bezár
 

zene

2013. 09. 24.
A Możdżer/Danielsson/Fresco Trio (PL-SE-IL) először Budapesten
2013. október 9.ǀ 19:30, BMC, Koncertterem
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A világhírű lengyel-svéd-izraeli jazz trio október 9-én lép fel a Budapest kulturális negyedének szívében található, idén tavasszal megnyílt BMC koncerttermében.
A három elsőosztályú zenészből álló, 2004-ben összeállt formációnak számtalan sikeres koncert, fellépés, két stúdiólemez és egy koncertalbum van már a háta mögött, negyedik lemezük világpremierjét pedig októberre tervezik.

Az együttes két tagja, Leszek Możdżer és Lars Danielsson korábban már jártak Budapesten: 2009-ben a Mol Jazz Festivalon léptek fel a Műpában. Ez a mostani koncert azonban egészen különleges zenei élménynek ígérkezik, hiszen a formáció ebben a felállásban először áll színpadra Magyarországon.

<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/uIN71J3tahM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Możdżer, Danielsson, Fresco - Incognitor

prae.hu


Leszek Możdżer napjaink egyik legkiemelkedőbb, merész és kísérletező fiatal lengyel jazzmuzsikusa először a varsói Old Town Jazz Fesztiválon lépett színpadra a kiváló svéd Lars Danielsson nagybőgős-csellistával és a sokoldalú izraeli Zohar Fresco ütőhangszeressel.

A nemzetközi trió bemutatkozása a közönség és a kritika körében egyaránt óriási sikert aratott, az elmúlt kilenc évben számtalan közös koncertjük volt, harmadik stúdiólemezüket 2013 tavaszán rögzítették.

Első két albumuk már röviddel a megjelenése után kiérdemelte a Platinalemez címet, (a) The Time című harmadik album pedig már erősen közelít a Gyémántlemez címhez.

Az új projekt lengyel bemutatója az Enter Music Festival keretében volt, az európai pedig 2013. június 8-án a Paris Jazz Festival megnyitóján. A lemezbemutatóra 2013 októberében kerül sor, novemberben pedig lengyelországi turnéra indul az együttes.

A Dream Team-et – mert a csapat ezen a néven is ismert – leginkább szubtilis és rafinált hangzásáért kedvelik. A lengyel-svéd-izraeli trió képes volt harmóniát teremteni a jazz műfajában kulcsfontosságú improvizáció és a dallamos befogadhatóság között. Virtuózitásuknak és hangszeres sokoldalúságuknak köszönhetően zenéjük kiszámíthatatlan és izgalmas.

Możdżer a zongorán kívül szívesen játszik különféle billentyűs hangszereken és cselesztán. Danielsson váltogatja a nagybőgőt és a csellót, Fresco pedig a különböző dobok és ütőhangszerek ritmusaival varázsol el minket.

Egyrészt mondhatjuk azt, hogy muzsikájuk befogadásához némi felkészültség, koncentráció és néha alaposabb tudás szükséges másrészt viszont elég egy órácskát játszani a zenészeknek, hogy virtuózitásuk könnyedségével hipnotizálják a hallgatóságot.

Leszek Możdżer az egyik legkiemelkedőbb lengyel jazzmuzsikus. Világszínvonalú zongorista, bátor kísérletező és eredeti zeneszerző, aki saját zenei nyelvvel rendelkezik.

1971-ben születt Gdanskban. Ötéves korától tanult zongorázni és a zenei edukáció összes lépcsőfokát végigjárta. A gdanski Zeneakadémián diplomázott 1996-ban. 1992-ben egyéni díjat kapott a krakkói Jazz Juniors fesztiválon és versenyen, s azóta minden alkalommal az első helyen végzett a rangos Jazz Forum éves olvasói szavazásán a zongorista kategóriában.

Możdżer a leghíresebb lengyel zenészekkel készített felvételeket, többek között olyanokkal mint: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Henryk Miśkiewicz, Anna Maria Jopek. Mostanáig több mint 100 lemezfelvételnél közreműködött, ezek között számos a saját neve alatt jelent meg. Koncertezett majdnem mindegyik európai országban valamint az USA-ban, Kanadában, Brazíliában, Uruguayban, Argentínában, Chilében (15.000 néző előtt), Kínában, Japánban, Malajziában és Szingapúrban.

<iframe width="420" height="236" src="//www.youtube.com/embed/zzHdIU8pabQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Leszek Możdżer, Lars DanielssonZohar Fresco


Lars Danielsson 1958- ban született Svédországban. Zenei tanulmányait a göteborgi Konzervatóriumban végezte nagybőgő, cselló és basszusgitár szakon. Kiválóan vezeti a ritmusszekciókat, de különleges tehetségű szólista is.

Játéka egyfajta harapósságot kölcsönöz az együttesnek, millió dinamikus zenei színárnyalatot, és temperamentumot. Lírai, de egyszerre erőteljes és ritmikus stílusa nagy megbecsülést szerzett neki a nemzetközi jazz színtéren.

Számtalan zenei konstellációban vett részt világszerte, főként annak a "tudományának" köszönhetően, hogy képes a legegyszerűbb dallamokat is úgy előadni, mintha azok különlegesek és frissek lennének.

Korábbi együttese, a Lars Danielsson Quartet Dave Liebmannal –Miles Davis szaxofonosával –, a zongorista Bobo Stensonnal és Jon Christensennel, a legendás dobossal hatalmas hírnevet szerzett magának és 20 éves működése ideje alatt minden lehetséges díjat besöpört.

Lars Danielsson diszkográfiájában számtalan világsztárt találhatunk, többek között olyanokat, mint: John Abercrombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny vagy Charles Lloyd. Tagja volt a világhírű Trilok Gurtu Group-nak is. Megszámlálhatatlan jazz fesztiválon szerepelt világszerte.

<iframe width="420" height="236" src="//www.youtube.com/embed/Z_OcjkBQ0ks" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Trio Możdzer Danielsson Fresco w Małopolskim Ogrodzie Sztuki


Zohar Fresco 1969-ben születtt Izraelben, török gyökerekkel rendelkező zsidó családban. Az ütőhanszeres játékot hatéves korában kezdte. Kamaszkora óta nagyon érdeklik az olyan hagyományos arab hangszerek, mint a tamburin és a keretes dob.

Zohar mindig olyan – főként bevándorló – zenészek társaságát kereste, akiktől elsajátíthatta a különböző, ismeretlen, ritka keleti hangszerek használatát. Sok-sok időt töltött velük, ellesve tudományukat, még többet gyakorolt és ily módon tökéletesre fejlesztette hangszeres tudását. Számos iráni, iraki, indiai, török és egyiptomi technikát sajátított el.

Húsz éves kora óta tagja Bustan Abraham hangszeres együttesének, amelynek olyan zenészek a tagjai, akik a világ számos zenei gyökerének képviselői. Az együttes saját zenét játszik számos, különböző etnikai stílusú improvizációval. Zohar öt lemezt készített velük és a világ számos pontján koncerteztek is.

A Bustan Abraham együttesen kívül tagja volt még a Ziriab formációnak is, amely török klasszikus zenét játszik Teisir Elias vezetésével. Játszott még ezen kívül Omar Faroukkal, Zakir Hussainnal, Phillip Glassal, David Dolannal és Lars Danielssonnal. Rendszeresen együttműködik még Achinoam Nini (ismertebb nevén Noa) világhírű izraeli énekesnővel, akivel több albumot is készített.

Zohar többezres nézőterek előtt koncertezik, de ő az igazgatója a jeruzsálemi Peimot ütőhangszeres fesztiválnak is. A Jeruzsálemi Zeneakadémián is tanított.

Az együttes eddig megjelent albumai:

The Time – dupla Platinalemez két hónappal a megjelenése után, 2005

Between Us and the Light – dupla Patinalemez két héttel a megjelenése után, 2006

Live CD&DVD, 2007

Mozdzer-plakát

 


A koncert szervezői:

Lengyel Intézet, Budapest Music Center

Támogatók:

Izraeli Kulturális Intézet
Izrael Állam Nagykövetsége, Budapest
Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége

További információk: www.lengyelintezet.hu, www.bmc.hu

Jegyek 2000 Ft-os áron a helyszínen, valamint ezen a linken kaphatók.
 

nyomtat

Szerzők

-- PRAE.HU --

A prae.hu művészeti portál 2006 óta jelenik meg, naponta friss művészeti hírekkel, tudósításokkal, és elemzésekkel, interjúkkal. Hat művészeti ág (irodalom, art&design, építészet, színház, zene, film) mellett gyerekrovata is van.


További írások a rovatból

Világsztárok a Budapest Jazz Clubban: Oz Noy Trio
Nils Frahm: Day
Händel: Alcina. Marc Minkowski felvétele

Más művészeti ágakról

Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés