszonyoknak és az, hogy a régi negyedek értékével a társadalom nincs tisztában. Ezekben az országokban a piacgazdaság kezdeti betegségei, az ingatlan- és tőkespekuláció egyes formái gyakran vezetnek a városfejlesztési koncepciók szétaprózódásához, melyek között a városi történeti táj és egyáltalán az örökségvédelem szempontjai háttérbe szorulnak - olvasható az összegzésben.

A szakmai konferencia résztvevői mindezek tükrében arra is keresik a választ, hogyan kell a változásokat úgy kezelni a történelmi városokban, hogy az ott lakók identitását is meghatározó épített és természeti környezet, valamint a szellemi értékek ne sérüljenek, hanem még gazdagodjanak is korunk tapasztalatával.

Az európai szakemberek megvitatják azt is, hogy a modern várostervezésben miként függ össze és rétegződik a történeti korok öröksége és a kortárs építészet, valamint a természeti elhelyezkedés, a műemléki épületállomány, az infrastruktúra és a társadalmi tényezők sokasága. Arról is szó lesz, hogy mi haszna lehet ennek a fenti megközelítésnek a kilenc fővárosi kerületet érintő budapesti világörökségi helyszín átfogó kezelése szempontjából, különös tekintettel a Világörökség Bizottság Budapesttel kapcsolatban elfogadott közelmúltbeli döntéseire és ajánlásaira.

A tanácskozáson a magyar szakemberek mellett francia, brit, bolgár, lett, lengyel, olasz, osztrák és román történészek, urbanisták, szociológusok, örökségvédelmi és közlekedési szakemberek, építészek, táj- és várostervezők, művészettörténészek vesznek részt.

"A konferencia egyúttal annak a nemzetközi gondolkodási folyamatnak is része kíván lenni, mely - az UNESCO keretein belül - új nemzetközi normatív jogi eszköz kidolgozására törekszik a történelmi települések örökségének hatékony megőrzése valamint a kortárs építészet, a városfejlesztés és a történeti városrészek megőrzése különböző szempontjainak harmonizálása érdekében" - mutatott rá Róna Katalin.

A sajtófőnök arról is beszámolt, hogy a konferencia szervezője az Observatoire urbain de Budapest, mely négy intézmény - a Budapesti Műszaki Műegyetem Építészmérnöki Kara, a Collegium Budapest - Institute for Advanced Study, az ELTE Atelier Társadalomtudományi Kutatócsoportja és a KÖH - formálódó együttműködésén alapul.

nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

építészet

Fényképkollekció a Tabán utolsó évtizedeiről
építészet

Hiány és emlékezet című Breuer Marcell emlékkiállítás Pécsett
építészet

Pesti Attilával az okosotthonok kérdéseit jártuk körbe
építészet

Interjú Kőszeghy Flórával

Más művészeti ágakról

Az imposztor című előadás a Pesti Színházban
gyerek

Jubileumi kiállítás a Deák17-ben
Dombai Dóra: Veszélyes lehet a mozi - a könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés