bezár
 

irodalom

2013. 12. 10.
Hogyan változtatta meg az internet az Ön gondolkodását?
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az ELTE Eötvös Kiadó 2013. december 16-án 18 órakor mutatja be legújabb könyvét, A világhálóba keveredett ember. Hogyan változtatta meg az internet az Ön gondolkodását? című esszékötetet.

A könyvbemutatón az esszékötet szerzői közül Tari Annamária pszichoterapeuta-pszichoanalitikussal, Dragon Zoltán digitáliskultúra-kutatóval, Fábri György tudománykommunikáció- és felsőoktatás-kutatóval, Réz András filmesztétá-műfordító-reklámszakemberrel a kötet szerkesztője, Veszelszki Ágnes beszélget.

prae.hu


Időpont: 2013. december 16. hétfő 18 óra
Helyszín: Jónás Kézműves Sörház (Bálna, 1093 Budapest, Fővám tér 11–12.)

A könyv tartalomjegyzéke, előszava és Bőgel György esszéje már olvasható az ELTE Reader digitális könyvtárban.

A kötet Facebook-oldala ITT ÉRHETŐ EL

Az esemény a Facebook közösségi oldalon: IDE KATTINTVA LEHET CSATLAKOZNI


A kötet 77 rövid, a szerzők élettörténéseibe is betekintést adó szöveget tartalmaz az internet és a gondolkodás kapcsolatáról. 2013 nyarán meghatározó magyar közszereplőket, a tudományos, a gazdasági, a művészeti élet kiemelkedő résztvevőit kerestük meg a "Hogyan változtatta meg az internet az Ön gondolkodását?" kérdéssel. A kérdésfeltevés szándékoltan személyes jellegű volt, hogy a közreműködők az esszé típusú írásokban saját tapasztalatukat, véleményüket fogalmazzák meg az internetről és hatásairól.

Talán most volt az egyik utolsó alkalom a kérdés feltételére: a "Hogyan változtatta meg az internet az Ön gondolkodását?" értelmezhetetlen azok számára, akik már az internet és a digitális technika korszakában születtek, nincsen összehasonlítási alapjuk az internet előtti idővel.

Egyes szerzők azt állítják, nem változott meg a gondolkodásuk, amióta használják az internetet – más szempontból hozott újat a világháló. Az internet módosított az információszerzés jellegén, idején, gyorsaságán és hatókörén, az olvasási szokásokon. Vissza-visszatérő intelem a szövegekben, hogy az internetről beszerzett információkat kritikával kell kezelni. A felkért esszéírók többsége azonban úgy véli, az internet gyökeresen megváltoztatta életüket, "gondolkodásukat", annak tárgyát vagy módját. Van, aki már elképzelhetetlennek tartja az életét internet nélkül, és szinte nem is emlékszik, hogyan gondolkodott (másképpen) az internet megjelenése előtt (i. e.). Az emlékezés kényszere és tartalma módosul: úgy tűnik, a lexikális, tényszerű tudás helyét és kiemelt szerepét a hálózatban gondolkodás, a töredékek-részek összekapcsolásának képessége veszi át. A hálózatosodás az információszerzés mellett a személyes és szakmai szociális kapcsolatokra is vonatkozhat. Folyamatosan változnak az adathordozók, átrendeződik a térhasználat és az időkezelés. Mivel a behálózottság felgyorsítja a szubjektív időt, néha tudatos lassításra, az offline pillanatok tudatos megélésére van szükség. És miközben többen digitális függőségről számolnak be, nosztalgikus érzéseket is megfigyelhetünk a korábbi, behálózatlan kor iránt.

A könyvbemutató helyszínén lehetőség van a könyv megvásárlására és a jelenlévő szerzőkkel dedikáltatásra.

Az esszékötet szerzői:
Aczél Petra, András Ferenc, Asbóth János, Balázs Géza, Bán László, Bańczerowski Janusz, Bánki György, Bari Máriusz, Bedő Iván, Belányi József, Bódi Zoltán, Bőgel György, Böjte Csaba, Brückner János, Csűrös Csilla, Deák-Sárosi László, Dobó Mátyás, Domonkos Andor, Dragon Zoltán, Egyed László, Fábri György, Fehér Katalin, Fekete Zsombor, Fodor Péter, Frank Tibor, G. Németh György, Gombos Zsolt, Hajdu Csaba, Horváth Péter Iván, Jaksa Tímea, Juhász Péter, Jurecska Laura, Kálmán C. György, Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor, Kis Ádám, Kiss Renáta, Kiss Róbert Richard, Kovács László, Kukorelly Endre, Lattmann Tamás, Lendvai L. Ferenc, L. Varga Péter, Majtényi László, Mártonfi Attila, Mécs Anna, Monostori Károly, Németh Zoltán, Nyíri Kristóf, Ollé János, Ómolnár Miklós, Palló Gábor, Papp-Váry Árpád, Pásztor Balázs, Pál Dániel Levente, Perlaky-Papp József, Pintér Róbert, Prószéky Gábor, Réz András, Scheuring István, Sepp Norbert, Síklaki István, Stöckert Gábor, Szabó Márton, Szalai Zoltán, Szamuely Tamás, Szűts Zoltán, Szvetelszky Zsuzsanna, Takács Edit, Tallér Edina, Tari Annamária, Tátrai Péter, Varga Máté, Vass László, Vekerdy Tamás, Veres Zoltán, Zuh Deodáth, Zsoldos Dávid

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Kocsis Gergely és Tallér Edina könyvbemutatója a Margó Fesztiválon
Kilenc szabad növény és Boszorkányok nyara – Recenzió Sánta Miriám és Sárkány Tímea 2023-as köteteiről
Bemutatták Locker Dávid: Beszédkényszer című verseskötetét

Más művészeti ágakról

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Platon Karataev: Napkötöző
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
art&design

Vetlényi Zsolt FOLYÓÍRÁS című kiállításának kritikai szemléje


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés