bezár
 

zene

2013. 07. 29.
Karnyújtásnyira Haydntól
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Az első és máig legtekintélyesebb, korhű hangszereken játszó vonósnégyes, a Festetics Quartet Joseph Haydn, valamint a ritkán játszott magyar zeneszerző, Mosonyi Mihály és az orosz Mihail Glinka egy-egy vonósnégyesét játssza kedd este a budapesti Festetics-palotában. A koncert rendezője a Magyar Haydn Társaság.

prae.hu

"Két olyan, egymástól is nagyon eltérő korai romantikus kompozíciót hallhat a közönség, amely a Haydn halálát követő három évtizedben keletkezett, szinte karnyújtásnyira a nagy példakép még eleven emlékétől. A rendkívül érdekes programban Haydn op. 33-as sorozatából A madár alcímű C-dúr darab szólal meg elsőként" - mondta el az MTI-nek Malina János zenetörténész, a Magyar Haydn Társaság elnöke. 
   
A zeneszerző 1781 végére készült el a darabokkal, decemberben küldte szét ismerőseinek az előfizetői ajánlatot, a személyes "marketing" így szólt: "...6 dukátnyi előfizetésre pontos másolatban kiadok egy hat kvartettből álló művet 2 hegedűre, brácsára és gordonkára, új, egészen különleges stílusban, minekutána 10 éve egyáltalán nem írtam ilyet". 
   
Mosonyi D-dúr vonósnégyese 1846 előtt keletkezett, előadása újkori bemutatónak számít, Glinka F-dúr kvartettje pedig 1830-ban - részletezte Malina János. Felidézte: a Magyar Haydn Társaság 2011 nyarán a keszthelyi Festetics-kastélyban rendezett hangversenyén az Anima Musicae Kvartett közreműködésével emlékezett meg arról, hogy Haydn 250 évvel azelőtt írta alá első magyarországi szerződését, a mostani esemény annak folytatása és szerves kiegészítése. 
   
A Festetics család, hasonlóan az Esterházyakhoz, beírta nevét a magyar zenetörténetbe azzal, hogy létrehozta az első magyarországi zeneiskolát és gyűjtötte Haydn korai kéziratait, amelyek ma is megtalálhatók a keszthelyi kastély könyvtárában - fűzte hozzá a társaság elnöke. Így a keddi koncertnek méltó helyszíne a budapesti Festetics-kastély Tükörterme. 
   
Azzal kapcsolatban, hogy miért maradt ki egy év a társaság hangversenyei között, Malina János elmondta: tavaly nem hirdettek olyan pályázat, amelyet megcélozhattak volna, idén azonban sikerrel pályáztak a Nemzeti Kulturális Alapnál. Ahogy 2011-ben, ezúttal is a KOGART Művészeti Alapítvány támogatását élvezik.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika az Orfeo ed Euridice új felvételéről
Interjú Wéber Kristóffal a klasszikus művészetekről és a Keringőről
Élménybeszámoló a Decolonize Your Mind Society koncertjéről
A Pécsi Jazz Napok négy koncertjéről

Más művészeti ágakról

[ESCAPE] – A Donkihóte-projekt az Örkény István Színház és a Városmajori Szabadtéri Színpad közös produkciójában
Renaud-Delage: Gru 4
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés