bezár
 

art&design

2013. 08. 30.
Városok, tér, perspektíva Lukoviczky Endre festményein
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
New York - Budapest címmel állítja ki nagyméretű képeit Lukoviczky Endre festőművész szeptember 5-től a Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó Budapest Galériában.

prae.hu

Lukoviczky Endre 20 nagyméretű, átlagosan 150-szer 200 centiméteres olaj, akril, vászon festményeket állít ki New Yorkról és Budapestről. Mint a festőművész az MTI-nek elmondta, a hézagok kitöltésére több kisebb képet is bemutat, a nagy képek "rezdüléseit", nonfiguratív alkotásokat. Látható lesz 2 méterszer 4,5 méteres triptichonja is: a Város - Tér - Vízió című alkotás.

A magyarországi szlovákság vezető művésze a békéscsabai tanyavilágból érkezett, és jutott el ösztöndíjjal New Yorkba. A 80-as évektől a 90-es évek elejéig a művész többször járt az amerikai metropolisban és ez meghatározó élmény volt számára, a mai napig befolyásolja munkásságát.

Lukoviczky Endre felidézte, hogy sokat feküdt a földön, fölfelé nézve követte a World Trade Center 2. tornyának építését. Nagyon megrázta a 2001. szeptember 11-i merénylet. A dátum a címe az erről az eseményről festett képének. Műveivel a tér fogalmát próbálja meghatározni, mintegy 1500 képet festett a "városról", ez adja munkásságának lényegi témáját.

Utópisztikus világot alkot, New Yorkot, Manhattant is felülről láttatja, izgatja a perspektivikus táj és a terek, amelyek befelé húzzák az embert - magyarázta.

A nagy festményeken sok szürke színt használt, ezek vibrálnak a térben. Valójában nem evilági tájakat ábrázol, inkább űrképeket fest, foglalkoztatja a kozmosz, repülősnek készült, modellezett is és rádióamatőrködött, még Argentínával is sikerült kapcsolatot létesítenie - mesélte büszkén.

Konstruktivista alkotónak tartja magát, az orosz avantgárd hatott rá, de mára "szétrobbantotta a teret". Ezt jelzi a Nagy bumm című, vörös alapú képe, amelyen az épületek kis részletekben kivillannak a vászon vöröséből, és az egésszel kicsit szürreális hatást ér el.

A művész 1962-ben szerzett diplomát az Iparművészeti Főiskolán. Az Egyesült Államok mellett több európai országban is járt tanulmányúton. Számos kiállítása volt Magyarországon és külföldön, Rómától, Párizson, Zürichen át Stockholmig és Pozsonyig.

Munkái megtalálhatók magángyűjteményekben Európában és az Egyesült Államokban, közgyűjteményekben Budapesten a Magyar Nemzeti Galériában, a Petőfi Irodalmi Múzeumban és Szentendrén a Ferenczy Múzeumban.

A kiállítás, amelyet Hushegyi Gábor esztéta, műkritikus, a budapesti Szlovák Intézet igazgatója nyit meg, október 13-ig látható.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról
art&design

Enyedi Zsolt a Szófiai Liszt Intézet rezidenciaprogramján rendezett kiállításáról
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán
Az Amikor Galéria debütálása a művészeti galériák soraiban

Más művészeti ágakról

színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Michael Sarnoski: Hang nélkül – Első nap
Bartók György szerzői estje a Fugában


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés