bezár
 

zene

2013. 11. 20.
Moholy-Nagy-díj Gőz Lászlónak
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) idei díját Gőz László harsonaművésznek, a Budapest Music Center (BMC) igazgatójának adják át csütörtökön az egyetemen.

prae.hu

A MOME a Moholy-Nagy-díj alapítása, 2006 óta nyolcadik alkalommal adja át az elismerést. A díjjal a MOME a kreativitást, a szellemi innováció jelentőségét kívánja hangsúlyozni. Ezzel állást foglal az integratív gondolkodás, a vizuális kultúra egyetemes értékei, azok innovatív szellemiségű felhasználása mellett - írta honlapján az egyetem.

Gőz László 1978-tól kezdve oktat a Zeneakadémia dzsessz tanszakán zenetörténetet, szolfézst és dzsesszimprovizációt. A kortárs zenét játszó 180-as Csoport egyik alapító tagja volt, az együttessel 1979-től 1989-ig négyszáz koncertet adott Európa-szerte. Olyan művészekkel dolgozott együtt, mint Steve Reich, Petr Kotik, Alvin Curran, Chris Newman, Szabados György és Vidovszky László.
A művész 1989-ben alakította meg a Brass Age együttest, ezzel a formációval két lemezt készített. 1996-ban megalapította a Budapest Music Center - Zenei Információs Központot. Elsődleges célja egy olyan központ kialakítása volt, amely összegyűjti és nemzetközi viszonylatban is hozzáférhetővé teszi a magyar klasszikus és dzsesszzenészek, valamint a magyar kortárs zenedarabok adatait.

Az információs központ folyamatosan bővülő internetes zenei adatbázisaiban jelenleg négyezer művész és majdnem 11 ezer zenemű adatai szerepelnek, ingyenesen látogatható zenei könyvtára pedig mintegy 100 ezer könyvet, kottát és hanglemezt számlál.

Gőz László 1998-ban létrehozta a BMC Records lemezkiadót. A Ligeti György Requiem, Apparitions, San Francisco Polyphony című lemezt, amelyen Eötvös Péter vezényel, Grammy-díjra jelölték a legjobb kórus előadás kategóriában.

Gőz Lászlót 2002-ben Rózsavölgyi Aranyéremmel, 2003-ban Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel tüntették ki, 2008-ban megkapta a Francia Művészet és Irodalom Rendje Lovagi fokozatát.

A MOME korábbi díjazottjai között van Gergely István építész, belsőépítész, Rubik Ernő építész, formatervező és Földes Imre zenetörténész.
 
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Haydn out, Muse in – múzsadilemmák
A Pécsi Jazz Napok négy koncertjéről

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
Sírtunk Cannes-ban az Un Certain Regard izlandi nyitófilmjén
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kertész Edina: A fotográfuslány – könyvbemutató


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés