bezár
 

zene

2013. 09. 19.
Könyv a Csík Zenekar 25 évéről
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Könyvet írt a Csík Zenekar fennállásának 25. évfordulója alkalmából Süveges Gergő, a kötetben mintegy negyvenen szólalnak meg azok közül, akik részesei voltak a formáció eddigi történetének.

prae.hu

A kötet gyakorlatilag három szálon fut, mégis egyterűvé teszi választott formája, az interjú műfaja. "Az egyik történeti szál a Csík Zenekar múltjában, jelenében lévő zenészek, segítők, vendégek, barátok megszólalásai. A másik szál az egymásról mondott mondatok, vélemények, amelyek a társak társakról alkotott képét mutatja be.

Megismerjük egyrészt a beszélőt a saját szavain keresztül, de képet alkothatunk róla mások megfogalmazásai által. A harmadik szál a sztorik gyűjteménye, hiszen nyilvánvaló, hogy mindenkinek vannak remek történetei az elmúlt 25 évből, és ezekből az elmondhatóakat többé-kevésbé el is mondták" - mondta el Süveges Gergő a könyvről az MTI-nek.

Közlése szerint a munka ezen túl tartalmaz egy közbeékelt fejezetet is, amely arra próbál választ adni, hogy lehetséges-e a népzenének újabb híveket szerezni átültetések segítségével és az alapvető eszme "elárulása" nélkül, vagy pedig természetes fejlődés az, hogy valaki a slágerzene világából választ népszerű dallamokat és azokat játssza népi hangszereken.

A könyvben mintegy negyvenen szólalnak meg azok közül, akik részesei voltak a Csík Zenekar életének vagy ma is aktív alkotótársai annak. Megszólal többek között Presser Gábor, Lovasi András, Kiss Tibor, Ferenczi György. A történetek között szép számmal akadnak vicces helyzetek interpretálásai, de megható pillanatokból is szemezgethetünk.

"Számomra a könyv egyik legszebb története az, amikor Csík János a balesete után először ment le a táncházba, s vitte hóna alatt a hegedűjét. Senki nem tudta, hogy fog-e még valaha hegedülni vagy sem, de végül persze előkerült a hangszer és egy fantasztikus muzsikálás lett belőle. Ez nagyon emberi és szép történet arról, hogy a zenésztársak, a barátok nagyon tapintatosan, finoman, de hogyan hozták vissza Csík Jánost a muzsika számára az élet teljességét jelentő világába" - mesélte el Süveges Gergő.

A CD-melléklettel ellátott könyv a Helikon Kiadó gondozásában jelent meg, a bemutatót csütörtök este tartják a Fonó Budai Zeneházban, ahol utána a zenekar koncertje következik.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Borbély László zongoraművész és Zeneakadémista tanítványainak koncertje
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
Nils Frahm: Day

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Bemutatták Sárkány Tímea első, Boszorkányok nyara című verseskötetét
irodalom

Hajdu Levente volt a Kötetlenül sorozat vendége
Kritika Nagy Gabriella Elviszlek Amerikába című regényéről


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés