bezár
 

irodalom

2014. 01. 19.
A magyar kultúra napja - Halász János: a Himnusz a magyarság kulturális aranytartaléka
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Himnusz a magyar kultúra legerősebb identitásképző alkotása és egyben aranytartaléka is - hangsúlyozta Halász János kultúráért felelős államtitkár a magyar kultúra napja alkalmából vasárnap Szatmárcsekén megtartott ünnepségen.

prae.hu

Halász János a település sírkertjében található Kölcsey-síremléknél elmondott beszédében kiemelte: a Himnusz nemcsak hazaszeretetre tanít, hanem arra is, hogy elfogadjuk magunkat, és a magyarság megtanulja értelmezni sorsát a saját történelemében.

Kölcsey a jó példa arra, hogyan lehet egyszerre nemzetben és haladó európai kultúrában gondolkodni, hiszen a magyar nyelv ápolása és a magyar tudományosság megalapozása mellett az európai műveltségre való törekvést is fontosnak tartotta - fogalmazott Halász János.

Az államtitkár utalt arra, hogy a költő az utókornak mutat példát hazaszeretetével, munkájával és az igazság kimondásával.

Magyarnak lenni vállalás kérdése, ebben a vállalásban pedig a Himnusz megerősít - mondta a tárcavezető, hozzátéve: meg kell őrizni a legfőbb értéket, a fennmaradt és folyton megújuló nemzeti kultúrát, a Himnusz pedig abban segít, hogy a magyarságtudat ne csak belülről, hanem közösségi szinten is megélhető legyen.

Az államtitkár rámutatott: az anyanyelvre épülő kultúra a magyarság "ideghálózata", a szív ritmusát mégis a Himnusz lüktetése határozza meg, amely egyben a magyar kultúra legerősebb identitásképző alkotása és aranytartaléka is.

A beszédet követően Halász János, a történelmi egyházak képviselői, valamint a térségi politikusok és települési polgármesterek megkoszorúzták Kölcsey Ferenc síremlékét.

A megyei önkormányzat és a Kölcsey Társaság által szervezett ünnepség keretében több százan emlékeztek Szatmárcsekén arra, hogy a kéziratok tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen a Himnuszt.

A helyi református templomban rendezett ünnepség keretében Bosák Nándor római katolikus és Bölcskei Gusztáv református püspök hirdetett igét, majd átadták a Kölcsey Társaság által alapított emlékplakettet. Az elismerést idén Vári Fábián László József Attila-díjas költő, műfordító vehette át Jánosi Zoltántól, a Kölcsey Társaság elnökétől.

Az 1995-ben alapított Kölcsey-emlékplakettet a magyar művésztársadalom azon képviselői kaphatják meg, akik életművükkel nagyban hozzájárultak a hazai és az egyetemes kultúra gazdagításához. Tavaly Korniss Péter fotóművész kapta az elismerést, de az eddigi díjazottak között volt Görömbei András irodalomtörténész-esszéíró, Jankovics Marcell filmrendező, Szabó Dénes karnagy, Szilágyi István író, Nagy Gáspár költő, Makovecz Imre építész, Csoóri Sándor költő és Sebestyén Márta népdalénekes is.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről
irodalom

Tóth Júlia Éva volt a Kötetlenül sorozat vendége
Horváth Iván (1948-2024)
irodalom

Hegymegi Flóra és Horváth Florencia beszélgetése a Kötetlenül sorozat keretében

Más művészeti ágakról

Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Renaud-Delage: Gru 4
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés