bezár
 

art&design

2013. 06. 28.
A kuláküldözés áldozataira emlékeznek
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
A rettegett ÁVH, az Államvédelmi Hatóság által agyonvert, megkínzott parasztemberek portréi, kuláklisták és beszolgáltatási dokumentumok, uszító hangvételű újságcikkek szembesítik a hódmezővásárhelyi Emlékpont előtt elsétálókat a kuláknak bélyegzett gazdák tragikus sorsával szombaton – közölte Elek András, a közgyűjtemény sajtóreferense.

prae.hu

Az Országgyűlés a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjává nyilvánította június 29-ét, Péter-Pál napját, amely a hagyomány szerint a betakarítás kezdete, „a parasztság ünnepe”. Határozatában a parlament elítélte a kommunista diktatúra idején a magyar középparasztsággal szemben tanúsított kegyetlen üldöztetést és megkülönböztetést.
   
A sajtóreferens emlékeztetett rá, hogy „kuláküldözés” a kommunista hatalomátvétellel vette kezdetét, amikor a Rákosi-rezsim kíméletlen harcot indított a magyar agrártársadalom ellen. A párt minden eszközzel arra törekedett, hogy lerombolja a hagyományos paraszti életformát és a parasztokat földjeik elhagyására kényszerítse.
   
A támadások célkeresztjébe a szovjet mintának megfelelően a „kulák” került. Kuláklisták készültek, és erre felkerültek Hódmezővásárhely legtekintélyesebb gazdái is, azok, akik a legeredményesebben gazdálkodtak. Országosan mintegy 71 ezer kulákcsaládot tartottak nyilván. Bár hivatalosan a 25 holdon felüli közép- és gazdagparasztok számítottak kuláknak, a gyakorlatban erről a helyi pártvezetés döntött.

Hódmezővásárhelyen mintegy kétezer ember került kuláklistára.
A kuláknak bélyegzetteket különadókkal, megemelt beszolgáltatási kötelezettséggel, állandó pszichés és fizikai terrorral sanyargatták.

Nyilvános fenyítésekkel, verésekkel, munkaszolgálattal, kitelepítéssel, vagyonelkobzással, hatósági eljárások ezreivel, koholt vádak alapján indított perek százaival, súlyos börtönbüntetésekkel és kivégzésekkel akarták megtörni az embereket - emlékeztetett a közgyűjtemény sajtóreferense.
   
A gazdák tömegével menekültek földjeikről, miután azokat „önként” felajánlották az államnak. Volt, aki nem bírta elviselni a zaklatásokat, és öngyilkosságot követett el, másokat otthonukban vertek agyon vagy a börtönben elszenvedett fizikai bántalmazások következtében vesztették életüket – közölte Elek András.
nyomtat

Szerzők

-- MTI/PRAE --

MTI


További írások a rovatból

A Budapesti Fotófesztivál Női fókusz című kiállításáról
art&design

Mátrai Erik AIR című kiállításáról
Lugosi LUGO László utánkövetése – elhangzott az emléktábla avatásán

Más művészeti ágakról

színház

A MáSzínház KÖT-EL-ÉK – „Okos lány, túlteszi magát rajta!” előadásáról
Renaud-Delage: Gru 4
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdtek a fák
Platon Karataev: Napkötöző


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés