irodalom
A Német Irodalmi Akadémia azzal indokolta a Georg Büchner-díj odaítélését, hogy az 55 éves karintiai szerző "kíméletlenül és hallatlan radikalizmussal változtatta át katolikus falusi gyermekkorának katasztrófáit és a gyilkos világban való kirekesztettségét komor szépségű, barokkos kifejezésű, ritmikus prózává". Az akadémia elnöke, Klaus Reichert forradalmárnak és vádlónak nevezte a szombati díjátadón a már többszörösen kitüntetett klagenfurti szerzőt.
Winkler 1953-ban, parasztcsalád fiaként született Karintiában. Ma is Klagenfurtban él, legismertebb regényei: Menschenkind és Muttersprache. Műveiben központi szerepet játszik a homoszexualitás és ennek nehézségei a patriarchális és katolikus környezetben, s ennek során számos önéletrajzi elemet használ.
Díjazását a nagy német lapok irodalmi mellékletei vegyes érzésekkel fogadták –, írta a Litera.hu. Míg például a Frankfurter Rundschau meggyőzőnek és megalapozottnak tartja a zsűri döntését, "a német irodalom vad és felkavaró oldalához tartozó" Winkler kitüntetését, addig a Die Welt szerint olyan szerzőt díjaztak, akinek stílusa és formája régen túlhaladott. "A katolicizmust átkozni, ez önmagában kevés. Winkler csupán egy dühöngő író, többnyire expresszionista pátosszal. Jelentőségén és nagyságrendjén hamarosan túllép az idő" - vélte a konzervatív beállítottságú lap.
A 40 ezer euróval járó Büchner-díjat 1923-ban alapították Georg Büchner drámaíró emlékérel, s azoknak a német nyelvű alkotóknak ítélik oda, akik munkásságukkal kiemelkedően szolgálják a kortárs német kultúra ügyét.. A korábbi díjazottak között olyanok szerepelnek, mint Friedrich Dürrenmatt, Heinrich Böll, Erich Kästner, Günter Grass vagy Elfriede Jelinek.