bezár
 

irodalom

2013. 11. 16.
Konferencia Határ Győző költői életművéről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A polihisztor Határ Győző költészetét az életmű egészének kontextusában vizsgálták egy szombati konferencián, amelyet az 1956-ban Angliába emigrált és 2006-ban ott elhunyt író, költő, filozófus szülővárosában, Gyomaendrődön tartottak a Kossuth-díjas művész születésének évfordulója alkalmából rendezett emléknapok keretében.

prae.hu

Mezey Katalin, az emléknapokat kezdeményező Írók Alapítványának elnöke a konferencia után az MTI-nek elmondta, hogy számára is érdekes felismeréseket hozott a költőről elnevezett városi könyvtárral közösen szervezett rendezvény, amelyen a drámai, prózai, lírai és bölcseleti műveket egyaránt alkotó, 99 évvel ezelőtt született Határ Győző költészetét járták körül. Míg Kabdebó Lóránt a költői pályakezdés időszakáról, addig Szakolczay Lajos a "pályája delén", 1970-ben kiadott Hajszálhíd című, válogatott verseket tartalmazó kötetről tartott előadást, amelyből kiderült, hogy a versekben magként felbukkanó témák később más jellegű műveiben teljesedtek ki.

G. Komoróczy Emőke a kései költészetet mutatta be, rámutatva arra, hogy a 2006-ban elhunyt Határ Győző számára a halállal való szembenézéskor született alkotások jelentették az igazi költészetet, ekkor írta legbensőségesebb, ugyanakkor legelvontabb verseit. Emellett a konferencián felidézték sokoldalú személyiségét - az építészmérnök végzettségű művész zenei és festőtehetség is volt - , valamint az 1956-os szerepvállalása után emigrációba kényszerült író életútját is.

Mezey Katalin szólt arról is, hogy bár emigrálása után egészen a rendszerváltozásig szinte a nevét sem lehetett kiejteni, Határ Győző a fiatalabb író-, költőgenerációk számára sem volt ismeretlen. Ez annak volt köszönhető, hogy a művész folyamatosan figyelemmel kísérte a magyarországi könyvkiadást, recenziói a Szabad Európa Rádióban és a BBC kulturális műsoraiban voltak hallhatók. "Egy végtelenül szerető, gondoskodó, értékelő tekintetként volt jelen, aki elfogulatlanul figyelte a magyar irodalom újdonságait és alakulását" - jellemezte a külföldről a magyar nyelv és a magyar alkotók közelébe vágyó költőt az alapítvány elnöke.

Határ Győző Angliában első köteteit maga készítette el, ő maga szedte, tördelte, majd bekötette azokat, kinyomtatta és elküldte barátainak. Miután elszakadt Magyarországtól, csak a BBC-ben és a Szabad Európa Rádióban hallható zenei, színházi, képzőművészeti és önbeszámolói, valamint könyvbemutatói révén tartott kapcsolatot a hazai irodalommal és az anyaországgal.

Mint azt Mezey Katalin egy korábbi interjúban az MTI-nek megfogalmazta, Határ az egyik legnagyobb formátumú költője, írója, gondolkodója volt a 20-21. századi magyar kultúrának. Sokrétű lírai életművében visszatükröződnek a 20. század modernista irányzatai, és jelentős alkotóerővel bíró költészetet hagyott maga után a legklasszikusabb kötött formákban, dalformákban, illetve a nyugat-európai versformákban.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Havas Juli Papírbabák, avagy lehet-e két hazád? című kötetének bemutatójáról
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
Kocsis Gergely és Tallér Edina könyvbemutatója a Margó Fesztiválon

Más művészeti ágakról

Platon Karataev: Napkötöző
színház

Interjú Pálffy Tibor színésszel külső-belső tényezőkről, színházi igazságról, és szerepről
Az Elérhetetlen című kötet bemutatójáról


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés