bezár
 

zene

2008. 10. 28.
Hangversenyek a cseppkőbarlangban
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A tucatnyi barlangtúra mellett, amelyek diákcsoportok számára ráadásul kedvezményesek, kulturális programokat, például föld alatti hangversenyt, valamint gyógykúrát is hirdet az Aggteleki Nemzeti Park. A nyáron pedig egy barnamedve és annak idén született bocsa bukkant fel a területükön.

prae.hu

 Az Aggteleki Nemzeti Park igazgatója, Salamon Gábor harminc éve került ide az Alföldről úgy, hogy biológus egyetemi hallgató korában barlangásznak hívogatták, s beleszeretett ebbe a vidékbe. Elmondta, hogy a változatos program jelzi: a nemzeti park igyekszik több lábon állni, olyan ökoturisztikai programokat szervezni, amellyel nem árt a környezetnek, s közben eleget tesz kötelezettségének, a természeti értékek bemutatásának. 

Csak barlangtúrából tucatnyit kínál a park. Vannak az egy-kétórás, kiépített utakon vezetett séták, amelyeket az év minden napjában elindítanak, de akad olyan több órás lehetőség is, amelynek keretében vizes, nem kivilágított barlangszakaszt fedezhet fel a kalandra vágyó. Ide védőöltözék kell, overall, bukósisak és fejlámpa, amelyeket a társaság bérleti díj fejében bocsát rendelkezésére a vállalkozó kedvű barlangász jelölteknek.

- Nem féltik a varázslatos természeti képződményeket az esetleg rongálásra is hajlamos turistáktól? Hiszen a cseppkövet elég néhányszor megérinteni ahhoz, hogy különben is hihetetlenül lassú növekedését végképp befejezze - kérdeztük az igazgatótól.  

- Minden látogatáskor kérjük a vendégeket, hogy próbáljanak uralkodni velük született tapintási ösztöneiken, de ma már szerencsére csaknem fölösleges a figyelmeztetés. Ahogy az emberek a múzeumokban sem nyúlnak a műkincsekhez, úgy itt is védik a képződményeket. Évszámra nem fordul elő, hogy feltörnének egy-egy barlangot, vagy a föld alatti túra során cseppkövet akarnának törni és hazavinni - állítja az igazgató és hozzá teszi: - Az elmúlt negyedszázadban bekövetkezett kedvező változást azzal is magyarázhatjuk, hogy amint mi egyre több különlegességet mutatunk a természetből, az emberek is mind többen látják, mekkora érték búvik meg akár a föld alatt is, és megtanulják becsülni a természet alkotta szépséget.

- Önök kulturális programokkal is bővitik a látogatás élményét...

- Talán a Baradla-barlang ezerkétszáz fő befogadására alkalmas hangversenytermében rendezett koncertjeink a legnépszerűbbek.  A legközelebbi az évbúcsúztató barlanghangverseny lesz december 30-án, amikor is operettekből, musicalekből csendülnek fel részletek a pódiumon. 

Az ősz a gyógyturizmus időszaka, ilyenkor vannak legtöbben a barlangkúrára érkezők. Az egészségmegőrző csomag birtokosa a szállást kedvezményesen kapja, a barlangba pedig mindennap lemehet, s annyi időt tölt ott, amennyit kedve tartja. Arról papírjuk van az aggtelekieknek, hogy nem ártalmas, ha valaki korlátlan ideig tartózkodik odalent, a télen-nyáron tíz fokos hőmérsékletű föld alatti járatokban. Mindenkinek magának kell azonban meggyőződnie arról, mennyire hasznos számára ez a kúra. A kipróbálás nem jár kockázattal; ennek a gyógymódnak nincsenek mellékhatásai. Leginkább a légúti, asztmatikus, allergiás megbetegedések esetében tesz csodát a gyakorlatilag steril levegő, amely teljességgel pollen- és pormentes. A tapasztalat azt mutatja, az allergiásoknak nem kell az egész szénanáthás időszakot a cseppkövek közé bújva tölteni. Sokan arról számolnak be, hogy a háromhetes barlangkúra kerek esztendeig tünetmentessé teszi őket.

Kirándulni vágyó embertársaink mellett szokatlan felszíni látogatók is mutatkoztak nemrégiben az Aggteleki Nemzeti Parkban. Európai barnamedve nyomaira bukkantak a nyáron, aki idén született bocsával baktatott át hozzánk Szlovákiából. Úgy hírlik, azóta már vissza is tért hazájába a mackócsalád. Arra a kérdésre, hogy örüljünk-e  megjelenésüknek a térségben, vagy inkább tartani kell tőlük, az igazgató így válaszolt:

- Mivel nem szerepelünk a barnamedve tápláléklistáján, nyugodtan örülhetünk. Ha meg tud telepedni nálunk ez a faj, az azt is mutatja, hogy vidékünkön megfelelő mennyiségű táplálék van, és kevés a zavaró tényező. Úgy ítéljük meg, hogy nálunk, valamint a bükki és zempléni területeken megfelelők számukra a körülmények. A medve nem vadászik az emberre. Ha meglátja a turistákat, elmenekül - nyugtatja meg a természetjárókat Salamon Gábor, de azéárt óvatosságra inti a turistákat: - Persze amikor sarokba szorítják, az egér is támad. Annyi a különbség, hogy a medve sokkal erősebb az embernél. Arra kérjük tehát a kirándulókat, hogy a kijelölt turistautakat használják, s tartsák be a látogatási szabályokat, például a sátorozási tilalmat.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon
Világsztárok a Budapest Jazz Clubban: Oz Noy Trio
A 180-as Csoport című kötet bemutatója

Más művészeti ágakról

Lichter Péter: Frankenstein eksztázisa – A found footage filmek és videóesszék formavilága
színház

Egy tökéletes nap Szenteczki Zita rendezésében a Hatszín Teátrumban
Kritika a Das Rheingold és a Die Walküre előadásairól a Wagner-Napokon


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés